Тожикистон Президентининг Ўзбекистонга давлат ташрифига доир
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмон 2018 йил 17-18 август кунлари давлат ташрифи билан мамлакатимизда бўлади.
Давлат раҳбарлари мунтазамлик касб этган олий даражадаги Ўзбекистон – Тожикистон мулоқотининг давоми сифатида Ўзбекистон Президентининг 2018 йил 9-10 март кунлари Тожикистонга давлат ташрифи давомида эришилган келишувлар ижросининг боришини муҳокама қилиб, ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг, унга узоқ муддатли ва кенг кўламли тус беришнинг устувор йўналишларини белгилаб оладилар.
Ўзбекистон ва Тожикистон раҳбарлари, шунингдек, халқаро ва минтақавий сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашадилар.
Музокаралар якунида давлат раҳбарларининг Қўшма баёнотини қабул қилиш, Стратегик шериклик тўғрисидаги шартномани, турли соҳалардаги икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш, ўзбек ва тожик халқлари ўртасидаги анъанавий қардошлик алоқаларини мустаҳкамлашга қаратилган салмоқли давлатлараро, ҳукуматлараро ва идоралараро ҳужжатлар тўпламини имзолаш режалаштирилмоқда.
Тожикистон Президентининг Ўзбекистонга ташрифи дастуридан Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери Нурдинжон Исмоилов, Бош вазир Абдулла Арипов билан учрашувлар ўтказиш, Самарқанд шаҳрини зиёрат қилиш ҳам жой олган.

О государственном визите в Узбекистан Президента Таджикистана
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 17-18 августа 2018 года Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон посетит нашу страну с государственным визитом.
В продолжение регулярного узбекско-таджикского диалога на высшем уровне главы государств всесторонне обсудят ход реализации договоренностей, достигнутых в рамках государственного визита Президента Узбекистана в Таджикистан 9-10 марта 2018 года, определят приоритетные направления дальнейшего развития сотрудничества, придания ему долгосрочного и многопланового характера.
Лидеры Узбекистана и Таджикистана также обменяются мнениями по вопросам актуальной международной и региональной политики.
По итогам переговоров планируется принятие Совместного заявления глав государств, подписание Договора о стратегическом партнерстве, весомого пакета межгосударственных, межправительственных, межведомственных документов, направленных на наращивание взаимодействия между нашими странами в различных сферах, укрепление традиционных братских связей между узбекским и таджикским народами.
В программу визита Президента Таджикистана в Узбекистан включены также встречи со Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Нурдинжоном Исмоиловым, Премьер-министром Абдуллой Ариповым, посещение города Самарканда.