«Tоshkent City» – халқимиз бунёдкорлик салоҳиятининг ёрқин намоёни
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 20 ноябрь куни пойтахтимиздаги «Tоshkent Сity» халқаро ишбилармонлик маркази ҳудудида барпо этилаётган замонавий иншоотлар қурилиши билан танишди.
«Шарқ дарвозаси» дея таъриф бериладиган Тошкент шаҳрини яшаш учун қулай мегаполисга айлантириш, ҳудудда хизмат кўрсатиш, транспорт-логистика, бизнес инфратузилмаларини ривожлантириш йўлида кенг кўламли бунёдкорлик ишлари амалга оширилмоқда.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан барпо этилаётган «Tоshkent Сity» халқаро ишбилармонлик маркази ана шундай ноёб лойиҳалардан бўлиб, пойтахтимизнинг жаҳондаги энг замонавий ва кўркам шаҳарлар қаторидан жой олишига хизмат қилади.
80 гектардан иборат халқаро ишбилармонлик марказида давлатимиз раҳбарининг аввалги ташрифлари чоғида берилган кўрсатмалар асосида қурилиш ишлари жадал олиб борилмоқда. Бизнес марказлар, меҳмонхоналар, конгресс-холл, офислар, кўп қаватли турар жойлар, ресторанлар ва бошқа объектлар еттита лотга ажратилган ҳолда бунёд этилмоқда.
Президентимиз объект билан танишувни дунёнинг етакчи брендларидан бўлган беш юлдузли “Hilton” меҳмонхонаси қурилишини кўздан кечиришдан бошлади.
Йигирма қаватли мазкур меҳмонхона энг замонавий қулайликларни ўзида мужассам этади. Унда нуфузли анжуманлар ўтказиш учун заллар, ресторанлар, салонлар, бассейнлар қурилади.
Давлатимиз раҳбари меҳмонхона битгач, қандай кўринишда бўлиши ҳақида тасаввур бериш учун намуна сифатида барпо этилган хона ва заллар билан танишди. Хоналар кўриниши, дизайнида ранглар уйғунлигига алоҳида эътибор қаратиш, кайфиятни кўтарадиган ёрқин ранглардан кўпроқ фойдаланиш зарурлигини таъкидлади.
“Hilton” меҳмонхонаси ёнида ишбилармонлик марказининг энг йирик иншоотларидан бири – конгресс-холл қурилмоқда. Унинг умумий майдони 33 минг метр квадратни ташкил қилади. Олий мартабали меҳмонлар иштирокида халқаро анжуманлар ўтказишга мўлжалланган конгресс-холл энг сўнгги технологиялар билан жиҳозланади. Асосий учрашувлар ўтказиладиган залга қарийб тўрт минг киши сиғади.
Шавкат Мирзиёев конгресс-холлни жаҳон стандартлари асосида сифатли қуриш, йирик делегацияларни қабул қилиш учун зарур қулайликлар яратиш бўйича топшириқлар берди.
Президентимизга 7-лотда амалга оширилаётган ишлар хусусида маълумот берилди. Ишбилармонлик марказининг ушбу ҳудуди Европа услубидаги сайлгоҳ, шунингдек, 7 ва 9 қаватли бинолардан ташкил топади. Биноларда қаҳвахона ва ресторанлар, савдо мажмуалари, таниқли брендларнинг дўконлари, турар жой ва меҳмонхоналар, офислар жойлашади.
Давлатимиз раҳбари «Gardens Residence» турар жой мажмуасини ҳам бориб кўрди. Намуна сифатида қурилган 2 ва 4 хонали уйлар, тайёр уйларни сотиш бўйича савдо офиси – “Dream City”да харидорларга яратилган шароитлар билан танишди.
Саккиз гектар майдонни эгаллайдиган ушбу комплекс тўққизта кўп хонадонли уйдан иборат бўлади. Уйларни лойиҳалашда барча замонавий жиҳатлар инобатга олинган. Кўп болали оилалар фарзандлари, ота-оналар ва меҳмонларга алоҳида-алоҳида хоналар ажратилган.
Турар жой мажмуаларини лойиҳалаш ва қуришга аудит, консалтинг ва қурилиш соҳаларидаги машҳур хорижий компаниялар жалб этилган.
Мана шундай шароитда яшаган одамларнинг дунёқараши, ҳаётга муносабати ўзгаради, янгича маданият шаклланади, деди Президентимиз.
Давлатимиз раҳбари «Tоshkent Сity» нафақат мамлакатимиз, балки Марказий Осиёдаги энг улкан ишбилармонлик ва турар жой масканига айланиши кераклигини таъкидлаб, уни замонавий шаҳарсозлик меъёрлари асосида қуриш, бу ерда барпо этилаётган турар жой мажмуалари ва бизнес офислар ҳақида харидорларга кўпроқ маълумот тақдим этиш юзасидан мутасаддиларга кўрсатмалар берди.

Продолжается широкомасштабная созидательная работа по превращению города Ташкента, известного также как «Ворота Востока», в комфортный для жизни мегаполис, развитию его сервисной, транспортно-логистической и деловой инфраструктуры.
Одним из уникальный проектов является международный деловой центр «Tashkent Сity», возводимый по инициативе главы нашего государства, который послужит вхождению нашей столицы в число самых современных и красивых городов мира.
На территории делового центра площадью 80 гектаров, разделенной на семь лотов, ускоренно ведутся строительные работы в соответствии с указаниями, данными главой государства в ходе предыдущих посещений. Здесь возводятся бизнес-центры, гостиницы, конгресс-холл, офисы, многоквартирные дома, рестораны и другие объекты.
Очередное знакомство с объектами делового центра Президент начал с посещения строительной площадки пятизвездочного отеля, который будет действовать под всемирно известным брендом “Hilton”. Двадцатиэтажный отель будет включать самые современные удобства – комфортабельные номера, залы для проведения представительных конференций, рестораны, салоны, бассейны.
Для получения представления о том, как будет выглядеть отель после завершения строительства, здесь в демонстрационных целях возведены полномасштабные макеты номеров и залов. Осматривая их, глава государства отметил необходимость тщательного внимания к деталям при оформлении номеров, использовании красок в тонах, которые бы дарили отдыхающим чувство уюта и хорошее настроение.
Рядом с отелем «Hilton» строится конгресс-холл, который станет одним из крупнейших сооружений центра и займет площадь в 33 тысячи квадратных метров. Он предназначен для проведения международных мероприятий с участием высокопоставленных гостей и будет оснащен самыми современными технологиями. Основной зал будет вмещать почти 4 тысячи человек.
Шавкат Мирзиёев дал поручения по строительству конгресс-холла на основе мировых стандартов, созданию необходимых удобств для приема крупных делегаций.
Президенту была представлена информация о проводимой работе в лоте №7. Эта часть делового центра будет состоять из бродвея в европейском стиле, а также семи- и девятиэтажных зданий, в которых разместятся кафе и рестораны, торговые комплексы, бутики известных брендов, квартиры, гостиницы и офисы.
Глава государства посетил жилищный комплекс «Gardens Residence», ознакомился с построенными здесь демонстрационными макетами двух- и четырехкомнатных квартир, условиями, созданными для покупателей в офисе по продаже готовых квартир “Dream City”.
Комплекс, который займет площадь в 8 гектаров, будет состоять из 9 многоквартирных домов. При их проектировании были учтены все современные требования, предусмотрены отдельные удобства для многодетных семей, родителей и гостей.
К проектированию и строительству комплекса привлечены известные зарубежные компании в области аудита, консалтинга и строительства.
У людей, живущих в таких условиях, меняются мышление, отношение к жизни, формируется новая культура, сказал Президент.
Глава государства отметил, что «Tаshkent Сity» должен стать крупнейшим центром для бизнеса и проживания не только в стране, но и во всей Центральной Азии, и дал ответственным лицам указания по возведению его на основе современных требований градостроительства, более широкому информированию покупателей о возводимых здесь жилищных комплексах и офисах.