Шавкат Мирзиёев Гурбангули Бердимуҳамедов билан учрашув ўтказди
Бугунги кунда Ўзбекистон – Туркманистон муносабатлари юксак суръатлар билан ривожланмоқда. Бунда аввало икки давлат раҳбарларининг самимий дўстлиги, ўзаро ишончи ва қўллаб-қувватлаши муҳим аҳамият касб этмоқда.
Олий даражадаги учрашувларнинг мунтазамлик касб этгани давлатлараро муносабатлар юксак даражада эканидан далолатдир. Жумладан, Туркманистон раҳбарининг жорий йил апрель ойида Ўзбекистонга давлат ташрифи мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликка янги суръат бағишлади.
Ўзбекистон ва Туркманистон раҳбарларининг бу галги учрашуви ўзаро манфаатли, самарадор ва фаол мулоқотларнинг мантиқий давоми бўлди.
Гурбангули Бердимуҳамедов давлатимиз раҳбарини Туркманистонга ташрифи билан қутлаб, Оролни қутқариш халқаро жамғармасининг таъсисчи мамлакатлари раҳбарлари саммити ҳам икки томонлама, ҳам кўп томонлама ҳамкорликни муҳокама қилиш учун қулай имконият эканини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев Туркманистоннинг Оролни қутқариш халқаро жамғармасига раислиги даврида амалга ошираётган ташаббусларини юқори баҳолаб, Ўзбекистон билан Туркманистоннинг бу борадаги лойиҳалари ва саъй-ҳаракатлари бир-бирини тўлдиришини қайд этди.
Учрашувда мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди. Туркманистон Президентининг апрель ойида Ўзбекистонга давлат ташрифи кўп қиррали алоқаларни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиққани таъкидланди.
Мулоқотда аввал эришилган келишувлар ижросига эътибор қаратилди. Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш, сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, саноат, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Томонларни қизиқтирган минтақавий ва халқаро аҳамиятига молик масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с Гурбангулы Бердымухамедовым
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым в туристической зоне “Аваза” города Туркменбаши.
Сегодня узбекско-туркменские отношения развиваются высокими темпами. Важную роль в этом прежде всего играют искренняя дружба, взаимные доверие и поддержка между главами двух государств.
Регулярный характер встреч на высшем уровне свидетельствует об активно развивающихся межгосударственных отношениях. Так, государственный визит главы Туркменистана в Узбекистан в апреле текущего года придал новую динамику сотрудничеству между нашими странами.
Гурбангулы Бердымухамедов поприветствовал главу нашего государства на туркменской земле и отметил, что саммит глав государств-учредителей Международного фонда спасения Арала является хорошей возможностью обсудить как двустороннее, так и многостороннее сотрудничество.
Шавкат Мирзиёев высоко оценил инициативы, реализуемые в ходе председательства Туркменистана в Международном фонде спасения Арала и отметил, что проекты и усилия Узбекистана и Туркменистана в этой сфере дополняют друг друга.
На встрече обсуждены текущее состояние и перспективы двустороннего сотрудничества. Отмечалось, что государственный визит Президента Туркменистана в Узбекистан в апреле текущего года вывел многоплановые связи на качественно новый уровень.
Также уделено внимание реализации достигнутых ранее договоренностей. Рассмотрены вопросы укрепления отношений стратегического партнерства, развития сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, промышленной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Стороны обменялись мнениями по вопросам региональной и международной повестки, представляющим взаимный интерес.