Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси ўз Уставининг 45- ва 49-бандларига биноан Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг ҳақиқий аъзолигига (академикликка) қуйидаги фан соҳалари бўйича танлов эълон қилади:
ФАН СОҲАСИ ЎРИНЛАР СОНИ
Физика-математика фанлари 5
Кимё фанлари 4
Биология фанлари 2
Геология-минералогия фанлари 1
Техника фанлари 5
Қишлоқ ҳўжалиги фанлари 2
Тарих фанлари 2
Иқтисодиёт фанлари 1
Философия фанлари 1
Филология фанлари 3
География фанлари 1
Юридик фанлар 1
Педагогика фанлари 1
Тиббиёт фанлари 5
Фармацевтика фанлари 1
Ветеринария фанлари 1
Санъатшунослик 1
Жами: 37
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг Устави ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган “Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси ҳақиқий аъзолари (академиклари)ни танлов асосида саралаш ва тасдиқлаш тартиби ҳақида Низом”га асосан Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг ҳақиқий аъзолигига (академикликка) номзодлар қуйидаги талабларга жавоб бериши лозим:
Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлиши ва камида сўнгги беш йил давомида Ўзбекистон Республикасида доимий ишлаган бўлиши;
фан доктори илмий даражаси ва профессор илмий унвонига эга бўлиши;
илм-фаннинг муайян соҳасида илмий жамоатчилик томонидан тан олинган, фанни шахсан ўзи ёки илмий ва илмий-техник муаммолар бўйича жамоа бўлиб ишлашда фаол иштирок этиш асосида эришган шахсий ютуқлари ҳамда салмоқли илмий натижалари билан бойитган олим бўлиши;
ўз йўналишида янги илмий мактаб ташкилотчиси ва раҳбари ёки мавжуд илмий мактабнинг ривожида бевосита иштирок этган бўлиши ва бу унинг фан номзодлари ёки фалсафа докторлари ҳамда камида икки фан доктори (тиббиёт фанлари учун – камида уч фан доктори) тайёрлаши билан тасдиқланган бўлиши;
жорий этилган ишланмаларга эгалиги ёки у раҳбарлик қилаётган ходимлар жамоаси эришган фан ютуқлари ишлаб чиқаришга жорий этилишида ҳамда амалиётда фойдаланилишида бевосита иштирок этган бўлиши;
фундаментал, амалий тадқиқотлар ва инновацион ишланмаларнинг илмий раҳбари эканлиги ёки сўнгги йилларда шу йўналишдаги илмий лойиҳаларга раҳбарликни амалга оширган бўлиши;
халқаро илмий ҳамкорликдаги халқаро илмий лойиҳаларда илмий раҳбар бўлиши ёки уларнинг бажарилишида иштирок этиши.
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Уставининг 51-бандига биноан Фанлар академияси ҳақиқий аъзолиги (академиклиги)га номзодларни илгари суриш ҳуқуқи Фанлар академияси ҳақиқий аъзолари (академиклари)га уларнинг илмий мутахассисликларига тегишли ихтисосликлар бўйича, шунингдек, илмий-тадқиқот ва олий таълим муассасаларининг илмий-техник кенгашларига берилади.
Фанлар академияси ҳақиқий аъзолиги (академиклиги)га номзодларни дастлабки саралаш илмий-тадқиқот ва олий таълим муассасалари томонидан тегишли илмий ёки илмий-техник кенгашлар йиғилишларида очиқ овоз бериш йўли билан амалга оширилади. Ваколатга эга кворум – тегишли кенгаш рўйхатга кирган аъзолари таркибининг мажлисда иштирок этаётган камида 75 фоизи мавжуд бўлганда овоз беришда иштирок этган илмий ёки илмий-техник кенгаш аъзолари камида учдан икки қисмининг овозини тўплаган талабгорлар Фанлар академияси ҳақиқий аъзолиги (академиклиги)га номзодлар ҳисобланадилар.
Фанлар академияси ҳақиқий аъзолиги (академиклиги)га номзодлар кўрсатган илмий-тадқиқот ва олий таълим муассасалари танлов ўтказилиши ҳақида эълон берилган кундан бошлаб кечи билан 30 кун мобайнида Фанлар академиясига Фанлар академияси ҳақиқий аъзолиги (академиклиги)га номзодларнинг илмий ва илмий-ташкилий фаолиятини тавсифловчи ҳужжатларни рўйхатга олиш учун тақдим этадилар.
Илмий-тадқиқот ва олий таълим муассасалари раҳбарлари Фанлар академияси ҳақиқий аъзолиги (академиклиги)га номзодлар кўрсатиш жараёнининг холислиги ва тақдим этилаётган ҳужжатларнинг ҳаққонийлиги учун шахсан жавобгардирлар.
Фанлар академияси ҳақиқий аъзолиги (академиклиги)га номзод кўрсатиш учун тақдимномага қуйидагилар (2 нусхада) илова қилинади:
илмий ташкилотнинг номзоднинг танлов талаблари ва мезонларига жавоб бериши ҳақидаги асосланган хулосаси, очиқ овоз бериш натижалари ҳамда танлов мезонларининг қоғоз ва электрон шаклда тўлдирилган ва тасдиқланган шакли (танлов мезонлари шакли Фанлар академиясининг веб-сайтида жойлаштирилади);
Фанлар академияси ҳақиқий аъзолиги (академиклиги)га номзоднинг таржимаи ҳоли;
ходимларни ҳисобга олиш бўйича сурати ёпиштирилган шахсий варақа ҳамда маълумотнома-объективка;
иш жойидан тасдиқланган меҳнат дафтарчасининг нусхаси ёки Фанлар академияси ҳақиқий аъзолиги (академиклиги)га номзоднинг камида сўнгги беш йил мобайнида Ўзбекистон Республикасидаги меҳнат фаолиятини тасдиқловчи бошқа ҳужжат;
фан доктори дипломи ва профессор аттестати нусхалари;
илмий ишлар рўйхати (конференция тезислари бу ҳисобга кирмайди) ва нолга тенг бўлмаган импакт-факторли («Webof Science» халқаро маълумотлар базасига мувофиқ) хорижий нашрлардаги мақолаларнинг нусхаси;
хорижий патентларнинг нусхалари (агар мавжуд бўлса);
Фанлар академияси ҳақиқий аъзолиги (академиклиги)га номзод томонидан тайёрланган фан номзодлари ва фалсафа докторлари рўйхати (авторефератларни илова қилган ҳолда);
Фанлар академияси ҳақиқий аъзолиги (академиклиги)га номзод томонидан тайёрланган фан докторлари рўйхати (авторефератларни илова қилган ҳолда);
юқорида келтирилган талабларга мувофиқ, Фанлар академияси ҳақиқий аъзолиги (академиклиги)га номзод томонидан фаннинг муайян соҳаси ривожига қўшилган ҳисса, фанни шахсий илмий ютуқлар ва халқаро аҳамиятга молик натижалар билан бойитилганлиги, шунингдек, унинг илмий-ташкилий фаолияти ҳақидаги давлат ва рус тилларидаги қисқача маълумотнома (кўпи билан 1 бет, сатр баландлиги 12 пт, Times New Roman шрифтида);
паспорт нусхаси ва 4х6 см ўлчамдаги 8 та фотосурат.
Фанлар академиясининг ҳақиқий аъзолигига (академик) номзоднинг ҳар бир нусха ҳужжатлари алоҳида жилдга жойланади. Жилднинг муқовасида номзоднинг фамилияси ва исми-шарифи, номзод илгари сурилаётган фан соҳаси ҳамда уни илгари сураётган илмий-тадқиқот ёки олий таълим муассасасининг тўлиқ номи ёки тавсия этаётган академикнинг исми-шарифи ва ихтисослиги кўрсатилади.
Номзоднинг ҳужжатлари қуйидаги манзилга юборилади:
100047, Тошкент шаҳри, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси, Я.Ғуломов кўчаси,70, 322-хона, тел. (371) 233-59-46.

Академия наук Республики Узбекистан в соответствии с параграфами 45, 49 своего Устава объявляет конкурсный отбор кандидатов в действительные члены (академики) Академии наук Республики Узбекистан по следующим отраслям науки:
ОТРАСЛЬ НАУКИ КОЛИЧЕСТВО МЕСТ
Физико-математические науки 5
Химические науки 4
Биологические науки 2
Геолого-минералогические науки 1
Технические науки 5
Сельскохозяйственные науки 2
Исторические науки 2
Экономические науки 1
Философские науки 1
Филологические науки 3
Географические науки 1
Юридические науки 1
Педагогические науки 1
Медицинские науки 5
Фармацевтические науки 1
Ветеринарные науки 1
Искусствоведение 1
Всего: 37
В соответствии с Уставом Академии наук Республики Узбекистан и утвержденным Кабинетом Министров Республики Узбекистан «Положением о порядке конкурсного отбора и утверждения действительных членов (академиков) Академии наук Республики Узбекистан» кандидат в действительные члены Академии наук должен отвечать следующим требованиям:
иметь гражданство Республики Узбекистан и постоянно работать в Республике Узбекистан минимум в течение последних пяти лет;
иметь ученую степень доктора наук и ученое звание профессора;
являться признанным научной общественностью в определенной научной области ученым, обогатившим науку личными достижениями и крупными научными результатами, полученными им лично или на основе активного участия в коллективных разработках научных и научно-технических проблем;
являться организатором и руководителем новой или принимать непосредственное участие в развитии существующей научной школы в своем направлении, что подтверждается подготовкой им кандидатов наук или докторов философии и минимум двух докторов наук (для медицинских наук – минимум трех докторов наук);
иметь внедренные разработки или принимать непосредственное участие во внедрении полученных руководимым им коллективом сотрудников достижений науки в производство и использовании их в практике;
являться научным руководителем или осуществлять за последние годы руководство научными проектами фундаментальных, прикладных исследований и инновационных разработок;
являться научным руководителем или участвовать в выполнении международных научных проектов и международном научном сотрудничестве.
В соответствии с параграфом 51 Устава Академии наук Республики Узбекистан право выдвигать кандидатов в действительные члены (академики) Академии наук предоставляется действительным членам (академикам) Академии наук по профильным для них научным специальностям, а также ученым (научно-техническим) советам научно-исследовательских и высших образовательных учреждений.
Выдвижение кандидатов в действительные члены Академии наук осуществляется на заседаниях ученых (научно-технических) советов научно-исследовательских и высших образовательных учреждений путем открытого голосования. Кандидатами в действительные члены (академики) Академии наук являются претенденты, набравшие не менее двух третей голосов членов ученого или научно-технического совета, участвовавших в голосовании, при имеющем полномочия кворуме – не менее 75 процентов списочного состава членов соответствующего совета, присутствующих на заседании.
Научно-исследовательские и высшие образовательные учреждения, выдвинувшие кандидатов в действительные члены (академики) Академии наук, не позднее 30 дней со дня публикации объявления о проведении конкурса представляют для регистрации в Академию наук документы, характеризующие научную и научно-организационную деятельность кандидатов в действительные члены (академики) Академии наук.
Руководители научно-исследовательских и высших образовательных учреждений несут персональную ответственность за объективность процесса выдвижения кандидатов в действительные члены (академики) Академии наук и достоверность представляемых сведений.
К представлению о выдвижении кандидата в действительные члены (академики) Академии наук прилагаются (в 2-х экземплярах):
сопроводительное письмо с мотивированным решением о выдвижении кандидата в действительные члены (академики) Академии наук в соответствии с требованиями и критериями конкурса, результатами открытого голосования, а также заполненной и утвержденной формой критериев конкурса в бумажной и электронной форме (форма критериев конкурса будет размещена на веб-сайте Академии наук academy.uz);
автобиография кандидата в действительные члены (академики) Академии наук;
личный листок по учету кадров с фотографией, а также справка-объективка;
выписка из трудовой книжки, заверенная по месту работы, или другой документ, подтверждающий трудовую деятельность кандидата в действительные члены (академики) Академии наук в Республике Узбекистан минимум в течение последних пяти лет;
копии диплома доктора наук и аттестата профессора;
список научных трудов (тезисы конференций не включаются) с копиями оттисков зарубежных публикаций с ненулевыми импакт-факторами (согласно международной базе данных «WebofScience»);
копии зарубежных патентов (при наличии);
список кандидатов наук и докторов философии, подготовленных кандидатом в действительные члены (академики) Академии наук (с приложением авторефератов);
список докторов наук, подготовленных кандидатом в действительные члены (академики) Академии наук (с приложением авторефератов);
краткое резюме (не более 1 стр., высота строки 12 пт, шрифт Times New Roman) на государственном и русском языках о внесенном кандидатом в действительные члены (академики) Академии наук вкладе в развитие конкретной отрасли науки, обогащение науки личными научными достижениями и результатами мирового значения, а также в научно-организационную деятельность в соответствии с вышеуказанными требованиями к кандидату;
копия паспорта и 8 фотографий размером 4х6 см.
Каждый экземпляр материалов кандидата в действительные члены (академики) Академии наук должен быть вложен в отдельную папку вместе с вышеперечисленными документами, на обложке которой следует указать фамилию, имя и отчество кандидата, отрасль науки, по которой выдвинут кандидат, а также полное название выдвинувшего его научно-исследовательского/высшего образовательного учреждения или фамилию, имя, отчество и специальность рекомендующего академика Академии наук РУз.
Материалы кандидатов следует направлять по адресу:
100047, г. Ташкент, Академия наук Республики Узбекистан, ул. Я.Гулямова, 70, комната 322, тел. (371) 233-59-46.