Ўзбекистон – Туркия: ҳамкорликнинг янги босқичи
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғоннинг таклифига биноан 2017 йил 25 октябрь куни давлат ташрифи билан Туркияга келди.
Икки мамлакат давлат байроқлари билан безатилган Эсонбуға халқаро аэропортида давлатимиз раҳбарини Туркия Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Бекир Боздағ ва бошқа расмий кишилар кутиб олди.
Шавкат Мирзиёев Аниткабир ёдгорлик мажмуасига ташриф буюриб, Туркия Республикасининг биринчи Президенти Мустафо Камол Отатурк хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Ташрифнинг асосий тадбирлари Туркия Республикаси Президенти саройида бўлиб ўтди. Расмий кутиб олиш маросимидан сўнг Шавкат Мирзиёев ва Режеп Таййип Эрдўғон тор доирада учрашув ўтказди. Унда Ўзбекистон билан Туркия ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникация ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди, минтақавий ва халқаро муаммолар юзасидан фикр алмашилди.
Туркия Республикаси Ўзбекистон Республикасининг давлат мустақиллигини биринчи бўлиб тан олган. 1996 йилда мамлакатларимиз ўртасида Абадий дўстлик ва ҳамкорлик тўғрисидаги шартнома имзоланган.
Ўзбекистон ва Туркия ҳамкорлиги икки томон учун ҳам манфаатли. Мамлакатимизнинг бозори, тобора эркинлашаётган иқтисодиёти, қулай инвестициявий муҳити Туркияни қизиқтиради. Ушбу мамлакатнинг ривожланган саноати, транспорт коммуникациялари, денгиз йўллари, қишлоқ хўжалиги ва туризм салоҳияти Ўзбекистонга фойда келтиради.
2016 йил ноябрда Президент Режеп Таййип Эрдўғоннинг мамлакатимизга ташрифи Туркия Ўзбекистон билан ҳамкорликни мустаҳкамлашдан манфаатдор эканини намоён этди. Давлат раҳбарлари жорий йил 14 май куни Пекинда ўтган “Бир макон, бир йўл” форуми, 10 сентябрь куни Остона шаҳрида бўлган Ислом ҳамкорлик ташкилотининг Фан ва технологиялар бўйича саммити доирасида музокаралар ўтказди. Шунингдек, сентябрь ойида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 72-сессияси доирасида учрашди.
Мамлакатларимиз ўртасида турли даражадаги ўзаро ташрифлар фаоллашди. Жорий йилнинг ўзида Туркия Республикаси Бош вазири ўринбосари, ташқи ишлар вазири, миллий мудофаа вазири бошчилигидаги делегациялар Ўзбекистонда, мамлакатимиз Бош вазири ўринбосарлари, мудофаа вазири раҳбарлигидаги делегациялар Туркияда бўлди. Қатор қўшма тадбир ва форумлар ўтказилди. 25 май куни пойтахтимизда бўлиб ўтган Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Туркия ҳукуматлараро комиссиясининг навбатдаги мажлиси, 30 сентябрь Тошкентда ва 6 октябрь кунлари Истанбулда ўтган бизнес-форумларда ҳамкорликнинг кўплаб истиқболли йўналишлари белгилаб олинди.
Президентлар мулоқотни икки мамлакат расмий делегациялари иштирокида давом эттирдилар. Музокарада савдо, саноат, қишлоқ хўжалиги, транспорт, туризм, илм-фан ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Туркия Ўзбекистоннинг муҳим савдо шерикларидан биридир. 2016 йилда ўзаро савдо ҳажми 1,2 миллиард АҚШ долларини ташкил этди. Жорий йилнинг тўққиз ойида товар айирбошлаш ҳажми 29 фоизга ошди. Мамлакатимизда Туркиянинг 500 га яқин фирма ва компанияси фаолият юритмоқда. Шу йилнинг ўзида юртимизда ушбу мамлакат сармояси иштирокида 20 дан ортиқ корхона ташкил этилди, 53 компаниянинг ваколатхоналари аккредитация қилинди.
Музокарада ўзаро ҳамкорликда ҳали фойдаланилмаган имкониятлар кўплиги, ушбу ташриф икки мамлакат вазирлик ва идоралари, ишбилармон доиралари ўртасидаги алоқалар ривожига янги суръат бахш этиши таъкидланди.
Икки мамлакатда харидоргир бўлган юқори қўшимча қийматли маҳсулотларни етказиб бериш ва узоқ муддатли инвестициявий ҳамкорликни ривожлантириш орқали ўзаро савдо ҳажмини муттасил ошириб бориш ва диверсификация қилиш бўйича якдил фикр билдирилди. Хусусан, Ўзбекистон кенг турдаги саноат маҳсулотлари, трансформаторлар, кабель ўтказгичлар ва бошқа электротехника товарлари, полимерлар, мис ва мис маҳсулотлари, минерал ўғитлар, ип-калава, мева-сабзавот, қайта ишланган озиқ-овқат ва бошқа маҳсулотларни экспорт қилиши мумкин. Шу мақсадда Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Туркия ҳукуматлараро комиссияси мажлисларини мунтазам йўлга қўйиш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистонда Туркиянинг етакчи компаниялари иштирокида қўшма инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш, энг аввало, эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналарида минерал ва хомашё ресурсларини чуқур қайта ишлаш асосида юқори қўшимча қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ташкил қилиш рағбатлантирилади.
Энергетика ва фойдали қазилмалар, жумладан, қайта тикланадиган энергия, энергияни тежаш ва углеводородлар соҳаларида ҳамкорлик имкониятларини ўрганиш ҳамда тажриба алмашиш қўллаб-қувватланди.
Транспорт ва логистика масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Мамлакатларимизни бир-бири билан боғлайдиган транспорт йўлакларини кенгайтириш савдо-иқтисодий алоқалар ривожида муҳим омил бўлиши қайд этилди. Икки мамлакат ҳудуди орқали ўтувчи халқаро транспорт йўлакларининг рақобатбардошлиги ва жозибадорлигини ошириш мақсадида транзит тарифларини мақбуллаштириш ва преференциялар тақдим қилишга келишиб олинди.
Давлат раҳбарлари Самарқанд ва Истанбул шаҳарлари ўртасида тўғридан-тўғри парвозларни йўлга қўйиш бўйича эришилган келишувни мамнуният билан қайд этиб, фуқаро авиацияси соҳасидаги ҳамкорликни изчил ривожлантириш, мунтазам парвозлар сонини ошириш ва янги парвозларни йўлга қўйиш тарафдори эканликларини тасдиқладилар.
Ўзбекистон ҳам, Туркия ҳам туризм соҳасида улкан имкониятларга эга. Бу салоҳиятдан тўла фойдаланиш, сайёҳлар алмашинувини ошириш улкан иқтисодий самара беради.
Президентимизнинг яқинда қабул қилинган Туркия Республикаси фуқаролари учун виза тартибини соддалаштиришга оид қарори бу борада муҳим қадам бўлди. Қарор асосида тадбиркорлик ва сайёҳлик мақсадида Ўзбекистонга боришни истаган Туркия фуқаролари учун визалар тез ва осон тақдим этилади.
Соғлиқни сақлаш ва тиббий таълим соҳаларида, етакчи тадқиқот марказлари ўртасида тажриба алмашиш ҳамда профессионал кадрлар тайёрлаш борасидаги ҳамкорлик ҳам муҳим аҳамиятга эга.
Мамлакатларимиз БМТ, ШҲТ, Ислом ҳамкорлик ташкилоти каби халқаро тузилмалар доирасида ҳам самарали ҳамкорлик қилиб келмоқда. Минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик масалалар бўйича томонларнинг позициялари бир-бирига ўхшаш ёки яқиндир.
Президентлар минтақавий ва халқаро даражада тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш истагида эканликларини таъкидлаб, кўп томонлама тузилмалар доирасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришга интилишларини билдирдилар.
Томонлар халқаро терроризм, диний экстремизм, ноқонуний миграция, наркотикларнинг ноқонуний муомаласи, трансмиллий уюшган жиноятчилик, шунингдек, бошқа таҳдид ва хавф-хатарларга қарши курашишда икки томонлама ва кўп томонлама тузилмалар доирасида ҳамкорликни янада ривожлантириш муҳимлигини таъкидладилар.
Ўрмон хўжалигини ривожлантириш, сув ресурсларини самарали бошқариш, тупроқ деградацияси ва чўлланишга қарши курашиш борасида тажриба алмашишга тайёр эканликларини билдирдилар.
Фан, таълим, маданият соҳаларидаги ҳамкорликни ривожлантиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Туркия Ўзбекистонда буюк алломалар меросини ўрганиш, жаҳолатга қарши маърифат билан курашишга қаратилган ташаббуслар ва амалий ишларни юқори баҳолайди. Самарқандда бунёд этилаётган Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот маркази ва Тошкентда ташкил қилинаётган Ислом цивилизацияси маркази бу борада улкан аҳамият касб этади. Олимлар ва илмий марказлар ўртасидаги алоқалар, маънавий ва маданий меросни биргаликда ўрганишга қаратилган лойиҳалар халқларимиз дўстлигини янада мустаҳкамлашга ҳисса қўшади.
Музокаралар якунида Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ҳамкорликнинг турли соҳаларига доир 20 дан зиёд ҳужжат имзоланди.
Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Режеп Таййип Эрдўғон давлат раҳбарларининг Қўшма баёнотини имзоладилар.
Шунингдек, савдо, саноат, банк-молия, инвестиция, туризм, юк ташиш, соғлиқни сақлаш, кадрлар тайёрлаш, мудофаа ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантиришга доир қатор ҳужжатлар қабул қилинди.
Оммавий ахборот воситалари вакиллари билан учрашувда Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Режеп Таййип Эрдўғон музокаралар ўзаро англашув ва ҳурмат руҳида ўтганини, имзоланган ҳужжатлар Ўзбекистон Республикаси билан Туркия Республикаси ўртасидаги узоқ истиқболли ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилишини таъкидладилар.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркия Республикасига давлат ташрифи давом этмоқда.

Анкара, 25 октября. Сообщает спецкор УзА Анвар Самадов.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана 25 октября 2017 года с государственным визитом прибыл в Турцию.
В украшенном государственными флагами двух стран международном аэропорту «Эсонбуга» главу нашего государства встретили заместитель Премьер-министра Турецкой Республики Бекир Боздаг и другие официальные лица.
Шавкат Мирзиёев посетил мемориальный комплекс Аныткабир, отдал дань уважения памяти первого Президента Турецкой Республики Мустафы Камала Ататюрка.
Основные мероприятия визита состоялись во Дворце Президента Турецкой Республики. После церемонии официальной встречи Шавкат Мирзиёев и Реджеп Тайип Эрдоган провели встречу в узком формате. На переговорах обсуждены вопросы развития сотрудничества между Узбекистаном и Турцией в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной и других сферах, состоялся обмен мнениями по региональным и международным проблемам.
Турецкая Республика первой признала государственную независимость Республики Узбекистан. В 1996 году между нашими странами был подписан Договор о вечной дружбе и сотрудничестве.
Узбекско-турецкое сотрудничество взаимовыгодно для обеих сторон. Рынок нашей страны, либерализация экономики, благоприятный инвестиционный климат вызывают интерес Турции. Развитая промышленность, транспортные коммуникации, морские пути, сельское хозяйство и туристический потенциал этой страны также вызывают интерес Узбекистана.
Визит в ноябре 2016 года Президента Реджепа Тайипа Эрдогана в нашу страну продемонстрировал заинтересованность Турции в укреплении сотрудничества с Узбекистаном. Главы государств провели переговоры в рамках состоявшегося 14 мая текущего года в Пекине форума “Один пояс, один путь”, саммита по науке и технологиям Организации исламского сотрудничества, прошедшего 10 сентября в городе Астана. Также в сентябре состоялась встреча в рамках 72-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций.
Наблюдается активизация взаимных визитов различного уровня между нашими странами. Только в текущем году в Узбекистане побывали делегации во главе с заместителем Премьер-министра, министра иностранных дел, министра национальной обороны Турецкой Республики, а делегации нашей страны во главе с заместителями Премьер-министра, министра обороны – в Турции. Проведен ряд совместных мероприятий и форумов. На состоявшихся 25 мая в Ташкенте очередном заседании Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой, 30 сентября в Ташкенте и 6 октября в Стамбуле бизнес-форумах были определены перспективные направления взаимовыгодных связей.
Президенты продолжили переговоры с участием официальных делегаций двух стран. Обсуждены вопросы развития сотрудничества в торговле, промышленности, сельском хозяйстве, транспорте, туризме, науке и других сферах.
Турция является одним из важных торговых партнеров Узбекистана. В 2016 году объем товарооборота составил 1,2 миллиарда долларов США. За 9 месяцев текущего года показатели взаимной торговли выросли на 29 процентов. В нашей стране действует около 500 турецких фирм и компаний. Только в текущем году в Узбекистане организовано более 20 предприятий с участием инвестиций Турции, аккредитованы представительства 53 компаний.
На переговорах отмечалось, что есть еще неиспользованные возможности взаимовыгодного сотрудничества, что данный визит придаст новый импульс развитию контактов между министерствами и ведомствами, деловыми кругами двух стран.
Было высказано единое мнение сторон о неуклонном повышении и диверсификации объема взаимной торговли путем поставки востребованной продукции с высокой добавленной стоимостью и развития долгосрочного инвестиционного сотрудничества. В частности, Узбекистан может экспортировать широкий ассортимент промышленной продукции, трансформаторы, кабель и другие электротехнические товары, полимеры, медь и медные изделия, минеральные удобрения, пряжу, плодоовощную, переработанную продовольственную и другую продукцию. С этой целью подчеркивалась важность регулярного проведения заседаний Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой.
В Узбекистане поощряется реализация совместных инвестиционных проектов с участием ведущих компаний Турции, прежде всего, организация производства в свободных экономических и малых промышленных зонах продукции с высокой добавленной стоимостью на основе глубокой переработки минеральных и сырьевых ресурсов.
Поддержаны предложения об изучении возможностей сотрудничества и обмене опытом в сферах энергетики и полезных ископаемых, энергосбережения, в частности, использования возобновляемой энергии.
Уделено также особое внимание вопросам транспорта и логистики. Подчеркивалось, что расширение транспортных коридоров, связующих друг с другом наши страны, послужит важным фактором в развитии торгово-экономических отношений. В целях повышения конкурентоспособности и привлекательности проходящих по территории наших стран международных транспортных коридоров решено оптимизировать транзитные тарифы и предоставить преференции.
Главы государств с удовлетворением отметили соглашение о прямых воздушных сообщениях между городами Самарканд и Стамбул, подтвердили готовность к последовательному развитию сотрудничества в сфере гражданской авиации, увеличению частоты регулярных полетов.
И Узбекистан, и Турция имеют колоссальные возможности в области туризма. Полное задействование этого потенциала, увеличение туристического обмена дадут огромный экономический эффект.
Недавно принятое постановление Президента нашей страны об упрощении визовых процедур для граждан Турецкой Республики стало важным шагом в этом направлении. В соответствии с этим документом для граждан Турции, намеренных посетить Узбекистан с целью бизнеса и туризма, визы будут предоставлены быстро и в упрощенном порядке.
Сотрудничество в сферах здравоохранения и медицинского образования, обмене опытом между ведущими исследовательскими центрами и подготовки профессиональных кадров также имеет важное значение.
Наши страны плодотворно сотрудничают в рамках таких международных структур, как ООН, ШОС, Организация исламского сотрудничества. Схожи или близки позиции сторон по вопросам регионального и международного значения.
Президенты подчеркнули свою приверженность к укреплению мира, безопасности и стабильности на региональном и международном уровне, выразили стремление к расширению взаимовыгодного сотрудничества в рамках многосторонних структур.
Стороны отметили важность дальнейшего развития в рамках двусторонних и многосторонних структур борьбы с международным терроризмом, религиозным экстремизмом, незаконной миграцией, незаконным оборотом наркотиков, транснациональной организованной преступностью, а также другими угрозами и вызовами современности.
Выражена готовность к обмену опытом по развитию лесного хозяйства, эффективному управлению водными ресурсами, борьбе против деградации почвы и опустынивания.
Уделено также особое внимание развитию сотрудничества в области науки, образования, культуры.
Турция высоко ценит реализуемые в Узбекистане инициативы и практические дела по изучению наследия великих ученых и мыслителей, меры борьбы против невежества просвещением. В этом направлении важное значение имеют возводимые Международный научно-исследовательский центр Имама Бухари в Самарканде и Центр исламской цивилизации в Ташкенте. Связи между учеными и научными центрами, совместные проекты, направленные на изучение духовного и культурного наследия, послужат вкладом в дальнейшее укрепление дружбы между нашими народами.
По итогам переговоров подписано более 20 документов по различным сферам сотрудничества между Узбекистаном и Турцией.
Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Реджеп Тайип Эрдоган подписали Совместное заявление глав государств.
Также подписан солидный пакет документов о развитии сотрудничества в сферах торговли, промышленности, банковско-финансовой, инвестиций, туризма, грузоперевозок, здравоохранения, подготовки кадров, обороны и других.
На встрече с представителями средств массовой информации Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Реджеп Тайип Эрдоган отметили, что переговоры прошли в духе взаимопонимания и уважения, подписанные документы послужат дальнейшему укреплению долгосрочного сотрудничества между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой.
Государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Турецкую Республику продолжается.