Президентимиз Шавкат Мирзиёев Ислом Каримов хотирасига ҳурмат бажо келтирди
Бугун мамлакатимизда Биринчи Президентимиз Ислом Каримов таваллудининг 81 йиллиги кенг нишонланмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасига ташриф буюриб, буюк давлат ва сиёсат арбоби ҳайкали пойига гул қўйди. Унинг ёрқин хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан Ислом Каримов хотирасини абадийлаштириш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилди. Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 27 ноябрдаги “Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти, буюк давлат ва сиёсат арбоби Ислом Абдуғаниевич Каримов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш тўғрисида”ги ва 2018 йил 25 январдаги “Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг хотирасини абадийлаштириш тўғрисида”ги қарорлари ижроси доирасида Самарқанд ва Қарши шаҳарларида Ислом Каримов ҳайкаллари қад ростлади, у киши узоқ йиллар самарали фаолият юритган Оқсарой қароргоҳи ёдгорлик мажмуасига айлантирилди, Тошкент халқаро аэропорти, йирик муассаса ва ташкилотлар, пойтахтимиз ва вилоят марказларидаги марказий кўчаларга буюк Йўлбошчимиз номи берилди.
Гул қўйиш маросимида парламент ва ҳукумат аъзолари, фан ва маданият намояндалари, ёшлар, кенг жамоатчилик иштирок этди.

Президент Шавкат Мирзиёев почтил память Ислама Каримова
Сегодня в нашей стране широко отмечается 81-летие со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев посетил Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова, где возложил цветы к подножию памятника великому государственному и политическому деятелю и отдал дань уважения его светлой памяти.
По инициативе Президента Шавката Мирзиёева осуществлена широкомасштабная работа по увековечению памяти Ислама Каримова. Во исполнение постановлений главы государства «О праздновании 80-летия со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан, выдающегося государственного и политического деятеля Ислама Абдуганиевича Каримова» от 27 ноября 2017 года и «Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абуганиевича Каримова» от 25 января 2018 года в Ташкенте, Самарканде и Карши установлены памятники Исламу Каримову, резиденция Оксарой, где долгие годы вел эффективную деятельность Первый Президент. превращен в мемориальный комплекс. Его именем названы международный аэропорт «Ташкент», крупные учреждения и организации, центральные улицы в столице и областных центрах.
В церемонии возложении цветов приняли участие депутаты, сенаторы и члены правительства, деятели науки и культуры, молодежь, представители широкой общественности.