Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 октябрь куни Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмон билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари мулоқот аввалида Тожикистон Президентини туғилган куни билан самимий муборакбод этди.
Ўзаро қўллаб-қувватлаш ва биргаликдаги саъй-ҳаракатлар туфайли мамлакатларимиз ва халқларимиз ўртасидаги кўп асрлик мустаҳкам дўстлик ришталари, умумий тарих, маънавий ва маданий қадриятларга асосланган анъанавий яқин ва яхши қўшничилик алоқалари мустаҳкамланаётгани чуқур мамнуният билан алоҳида таъкидланди.
Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги ўзаро манфаатли ва самарали ҳамкорлик изчил ривожланмоқда, барча даражада, жумладан, чегараолди ҳудудлар ҳамда ишбилармон доиралар ўртасида мулоқот фаоллашгани кузатилмоқда.
Жорий йил бошидан товар айирбошлаш ҳажми сезиларли даражада ўсди. Душанбе шаҳрида Ўзбекистон корхоналарининг саноат ярмаркаси ва икки мамлакат етакчи компаниялари иштирокида бизнес-форумлар муваффақиятли ўтказилди.
Қўшма савдо уйлари ва замонавий ишлаб чиқариш корхоналари ташкил этилмоқда. Мамлакатларимиз пойтахтлари Тошкент ва Душанбе шаҳарлари ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновлар тикланди.
Маданий алоқалар кенгаймоқда – жорий йил май ойида Тожикистонда Ўзбекистон маданияти ва санъати кунлари ўтказилди, октябрь ойида мамлакатимизда ҳам шундай тадбир ўтказилиши режалаштирилган.
Мамлакатларимизни яқинлаштириш ва кўп қиррали шерикликни мустаҳкамлаш бўйича амалга оширилаётган ҳамкорликдаги ишлар Ўзбекистон ва Тожикистоннинг кўп миллатли халқлари манфаатига хизмат қилмоқда, бу халқларимиз томонидан қўллаб-қувватланмоқда.
Мулоқотда давлатларимиз ўртасида амалий ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболлари, олий ва юксак даражада бўлиб ўтадиган тадбирлар режаси муҳокама қилинди.
Шунингдек, минтақавий ва халқаро сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Мулоқот сўнгида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмонни яна бир бор самимий табриклаб, унга мустаҳкам соғлиқ ва улкан муваффақиятлар, дўст тожик халқига тинчлик, осойишталик ва фаровонлик тилади.
Ўз навбатида, Тожикистон Президенти ҳам Ўзбекистон Президентига самимий табрик ва юксак эътибор учун чуқур миннатдорлик билдирди.
Томонлар дўстлик ва яхши қўшничилик алоқаларини мустаҳкамлаш, мамлакатларимиз ва халқларимиз ўртасида кенг кўламли ўзаро манфаатли ҳамкорликни бундан буён ҳам биргаликда ривожлантиришга тайёр экани қайд этилди.

Глава нашего государства в начале беседы тепло поздравил Президента Таджикистана с днем рождения.
С глубоким удовлетворением особо было отмечено, что благодаря взаимной поддержке и совместным усилиям укрепляются традиционно тесные и добрососедские связи между нашими странами и народами, основанные на крепких узах многовековой дружбы, общности истории, духовных и культурных ценностей.
Динамично расширяется взаимовыгодное и плодотворное узбекско-таджикское сотрудничество, наблюдается активизация диалога на всех уровнях, в том числе между приграничными регионами и на уровне деловых кругов.
С начала этого года заметно выросли объемы товарооборота. В Душанбе успешно проведены промышленная выставка предприятий Узбекистана и бизнес-форумы с участием ведущих компаний двух стран.
Создаются совместные торговые дома и современные производства. Возобновлено прямое авиасообщение между столицами – городами Ташкент и Душанбе.
Расширяется культурный обмен – в мае в Таджикистане прошли Дни узбекской культуры и искусства, в этом месяце запланировано проведение аналогичных мероприятий в нашей стране.
Было подчеркнуто, что проводимая совместная работа по сближению наших стран и углублению многопланового партнерства исходит из интересов и поддерживается многонациональными народами Узбекистана и Таджикистана.
В ходе разговора были обсуждены перспективы дальнейшего развития практического сотрудничества между двумя государствами, а также рассмотрен график предстоящих мероприятий на высшем и высоком уровнях.
Стороны также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной и региональной политики.
В заключение Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, еще раз сердечно поздравив Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона со знаменательной датой, пожелал ему крепкого здоровья, благополучия и всяческих успехов, а дружественному таджикскому народу – мира и процветания.
В свою очередь, Президент Таджикистана выразил глубокую благодарность Президенту Узбекистана за теплые поздравления и проявленное искреннее внимание.
Была подчеркнута готовность совместными усилиями и далее укреплять отношения дружбы и добрососедства, развивать полномасштабное взаимовыгодное сотрудничество в интересах наших стран и народов.