Тошкент шаҳрида 2017 йил 20 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги раислигида Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар адлия вазирларининг бешинчи мажлиси бўлиб ўтди.
Мажлисда Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар вакиллари – Ҳиндистон Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Покистон Ислом Республикаси, Россия Федерацияси, Тожикистон Республикаси, Ўзбекистон Республикаси адлия вазирлари, Хитой Халқ Республикаси адлия вазири ўринбосари ҳамда ШҲТда кузатувчи мақомига эга давлатлар – Афғонистон Ислом Республикаси, Беларусь Республикаси ва Эрон Ислом Республикаси адлия вазирлари иштирок этди.
Шунингдек, ШҲТ Бош котиби ўринбосари ва ШҲТ МАТТ Ижроия қўмитаси директори ўринбосари қатнашди.
Мажлисда ШҲТга аъзо давлатлар адлия вазирларининг қонун устуворлиги, фуқаролар ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш ҳамда ушбу соҳада тажриба алмашиш борасидаги ҳамкорлигини янада фаоллаштиришга қаратилган қатор долзарб масалалар кўриб чиқилди.
Жумладан, фуқаролар ва бизнесга юридик хизмат кўрсатиш сифатини изчил юксалтириш бўйича узоқ муддатли стратегияни ишлаб чиқиш, ШҲТ маконида инвестицияларни ҳуқуқий қўллаб-қувватлашнинг замонавий механизмларини жорий этишга алоҳида эътибор қаратилди. Ўзбекистон томони ташаббусига кўра инвестициявий қонунчиликни такомиллаштириш, инвестиция киритишни енгиллаштириш ва ушбу жараёндаги бюрократик тўсиқларни бартараф этиш бўйича қўшимча ҳуқуқий шароитларни яратиш масалалари қизғин муҳокама этилди.
Таъкидланганидек, ШҲТга аъзо давлатлар фуқаролари учун фуқаролик ва оила масалалари бўйича ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш, сўровлар сифатини ошириш ва улар ўз вақтида кўриб чиқилиши механизмини такомиллаштириш муҳим аҳамият касб этади. Бу жамиятда қонунийликни таъминлаш ва фуқаролар ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини самарали ҳимоялашга хизмат қилади.
Кун тартибидан ўрин олган яна бир муҳим мавзу жисмоний ва юридик шахслар мурожаатларини кўриб чиқишнинг замонавий усулларини жорий этишдир. Шу муносабат билан мажлис қатнашчилари ва меҳмонларига Ўзбекистонда жорий этилган халқ билан мулоқотнинг дунёда ўхшаши бўлмаган янги самарали тизими ҳақида маълумот берилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонаси ва мамлакатимизнинг барча ҳудудларида ташкил этилган Халқ қабулхоналари фаолияти, мазкур жараённи кўриб чиқувчи ва назорат қилувчи амалий механизмлар, Ўзбекистон Республикаси Президенти девонининг махсус хизмати раҳбарлигидаги кучли институционал база мажлис иштирокчиларида катта қизиқиш уйғотди. Шу боис Халқ қабулхоналаридан бирининг фаолияти билан танишишга қарор қилинди.
Учрашувда ишчи гуруҳларнинг суд экспертизаси ва ШҲТга аъзо давлатларга юридик хизматлар кўрсатиш соҳасида ҳамкорлик қилиш борасидаги фаолияти самарадорлигини оширишга қаратилган ҳуқуқий механизмлар тасдиқланди.
Мажлис якунида ШҲТга аъзо давлатлар адлия вазирлари томонидан Қўшма баёнот имзоланди. Ушбу ҳужжатда Шанхай ҳамкорлик ташкилотини 2025 йилгача ривожлантириш Стратегиясига тўла мос келадиган, ташкилотга аъзо давлатлар Адлия вазирликлари ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантиришга мўлжалланган асосий йўналишлар ўз ифодасини топган.
Қўшма баёнотда томонлар Ўзбекистон Республикаси давлат ва ижтимоий ҳаётининг барча соҳалари, жумладан, суд-ҳуқуқ тизими, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси ижроси доирасида жадал амалга оширилаётган демократик ўзгаришларга юксак баҳо берди. Таъкидланганидек, мазкур ислоҳотлар бугунги кунда барча мамлакатлар учун муҳим ҳисобланган қонун устуворлигини таъминлаш, жамиятда қонунийликни мустаҳкамлаш, фуқароларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини, тадбиркорлик субъектлари ва хорижий сармоядорларнинг фаолиятини ишончли ҳимоя қилишда муҳим омил бўлади.
Мажлис ишчан, дўстона ва ўзаро ишонч руҳида ўтди.
Анжуман якунида адлия вазирлари юксак даражада ташкиллаштирилган тадбир учун миннатдорлик изҳор қилди. Иштирокчилар томонидан илгари сурилган барча таклифлар ўзининг амалий ифодасини топишига ва белгиланган вазифаларни рўёбга чиқаришда таъсирчан механизмга айланишига ишонч билдирди.
Мажлис доирасида Ўзбекистон Республикаси адлия вазири Ҳиндистон, Қирғизистон, Покистон Ислом Республикаси, Эрон Ислом Республикаси адлия вазирлари ҳамда Хитой Халқ Республикаси адлия вазири ўринбосари билан икки томонлама музокаралар ўтказди.
ШҲТга аъзо ва кузатувчи давлатлар адлия вазирлари шу куни Тошкент давлат юридик университети фаолияти билан ҳам танишди.
Делегациялар аъзолари 21 октябрь куни Самарқанд шаҳрига ташриф буюриб, Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов қабрини зиёрат қилади. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Самарқанд шаҳридаги Халқ қабулхонаси, нотариал идора ва никоҳ уйи фаолияти билан танишади, шаҳарнинг диққатга сазовор жойларини томоша қилади.

В Ташкенте 20 октября 2017 года состоялось пятое совещание министров юстиции государств-членов Шанхайской организации сотрудничества. Совещание прошло под председательством Министерства юстиции Республики Узбекистан.
В совещании приняли участие представители государств-членов Шанхайской организации сотрудничества – министры юстиции Республики Индия, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Исламской Республики Пакистан, Российской Федерации, Республики Таджикистан, Республики Узбекистан, заместитель министра юстиции Китайской Народной Республики, а также государств-наблюдателей ШОС – министры юстиции Исламской Республики Афганистан, Республики Беларусь, Исламской Республики Иран.
На совещании также присутствовали заместители Генерального секретаря организации и директора Исполнительного комитета РАТС ШОС.
В ходе совещания был рассмотрен ряд актуальных вопросов, касающихся дальнейшей активизации сотрудничества министерств юстиции государств-членов ШОС по обеспечению верховенства закона, защиты прав и законных интересов граждан, а также широкого обмена соответствующим опытом.
В частности, особое внимание было уделено выработке долгосрочной стратегии по последовательному повышению качества оказания юридических услуг гражданам и бизнесу, внедрению современных механизмов правового сопровождения инвестиций на пространстве ШОС. В этой связи по инициативе узбекской стороны состоялось активное обсуждение вопросов развития инвестиционного законодательства, создания дополнительных правовых условий для облегчения инвестирования и устранения бюрократических барьеров в данном процессе.
Было отмечено, что важным направлением является совершенствование механизма оказания правовой помощи по гражданским и семейным делам для граждан государств-членов ШОС, повышения качества подготавливаемых запросов и своевременного их рассмотрения, что способствует обеспечению законности и эффективной реализации прав, свобод и законных интересов граждан.
Повестка дня совещания включала в себя также очень важный вопрос — внедрение современных методов рассмотрения обращений физических и юридических лиц. В этой связи его участники были подробно проинформированы о внедренной за последний год в Узбекистане новой эффективной системе диалога с народом, не имеющей аналогов в мире. Работа Виртуальной и народных приемных Президента Республики Узбекистан, открытых во всех регионах страны, действенные механизмы рассмотрения обращений и контроля за этим процессом, мощная институциональная база во главе со специальной службой в аппарате Президента Республики Узбекистан вызвали большой интерес, в связи с чем было решено организовать посещение и детальное ознакомление с системой работы одной из народных приемных Президента Республики Узбекистан.
На совещании утверждены правовые механизмы в целях повышения эффективности деятельности рабочих групп по взаимодействию в области судебной экспертизы и оказания юридических услуг в государствах-членах ШОС.
По итогам совещания министрами юстиции государств-членов ШОС подписано Совместное заявление. В нем нашли отражение основные направления дальнейшего развития сотрудничества между министерствами юстиции государств-членов ШОС в полном соответствии со Стратегией развития Шанхайской организации сотрудничества до 2025 года.
В Совместном заявлении стороны дали высокую оценку динамичным демократическим преобразованиям, осуществляемым во всех сферах государственной и общественной жизни в Республике Узбекистан, прежде всего в судебно-правовой сфере, в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Отмечено, что эти реформы способствуют решению актуальных для всех стран-участниц организации задач по обеспечению верховенства закона, укреплению законности в обществе и надежной защиты прав, свобод, законных интересов граждан, гарантий деятельности субъектов предпринимательства и иностранных инвесторов.
Совещание прошло конструктивно, в атмосфере взаимопонимания.
Участники совещания поблагодарили узбекскую сторону за высокий уровень организации мероприятия и выразили уверенность, что все высказанные на нем предложения найдут свое практическое применение и станут действенным механизмом реализации намеченных задач.
В рамках совещания прошли двусторонние переговоры руководителей Министерства юстиции Республики Узбекистан с делегациями министерств юстиции Республики Индия, Кыргызской Республики, Исламской Республики Пакистан, Исламской Республики Иран, а также Китайской Народной Республики.
Министры юстиции государств-членов и наблюдателей ШОС в тот же день ознакомились с деятельностью Ташкентского государственного юридического университета.
Члены делегаций 21 октября побывают в Самарканде, посетят место упокоения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова. Также они ознакомятся с деятельностью Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Самарканде, нотариальной конторы и современного Дома бракосочетаний, осмотрят достопримечательности древнего города.