Иқтисодиётни ва валюта бозорини эркинлаштириш чора-тадбирлари натижадорлиги муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 29 январь куни валюта сиёсати ва ташқи савдо фаолияти соҳасини такомиллаштириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги таҳлилига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Йиғилишда қайд этилганидек, иқтисодиёт ривожланиши ва тадбиркорлар фаолияти учун катта тўсиқ бўлиб келган валютани эркин сотиб олиш ва сотиш борасидаги чеклов ва муаммолар бартараф этилди. Эътиборлиси шундаки, олдинги йилларда экспорт тушумлари бўйича мажбурий сотув талаби бор пайтда экспортдан тушган валюта тушумларининг ички бозорга ишлатилиши 30 фоизни ташкил этган бўлса, бундай чеклов ва талаблар олиб ташланганидан кейин ушбу кўрсаткич 61 фоизга етди.
Бунинг натижасида ташкилотлар ўзлари учун зарур хом ашё ва асбоб-ускуналарни харид қилиш, жорий ва инвестиция эҳтиёжларини қоплаш имкониятига эга бўлди, шунингдек, ўтган йили саноат ҳажми 14,4 фоиз, экспорт тушуми 19 фоиз ўсди ва экспортёрларнинг банкларга сотган валютаси миқдори 1,9 баробар ошишига эришилди.
Бу эса, ўз навбатида, мамлакатимиз иқтисодиётига хорижий инвестицияларни жалб қилиш, рақобатбардош ишлаб чиқариш корхоналари ташкил этиш, экспорт салоҳиятини оширишга хизмат қилмоқда.
Давлатимиз раҳбари 2018 йил 28 декабрда Олий Мажлисга Мурожаатномасида валютани эркинлаштириш сиёсатини изчил давом эттириш, барқарор монетар сиёсатни амалга ошириш иқтисодиёт соҳасидаги муҳим вазифалардан эканини таъкидлаган эди.
Йиғилишда шу борадаги чора-тадбирлар муҳокама қилинди. Валюта захираларимиздан оқилона фойдаланиш, ушбу захирани бошқаришнинг аниқ стратегиясини ишлаб чиқиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, олтин-валюта захиралари таркибини оптималлаштириш, валюталарни сақлашда халқаро тажриба асосида қимматли қоғозлар, жумладан, юқори ликвидли облигациялардан фойдаланиш зарурлиги таъкидланди.
Валюта тушумлари ва олтин-валюта захираларининг кўпайишини таъминлашда энг оптимал йўл экспорт салоҳиятини оширишдир. Шунинг учун бу йил экспорт прогнозлари ўтган йилга нисбатан 1,3 баробар кўпроқ қилиб белгиланган.
Лекин айрим хўжалик юритувчи субъектларда ҳанузгача экспорт тушуми бўйича муддати ўтган қарздорликлар мавжудлиги қайд этилди.
Вазирлар Маҳкамаси, Марказий банк, Иқтисодиёт ва саноат вазирлигига ҳар бир хўжалик бирлашмаси кесимида экспорт бўйича муддати ўтган дебитор қарздорликни камайтириш юзасидан аниқ чора-тадбирлар ишлаб чиқиб, ижросини таъминлаш вазифаси юклатилди.
Халқаро экспертлар фикрига кўра, иқтисодиёт эркинлашган ва инвестициялар фаоллашган шароитда ташқи савдо айланмасида ўзгаришлар бўлиши табиий ҳолат.
Президент эркин сотиб олинаётган валюта иқтисодиётимизнинг эртанги ривожланиш мақсадларига хизмат қилиши кераклигини алоҳида таъкидлади.
Маҳаллий ишлаб чиқаришнинг ички ва ташқи бозорларда рақобатбардошлигини ошириш мақсадида инвестиция характерига эга бўлган технология, асбоб-ускуна, хом ашё ва материалларни харид қилишда хўжалик юритувчи субъектлар ва корхоналар валютасини самарали йўналтириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Давлат улушига эга корхоналарда импорт ўрнини босувчи ва маҳаллийлаштирилган маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кўпайтириш бўйича чора-тадбирлар белгилаш кераклиги қайд этилди.
Шунингдек, янги божхона тарифларининг маҳаллий ишлаб чиқаришга таъсирини ўрганиб, амалдаги тарифларни янада такомиллаштириш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда етакчи корхона ва ташкилотлар бўйича экспорт тушумлари танқидий таҳлил қилиниб, бу борадаги камчиликлар кўрсатиб ўтилди. Мамлакат экспорт салоҳиятини ошириш, жумладан, етакчи экспортёр корхоналарнинг экспорт тушумларини кўпайтириш бўйича вазифалар белгилаб берилди. Бу борада нисбий устуворликка эга бўлган соҳаларни аниқлаб олиш ҳамда уларни ривожлантириш бўйича концепция ва йўл хариталари ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 января провел совещание, посвященное анализу результативности принимаемых в нашей стране мер по совершенствованию валютной политики и внешнеторговой деятельности.
На совещании отмечалось, что в нашей стране устранены ограничения и проблемы, связанные со свободным приобретением и продажей валюты, которые являлись серьезным препятствием для развития экономики и деятельности предпринимателей. Если прежде, когда действовало требование по обязательной продаже части экспортной выручки, объем использования валютной выручки от экспорта на внутреннем рынке составлял 30 процентов, то после отмены таких условий данный показатель достиг 61 процента.
В результате организации получили возможность закупать необходимое для них сырье и оборудование, обеспечивать текущие и инвестиционные потребности. В прошлом году объем промышленного производства вырос на 14,4 процента, экспортная выручка – на 19 процентов, объем валюты, проданной банкам экспортерами, увеличился в 1,9 раза.
Это, в свою очередь, способствует привлечению иностранных инвестиций в экономику нашей страны, организации конкурентоспособных производств, повышению экспортного потенциала.
Глава нашего государства в Послании Олий Мажлису от 28 декабря 2018 года отметил в числе важных задач в экономике последовательное продолжение либерализации валютного рынка, реализацию стабильной монетарной политики.
На совещании обсуждены меры в этом направлении. Даны указания по рациональному использованию валютных резервов, разработке конкретной стратегии управления ими.
Отмечалась необходимость оптимизации структуры золотовалютных резервов, использования при этом ценных бумаг, в том числе высоколиквидных облигаций, с учетом международного опыта.
Самый оптимальный путь увеличения валютных поступлений и золотовалютных резервов – повышение экспортного потенциала. В связи с этим прогноз по экспорту на текущий год определен в размере, в 1,3 раза превышающем прошлогодние показатели.
Отмечалось, что у некоторых хозяйствующих субъектов имеется просроченная задолженность по экспортной выручке.
Кабинету Министров, Центральному банку, Министерству экономики и промышленности поручено разработать и обеспечить исполнение конкретных мер по уменьшению просроченной дебиторской задолженности в разрезе каждого хозяйственного объединения.
По мнению международных экспертов, изменения во внешнеторговом обороте являются естественным явлением в условиях либерализации экономики и активизации инвестирования.
Президент особо подчеркнул, что свободно приобретаемая валюта должна способствовать целям дальнейшего развития экономики.
Указано, что для повышения конкурентоспособности отечественного производства на внутреннем и внешнем рынках следует эффективно использовать валютные ресурсы хозяйствующих субъектов и предприятий при закупке технологий, оборудования, сырья и материалов, имеющих инвестиционный характер. Отмечалась необходимость определения мер по наращиванию производства импортозамещающей и локализованной продукции на предприятиях с государственной долей.
Поставлена задача изучения воздействия новых таможенных тарифов на отечественное производство и дальнейшего совершенствования действующих тарифов.
На совещании критически проанализирована выручка от экспорта в разрезе ведущих предприятий и организаций, указаны недостатки в этой сфере. Определены задачи по повышению экспортного потенциала страны, в частности увеличению экспортной выручки ведущих предприятий-экспортеров. Подчеркнуто, что при этом необходимо выявить сферы, имеющие наиболее приоритетное значение, а также разработать концепции и «дорожные карты» по их развитию.