Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлисида иштирок этиш учун 8 июнь куни Остона шаҳрига жўнаб кетди.
Аввал хабар қилинганидек, саммитда ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарлари ташкилотнинг бугунги ҳолати ва уни янада ривожлантириш истиқболларини муҳокама этиши, минтақавий ва халқаро сиёсатнинг долзарб муаммолари юзасидан фикр алмашиши кутилмоқда.
ШҲТнинг Тошкент саммити қарорларини амалга ошириш доирасида Остона шаҳрида Ҳиндистон ва Покистонни ташкилот аъзолигига қабул қилиш жараёни ниҳоясига етказилади.
Президентимиз Остона шаҳрида EXPO – 2017 ихтисослаштирилган халқаро кўргазманинг расмий очилиш маросимида ҳам иштирок этади, қатор хорижий делегациялар раҳбарлари билан учрашувлар ўтказади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для участия в очередном заседании Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества 8 июня отбыл в Астану.
Как сообщалось ранее, руководители стран-членов ШОС, как ожидается, обсудят текущее состояние и перспективы дальнейшего развития организации, обменяются мнениями по актуальным проблемам региональной и международной политики.
В рамках реализации решений Ташкентского саммита ШОС в городе Астане будет завершена процедура приема в организацию Индии и Пакистана в качестве государств-членов.
Президент нашей страны также примет участие в официальной церемонии открытия международной специализированной выставки EXPO-2017 в городе Астане и проведет ряд встреч с главами зарубежных делегаций.