Жорий йилнинг 30 октябрь куни “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпаниясининг “Самарқанд – Истанбул – Самарқанд” йўналиши бўйича мунтазам ҳаво қатнови илк бор амалга оширилди.
Самарқанд халқаро аэропортида шу муносабат билан ўтказилган тантанали маросимда Самарқанд шаҳар ҳокими Ф.Раҳимов, “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси бошқарма бошлиғи Н.Аюпов ва бошқалар Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг яқинда Туркияга амалга оширган давлат ташрифи давомида мамлакатларимиз ўртасида турли соҳаларда, жумладан, фуқаро авиацияси бўйича ҳамкорлик алоқаларини изчил ривожлантириш борасида муҳим келишувларга эришилганини алоҳида таъкидлади.
Самарқанддан Истанбулга тўғридан-тўғри ҳаво қатновининг йўлга қўйилгани ушбу келишувларнинг амалий натижаси сифатида икки мамлакат фуқароларига қулайликлар яратиш, давлатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтириш ҳамда сайёҳлик салоҳиятини оширишга хизмат қилади.
– Бир неча йилдан буён самарқандлик тадбиркорлар билан ҳамкорлик қиламиз, – дейди туркиялик Меҳмед Оташ Якар. – Шу пайтгача Туркияга Тошкент халқаро аэропорти орқали бориб келардим. Эндиликда Самарқанддан Истанбулга ҳаво кемаси қатновининг жорий этилгани мен каби кўплаб тадбиркорлар учун катта қулайлик бўлди. Бунинг учун давлатларимиз раҳбарларидан миннатдормиз.
Ушбу йўналишдаги парвозлар ҳозирча ҳафтанинг душанба кунида амалга оширилмоқда. Шу йил 16 ноябрдан бошлаб эса пайшанба кунлари ҳам бунга қўшилади. «Ўзбекистон ҳаво йўллари» миллий авиакомпанияси янги йўналишда йўловчиларга “Airbus А320” ва “Boeing 757” замонавий ҳаво лайнерлари орқали хизмат кўрсатади.
– “Самарқанд – Истанбул – Самарқанд” йўналиши бўйича илк рейснинг йўловчиси эканлигимдан хурсандман, – дейди самарқандлик Азиза Аббосова. – Айниқса, бугунги тантанали маросим том маънода тарихий кун сифатида хотирамизда қолади. Икки қардош халқ ўртасидаги дўстона алоқалар бундан кейин яна ҳам ривожланиши ва мустаҳкамланиши тарафдоримиз.
“Ўзбекистон ҳаво йўллари”нинг саҳнида 180 га яқин йўловчи бўлган “Boeing 757” ҳаво кемаси Самарқанд халқаро аэропортидан Истанбул томон парвозини бошлади ва бу кун миллий авикомпаниямиз тарихидаги муҳим саналардан бири бўлиб қолиши шубҳасиз.

30 октября нынешнего года совершен первый рейс по налаженному Национальной авиакомпанией “Узбекистон хаво йуллари” маршруту Самарканд – Стамбул – Самарканд.
На торжественной церемонии, состоявшейся в связи с этим в Самаркандском международном аэропорту, хоким города Самарканда Ф.Рахимов, начальник управления Национальной авиакомпании “Узбекистон хаво йуллари” Н.Аюпов и другие особо отметили, что в ходе состоявшегося недавно государственного визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Турцию были достигнуты важные договоренности по развитию связей между нашими странами в различных сферах, в том числе в сфере гражданской авиации.
Налаживание прямого воздушного маршрута Самарканд-Стамбул в качестве практического результата этих договоренностей способствует созданию удобств для граждан двух стран, расширению торгово-экономических связей между нашими государствами и повышению туристического потенциала.
– На протяжении ряда лет сотрудничаем с предпринимателями Самарканда, — говорит Мехмед Оташ Якар из Турции. — До этого летал в Турцию из Ташкентского международного аэропорта. Открытие авиарейса из Самарканда в Турцию очень удобно для таких, как я, предпринимателей. Мы благодарны за это главам наших государств.
Пока полеты по этому маршруту совершаются по понедельникам. Начиная с 16 ноября нынешнего года рейсы будут совершаться и по четвергам. Национальной авиакомпанией “Узбекистон хаво йуллари” на этом маршруте задействованы современные воздушные лайнеры “Airbus А320” и “Boeing-757”.
– Рада, что стала пассажиром первого рейса Самарканд – Стамбул – Самарканд, – говорит Азиза Аббосова из Самарканда. – А нынешнее торжественное мероприятие запомнится как исторический день. Мы — сторонники дальнейшего развития и укрепления дружеских связей между двумя братскими народами.
Со взлетной полосы Самаркандского международного аэропорта воздушный лайнер “Boeing-757” со 180 пассажирами на борту взял курс на Стамбул.