Ўзбекистон ва Беларусь муносабатлари янги босқичга чиқди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко Қўшма баёнотни имзолади.
Ташриф доирасида шерикликнинг устувор йўналишлари бўйича 19 ҳужжат имзоланди. 2019-2023 йилларда социал-иқтисодий ҳамкорлик тўғрисидаги ҳукуматлараро шартнома ва уни амалга ошириш дастури улар орасида алоҳида аҳамиятга эгадир.
Бундан ташқари, куни кеча ўтган бизнес-форумда умумий қиймати 230 миллион доллардан ортиқ бўлган шартнома ва битимлар имзолангани таъкидланди.
24ae5965-22dc-d8da-a8dc-a8ae0d6c747a.jpg
Оммавий ахборот воситалари вакиллари учун ўтказилган брифингда давлат раҳбарлари музокаралар очиқ ва ишонч руҳида ўтгани, натижалар шунга яраша мустаҳкам ва кенг кўламли бўлишини қайд этди.
Президент Шавкат Мирзиёев Беларусь Президентининг 24 йилдан кейинги ташрифи том маънода тарихий бўлгани, икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни амалий мазмун билан бойитганини таъкидлади.
Ташриф давомидаги муҳокамалар Ўзбекистон ва Беларуснинг кўп қиррали шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга интилишини тасдиқлади. Бу ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантиришга кучли суръат бағишлаб, уни сифат жиҳатидан янги, янада юксак босқичга олиб чиқади, деди давлатимиз раҳбари.

Отношения Узбекистана и Беларуси вышли на новый уровень
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко подписали Совместное заявление. Об этом сообщает Пресс-служба Президента Республики Узбекистан.
В целом в ходе визита подписано 19 документов по приоритетным направлениям партнерства. Особо важное значение среди них имеет межправительственный Договор о социально-экономическом сотрудничестве на 2019-2023 годы и программа по его реализации.
Кроме того, на совместном бизнес-форуме, прошедшем накануне, заключены новые контракты и соглашения на сумму более 230 миллионов долларов.
На брифинге для средств массовой информации главы государств отметили, что переговоры прошли в духе открытости и доверия, эффект от их результатов будет долгосрочным и всеобъемлющим.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что первый за последние 24 года исторический визит Президента Беларуси прошел всесторонне плодотворно и обогатил двустороннее сотрудничество практическим содержанием.
Переговоры подтвердили стремление Узбекистана и Беларуси укреплять многоплановые партнерские отношения. Визит даст мощный импульс дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества, выведет узбекско-белорусские отношения на качественно новый, ещё более высокий уровень, сказал глава нашего государства.