Қозоғистон парламенти делегацияси Самарқандда
Қозоғистон Республикаси парламенти Сенати Раиси Касим-Жомарт Токаев бошчилигидаги делегация 25 сентябрь куни Самарқанд шаҳрига келди.
Меҳмонларни Самарқанд халқаро аэропортида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари Б.Алихонов, Самарқанд вилоят ҳокими вазифасини бажарувчи Т.Жўраев кутиб олди.
Қозоғистон парламенти вакиллари Самарқанд билан танишувни Ҳазрати Хизр мажмуаси зиёратидан бошлади. Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов қабрига гул қўйди, Буюк Йўлбошчимиз хотирасига ҳурмат бажо келтирди. Қуръон тиловат қилинди.
Қозоғистон парламенти Сенати Раиси Ислом Каримов Ўзбекистон Республикаси мустақиллиги учун жасорат кўрсатган ва мустақилликни мустаҳкамлаш, давлатни ҳар томонлама ривожлантириш учун фидойилик кўрсатган буюк сиёсатчи эканини таъкидлади. Ислом Каримовнинг ўзбек ва қозоқ халқларининг азалий дўстлик ришталарини мустаҳкамлаш, давлатларимиз ўртасида барча соҳаларда ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантиришдаги юксак хизматлари қайд этилди.
Меҳмонларга мазкур мажмуанинг бунёд этилиши ва бу ерда қисқа фурсатда амалга оширилган улкан бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари ҳақида сўзлаб берилди.
Қозоғистон делегацияси аъзолари Имом Бухорий зиёратгоҳида бўлиб, юртимизда буюк аждодларимиз маънавий меросини асраб-авайлаш, ўрганиш, муқаддас ислом динининг маърифий ғояларини кенг тарғиб этиш борасида амалга оширилаётган ишларга юксак баҳо берди.
Самарқанд шаҳридаги Амир Темур мақбараси, Регистон мажмуаси, Бибихоним масжиди ва Сиёб деҳқон бозорига ташриф ҳам Қозоғистон парламенти Сенати аъзоларида катта таассурот қолдирди.

Делегация Республики Казахстан во главе с Председателем Сената парламента этой страны Касым-Жомартом Токаевым 25 сентября прибыла в Самарканд.
В международном аэропорту Самарканда гостей встретили заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Б.Алиханов, исполняющий обязанности хокима Самаркандской области Т.Жураев.
Представители парламента Казахстана посетили комплекс Хазрати Хизр, возложили цветы к месту упокоения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова и отдали дань уважения памяти великого государственного деятеля.
Председатель Сената парламента Казахстана отметил, что Ислам Каримов – великий политик, проявивший мужество и твердость в обретении Узбекистаном независимости, самоотверженно служивший во имя всестороннего развития государства. Были отмечены великие заслуги Ислама Каримова в укреплении традиционно дружеских связей узбекского и казахского народов, дальнейшем развитии сотрудничества между нашими странами.
Гостям было рассказано об этом комплексе, осуществленной здесь широкомасштабной созидательной и благоустроительной работе.
Члены делегации Казахстана посетили комплекс Имама Бухари. Они высоко оценили проводимую в нашей стране работу по сохранению духовного наследия великих предков, широкой пропаганде просветительских идей священной религии ислам.
Посещение мавзолея Амира Темура, комплекса Регистан, мечети Бибиханум и Сиабского дехканского рынка также произвело большое впечатление на членов Сената парламента Казахстана.