Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг кўп тармоқли “Ҳумо арена” спорт комплексининг тантанали очилиш маросимидаги нутқи​
Ҳурматли Халқаро хоккей федерацияси президенти Рене Фазель жаноблари!
Аввало, сизларни Наврўз байрами арафасида, гўзал баҳор кунларида Ўзбекистон заминида самимий қутлайман. Барчангизга чуқур ҳурматим ва энг эзгу тилакларимни билдиришдан бениҳоя мамнунман.
Бугун пойтахтимиз марказида ишга туширилаётган замонавий спорт кошонаси – “Ҳумо арена”га ташриф буюриб, қувончимизга шерик бўлаётганингиз учун сизларга катта раҳмат!
Ушбу тантанали маросимда иштирок этаётган жаҳон спорти юлдузлари, машҳур маданият ва санъат арбоблари, дипломатлар ва халқаро ташкилотлар вакиллари, етакчи компаниялар раҳбарларига қарата айтмоқчиман:
Хуш келибсиз, меҳмондўст Ўзбекистон заминига!
Бугун биз юртимизда кенг кўламли ислоҳотлар ва жадал ўзгаришларни амалга оширмоқдамиз. Ва бу йўлда жисмоний соғлом ва баркамол авлодни вояга етказиш бизнинг устувор вазифамиз ва биз бунинг учун бор куч ва маблағларимизни сафарбар этамиз.
Шу маънода, биз жисмоний тарбия ва спортга алоҳида эътибор бермоқдамиз.
Бугунги кунда мамлакатимизнинг барча ҳудудларида, ҳатто энг олис туманларда ҳам замонавий ва фойдаланиш учун қулай спорт инфратузилмаси барпо этилмоқда. Кейинги икки йилда мамлакатимизда спорт билан доимий шуғулланадиганлар сони икки баробар кўпайди.
Юртимиз спортчилари турли халқаро мусобақаларда мингдан зиёд медалларни қўлга киритди, улардан 400 дан ортиғи олтин медаллардир. Ҳозирги вақтда бокс, дзюдо, эркин кураш, бадиий гимнастика, шахмат ва бошқа спорт турлари бўйича Ўзбекистонда шаклланган мактаблар бутун дунёда маълуму машҳурдир.
Мамлакатимизда ўтказилаётган нуфузли халқаро мусобақалар, жумладан, дунё ва қитъа чемпионатлари сони йил сайин ортиб бормоқда. Биз 2030 йилда Ўзбекистонда ёзги Осиё ўйинларини ўтказиш ташаббуси билан чиқдик.
Биз спортчиларимиз қишки спорт ўйинлари, жумладан, энг қизиқарли бўлган фигурали учиш, хоккей, тоғ-чанғи спорти, фристайл, сноуборд ва бошқа спорт турлари бўйича Ватанимиз шаънини муносиб ҳимоя қилишига интилмоқдамиз.
Ўтган асрнинг етмишинчи йилларидаёқ Тошкентда “Юбилейний” муз спорти саройи, “Бинокор” хоккей жамоаси, Тошкент вилоятида тоғ-чанғи трассаси мавжуд бўлган.
Бизнинг бу борада эришган ютуқларимиз орасида фристайл бўйича қишки Олимпия ўйинлари ва жаҳон чемпионатида қўлга киритилган олтин медаллар, фигурали учиш бўйича Осиё ўйинлари ва бошқа халқаро мусобақаларда эришилган 70 дан зиёд медаллар борлигини таъкидлаш лозим.
Биз спорт соҳасидаги ана шундай шонли анъаналарни давом эттиришни ўз бурчимиз деб биламиз.
Ўтган йили мамлакатимизда тўртта хоккей клуби ташкил этилди. Бу йил февраль ойида шайбали хоккей бўйича биринчи бор Ўзбекистон чемпионати ўтказилди.
Ўзбекистон спортчилари яқинда Красноярскда ўтказилган Бутунжаҳон қишки универсиадасида илк бор иштирок этди.
Ушбу замонавий муз саройининг ишга туширилиши Ўзбекистон спорти тарихида янги босқични бошлаб беради, десак, ўйлайманки, муболаға бўлмайди.
Мазкур иншоот ўзининг илғор меъморий ва муҳандислик-қурилиш ечимлари, техник жиҳозланиш даражасига кўра ноёбдир. Биз ҳамкорларимиз – етакчи компанияларнинг энг сўнгги ишланмаларини жалб этишга ҳаракат қилдик.
Ишончим комилки, “Ҳумо арена” юксак малакали спортчиларни тайёрлаш ва Ўзбекистонда йирик халқаро мусобақалар ташкил этиш ва энг асосийси – ёшларимизни қишки спорт турларига кенг жалб этишга хизмат қилади.
Бундай мажмуа ва марказларни биз келгусида юртимизнинг бошқа ҳудудларида ҳам барпо этамиз.
Шу муносабат билан бугунги тадбирда иштирок этаётган ҳурматли меҳмонларимиз – машҳур спортчи ва мураббийлар – дунё спорти юлдузларига мурожаат қилиб, айтмоқчиман: биз сизнинг қўллаб-қувватлашингиз, билим ва маҳоратингиз, улкан профессионал тажрибангизга ишонамиз.
Бизнинг пойтахтимизга узукка кўз қўйгандек ярашиб турган, сизларнинг иштирокингизда фойдаланишга топширилаётган бу замонавий спорт саройи ушбу йўналишдаги ишларнинг дастлабки амалий натижасидир.
Тўлиқ ишонч билан айтиш мумкинки, барча халқаро талабларга жавоб берадиган ушбу ноёб комплекс спортни севадиган халқимиз, айниқса, ёшларимиз қалбидаги орзунинг амалий ифодаси бўлди.
Ана шу орзуни ҳақиқатга айлантирган, қисқа муддатда шундай улуғвор мажмуани барпо этган лойиҳачи, меъмор, қурувчи, ва муҳандисларга, чет эллик мутахассисларга, бу эзгу ишга ҳисса қўшган барча инсонларга чуқур миннатдорлик билдиришга ижозат бергайсиз.
Ҳеч шубҳасиз, бугунги кун миллий спортимиз тарихида ёрқин саҳифа бўлиб қолади.
Бутун кўп миллатли халқимизни, ушбу тадбиримизнинг барча иштирокчилари ва меҳмонларини бугунги тарихий воқеа – “Ҳумо арена” спорт саройининг очилиши билан чин қалбимдан табриклайман.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии открытия многофункционального ледового комплекса «Хумо арена»
Уважаемый президент Международной федерации хоккея, господин Рене Фазель!
В преддверии праздника Навруз, в эти прекрасные весенние дни мне доставляет огромное удовольствие приветствовать всех вас на церемонии открытия многофункционального ледового комплекса «Хумо арена» – великолепного дворца спорта в центре нашей столицы и выразить свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
Нашу радость разделяют присутствующие здесь звезды мирового спорта, известные деятели культуры и искусства, дипломаты, представители международных организаций, руководители ведущих компаний.
Добро пожаловать на гостеприимную землю Узбекистана!
Хуш келибсиз Ўзбекистонга!
Сегодня мы осуществляем масштабные реформы и динамичные преобразования в нашей стране.
И нашим безусловным приоритетом является воспитание физически здорового и гармонично развитого молодого поколения. Для этого мы не жалеем ни сил, ни средств.
В этом плане особое значение мы придаем физической культуре и спорту.
Повсеместно, даже в самых отдаленных районах, создается современная и доступная спортивная инфраструктура. Только за последние два года в нашей стране в два раза выросло число людей, регулярно занимающихся физкультурой и спортом.
Спортсмены Узбекистана завоевали на различных международных соревнованиях свыше 1 тысячи медалей, более 400 из них – золотые. Сегодня узбекские школы по боксу, дзюдо, вольной борьбе, художественной гимнастике, шахматам и другим видам спорта известны во всем мире.
Наша страна принимает все больше престижных международных соревнований, включая чемпионаты мира и континента. Мы также выступили с инициативой о проведении в Узбекистане летних Азиатских игр в 2030 году.
Мы стремимся к тому, чтобы Узбекистан был достойно представлен и в зимних видах спорта, включая самые зрелищные – фигурное катание, хоккей, горнолыжный спорт, фристайл, сноуборд и многие другие.
Еще в семидесятых годах прошлого века в Ташкенте были свои ледовый комплекс «Юбилейный» и хоккейная команда «Бинокор», а в Ташкентской области – горнолыжная трасса.
Среди наших достижений – золотые медали на зимних Олимпийских играх и чемпионатах мира по фристайлу, более 70 медалей фигуристов на Азиатских играх и других международных соревнованиях.
Мы считаем своим долгом продолжить эти славные спортивные традиции.
В прошлом году в стране было создано четыре хоккейных клуба. В феврале этого года стартовал первый чемпионат Узбекистана по хоккею с шайбой.
На днях спортсмены Узбекистана впервые приняли участие во Всемирной зимней универсиаде в Красноярске.
Думаю, не будет преувеличением сказать, что запуск этого современного ледового комплекса открывает новый этап в истории узбекского спорта.
Это сооружение уникально по своим передовым архитектурным и инженерно-строительным решениям, уровню технической оснащенности. Мы постарались привлечь все самые последние разработки и знания ведущих компаний – наших партнеров.
Уверен, что «Хумо арена» послужит подготовке спортсменов высочайшего класса и организации крупных международных соревнований в Узбекистане, самое главное – широкому привлечению нашей молодежи к зимним видам спорта.
Подобные комплексы и центры мы в будущем построим и в других регионах страны.
В этой связи хотел бы обратиться к нашим уважаемым гостям, присутствующим здесь известным спортсменам и тренерам – звездам мирового спорта: мы надеемся на вашу поддержку, на ваши знания, мастерство и огромный профессиональный опыт!
Этот ставший украшением нашей столицы современный дворец спорта, сдача в эксплуатацию которого проводится при вашем участии, является первым практическим результатом работы в данном направлении.
Можно с уверенностью сказать, что этот уникальный комплекс, отвечающий всем международным требованиям, стал воплощением мечты нашего народа, любящего спорт, особенно молодежи.
Позвольте выразить глубокую благодарность осуществившим эту мечту в короткие сроки проектировщикам, архитекторам, строителям и инженерам, зарубежным специалистам, всем тем, кто внес достойный вклад в это благородное дело.
Несомненно, сегодняшний день войдет яркой страницей в историю национального спорта.
От всего сердца поздравляю весь многонациональный народ Узбекистана, всех участников и гостей нашего мероприятия с этим историческим событием – открытием дворца спорта «Хумо арена»!