АҚШ делегациясининг учрашувлари
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари С.Сафоев 18 сентябрь куни АҚШнинг диний эркинлик соҳасида алоҳида топшириқлар бўйича элчиси С.Браунбэк бошчилигидаги делегация билан учрашди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон билан Америка Қўшма Штатлари ўртасида ўзаро ишонч ва манфаатдорликка асосланган муносабатлар қарор топгани қайд этилди. Мамлакатларимизнинг диний бағрикенгликни таъминлаш, эътиқод эркинлиги ва диний фаолият учун шарт-шароитлар яратиш борасидаги тажрибаси ҳақида фикр алмашилди.
Учрашувда Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари, хусусан, эътиқод эркинлигини таъминлаш борасида қатор ютуқларга эришилгани, мазкур йўналишда амалга оширилаётган ислоҳотлар изчиллик билан давом эттирилиши таъкидланди.
Делегация аъзолари мамлакатимизда ушбу соҳада амалга оширилаётган ишлар, жумладан, эътиқод эркинлигини ҳимоя қилиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларга юқори баҳо берди. Диний эркинликни таъминлаш масалалари бўйича АҚШ билан йўлга қўйилган амалий мулоқот ўз натижаларини беришига ишонч билдирилди.
Ташқи ишлар вазирлигида ўтган учрашувда жорий йил июль ойида Вашингтонда ўтган халқаро конференция доирасидаги музокараларнинг давоми сифатида диний эркинликлар таъминланиши соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Музокараларда диний эркинлик амалиётини яхшилаш соҳасида ҳамкорлик масалалари, жумладан, ноҳукумат ташкилотлари ва таҳлилий доиралар ўртасидаги алоқалар бўйича Ўзбекистон – АҚШ мулоқотини давом эттиришдан томонлар бирдек манфаатдор экани таъкидланди.
9 (1).JPG
АҚШ делегацияси Ўзбекистон мусулмонлари идорасида ҳам учрашув ўтказди. Элчига виждон ва эътиқод эркинлиги, фуқароларнинг қонуний манфаатларини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишлар, диний ташкилот фаолияти ҳақида сўзлаб берилди.
Учрашув сўнггида меҳмонлар Мўйи Муборак мадрасасида сақланаётган Усмон Мусҳафи ва Ҳазрати Имом мажмуасидаги тарихий-маърифий ёдгорликлар билан танишди.

Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Сафоев 18 сентября встретился с членами делегации во главе с послом США по особым поручениям в сфере международной религиозной свободы С.Браунбэком.
В ходе беседы отмечалось, что отношения между Узбекистаном и Соединенными Штатами Америки основаны на взаимном доверии и заинтересованности. Состоялся обмен мнениями об опыте двух стран в вопросах обеспечения религиозной толерантности, свободы вероисповедания и создания условий для религиозной деятельности.
Члены делегации высоко оценили проводимую в нашей стране работу в этой сфере, в частности меры по защите свободы вероисповедания. Была высказана убежденность в том, что конструктивный диалог с США в вопросах обеспечения религиозной свободы даст позитивные результаты.
На состоявшейся в Министерстве иностранных дел встрече, ставшей логическим продолжением переговоров в рамках состоявшейся в июле нынешнего года в Вашингтоне конференции, обсуждались перспективы развития сотрудничества в сфере обеспечения религиозных свобод.
В ходе обсуждения отмечалось, что стороны одинаково заинтересованы в сотрудничестве по улучшению практики религиозных свобод, в частности в продолжении узбекско-американского диалога по укреплению связей между негосударственными организациями и аналитическими кругами.
Делегация США провела встречу и в Управлении мусульман Узбекистана. Послу по особым поручениям была представлена информация о работе по обеспечению свободы слова и вероисповедания, законных интересов граждан, о деятельности религиозных организаций.
По завершении встречи гости ознакомились с хранящимся в медресе Муйи Муборак Кораном Усмана, а также историко-просветительскими памятниками в комплексе Хазрати Имама.