Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 16 август куни умумтаълим мактаблари ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълими, олий таълим муассасалари ўртасида ўзаро интеграцияни таъминлаган ҳолда янги ўқув йилига тайёргарликнинг бориши, 11 йиллик ўрта таълим тизимини жорий этиш, ўрта махсус, касб-ҳунар таълими тизимини тубдан ислоҳ қилиш, янги очилган олий таълим муассасалари, филиаллар фаолиятини ташкил этиш билан боғлиқ ишлар ҳолати билан яқиндан танишиш мақсадида олий ва ўрта махсус таълим вазири И.Мажидов, Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази директори М.Холмуҳамедов, халқ таълими вазири У.Иноятов ва уларнинг ўринбосарларини қабул қилди ва ҳисоботларини тинглади.
Мажлисда Президентнинг Давлат маслаҳатчиси А.Юнусходжаев, Бош вазир ўринбосари Ж.Қўчқоров ва Ҳисоб палатаси раиси М.Икромов қатнашди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан ўрта таълим, ўрта махсус, касб-ҳунар таълими тизимини тубдан ислоҳ қилиш борасида берилган топшириқлар ижросининг бориши кўриб чиқилди.
Белгиланган вазифага мувофиқ, умумтаълим мактаблари 9-синф битирувчиларини ўз хоҳишига кўра 10-синфда ўқишини давом эттириши, ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаларига қамраб олиш ишлари изчил давом этмоқда.
Ўқув режасига кўра, 10-синф ўқувчилари ҳафтада 5 кун умумтаълим фанларини ва 1 кун касбга доир фанларни ўрганиши белгиланди. Касб-ҳунар коллежларидан узоқ масофада жойлашган 2703 та мактаб учун 1103 та мактабда, 6956 мактаб учун эса 615 та коллежда ўқув-ишлаб чиқариш мажмуалари ташкил этилади.
Мактабларда 10-синф очилиши муносабати билан 22 минг ўқитувчига эҳтиёж юзага келади. Шуларнинг 9,5 минг нафари олий таълим муассасалари битирувчилари ҳисобидан, 13 минг нафари лицей ва коллежлар ўқитувчиларини жалб этиш ҳисобидан қоплаш режалаштириляпти.
2017-2018 ўқув йилидан бошлаб 10-синфларда дарс берадиган 116 минг нафар ўқитувчининг касбга оид билимларини янгилаш ва чуқурлаштириш мақсадида қисқа муддатли малака ошириш курслари йўлга қўйилди.
10-синф ўқувчилари учун 8,5 миллион нусха дарслик ва ўқув-методик қўлланмалар чоп этилиб, айни пайтда таълим муассасаларига етказилмоқда.
Таълим муассасаларини янги ўқув йилига тайёрлаш бўйича вертикал тизим яратилиб, вазирликдан ҳудудларга 14 нафар, ҳудудий халқ таълими бошқармаларидан туман ва шаҳарларга 195 нафар, туман ва шаҳар халқ таълими бўлимларидан ҳар бир мактабга масъуллар бириктирилди.
Бу йил 1-синфга қабул қилинадиган 650 минг нафар ўқувчи учун “Президент совғаси” сифатида 12 номдаги ўқув қуроллари солинган мактаб сумкалари тайёрланиб, жойларга тўлиқ етказилди.
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази ҳамкорлигида иқтидорли ва қобилиятли ўқувчиларни танлаб олиш ва уларни олий таълим муассасаларига мақсадли тайёрлашни ташкил этиш учун ҳар бир олий таълим муассасаси ҳузурида биттадан академик лицей очиш ва фаолиятини йўлга қўйиш ишлари олиб борилмоқда.
Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасалари тармоқ вазирликлари ва давлат қўмиталарига бириктириб берилди.
10-11-синфлар жорий этилиб, коллежларда контингент қисқариши муносабати билан мавжуд моддий-техника базасидан самарали фойдаланиш мақсадида 7 та коллеж ва академик лицей негизида янги 3 та олий таълим муассасаси филиаллари ва 1 та олий таълим муассасаси ташкил этилмоқда.
Мулоқот чоғида олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчиларини ортиқча ҳисоботлар, турли бюрократик топшириқлардан озод этиш, уларнинг илмий салоҳиятини таълим мазмуни ва сифатини янада яхшилаш, илмий- тадқиқот ишларига йўналтириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Президентимиз мактабгача таълим муассасалари фаолиятини тубдан яхшилаш, энг илғор хорижий тажрибани ўрганиш, ҳар жиҳатдан замонавий тизим яратиш масаласига тўхталиб ўтди. Болаларнинг қизиқиш ва интилишларини ҳисобга олган ҳолда, уларга мактабгача бўлган даврда ҳар томонлама пухта таълим ва тарбия бериш, дунёқарашини кенгайтириш, мустақил фикрлаш қобилиятини ривожлантириш, қалби ва онгига миллий ва умуминсоний қадриятларни сингдириб бориш, шу орқали уларни она Ватанга муҳаббат, покиза орзулар руҳида камол топтириш бугунги кундаги энг муҳим, энг долзарб масалалардан бири эканини таъкидлади. Зеро, фарзандларимизнинг мактабда қандай ўқиши, қандай юксак мақсадлар билан камол топиши кўп жиҳатдан уларнинг мактабгача таълим муассасасида оладиган тарбиясига боғлиқдир.
Мажлисда давлатимиз раҳбари томонидан мактабгача таълим тизимини таркибий жиҳатдан тубдан ислоҳ қилиш, бошқарув тузилмасини ташкил этиш, мазкур муассасаларга болаларни 100 фоиз қамраб олишга қаратилган алоҳида дастур ишлаб чиқиш, бошланғич таълим муассасаларига қатор имтиёзлар бериш, шунингдек, Халқ таълими вазирлиги тасарруфидаги малака ошириш институтларида таълим мазмунини сифат жиҳатдан тубдан ўзгартириш, уларни энг илғор олий таълим муассасалари таркибига ўтказиш орқали умумий ўрта таълим мактаблари ўқитувчиларига энг билимли ва тажрибали профессор-ўқитувчилар таълим беришига эришиш борасида муҳим вазифалар белгилаб берилди.
Мулоқот якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан мутасадди вазирлик ва идоралар раҳбарларига 25 августга қадар барча таълим муассасаларини янги ўқув йилига ва куз-қиш мавсумига сифатли тайёрлаш ҳамда Инвестиция дастурига киритилган таълим объектларида олиб борилаётган қурилиш-таъмирлаш ва жиҳозлаш ишларини якунлаш, кўрилган барча масалалар юзасидан тегишли қарорлар лойиҳаларини тайёрлаш бўйича мутасадди ташкилотлар раҳбарларига кўрсатма ва топшириқлар берилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 августа в целях ознакомления с ходом подготовки к новому учебному году с обеспечением взаимной интеграции между общеобразовательными школами и учреждениями среднего специального, профессионального и высшего образования, состоянием работы по внедрению системы 11-летнего среднего образования, коренному реформированию системы среднего специального, профессионального образования, организации деятельности новых высших учебных заведений, филиалов принял министра высшего и среднего специального образования И.Мажидова, директора Центра среднего специального, профессионального образования М.Холмухамедова, министра народного образования У.Иноятова и их заместителей и заслушал их отчеты.
В заседании приняли участие Государственный советник Президента А.Юнусходжаев, заместитель Премьер-министра Ж.Кучкаров и председатель Счетной палаты М.Икрамов.
Рассмотрен ход исполнения поручений Президента Республики Узбекистан по коренному реформированию системы среднего, среднего специального, профессионального образования.
Согласно намеченной задаче последовательно ведется работа по продолжению обучения выпускников 9-х классов общеобразовательных школ по собственному желанию в 10-х классах, их охвату средними специальными, профессиональными образовательными учреждениями.
Согласно учебному плану определено, что учащиеся 10-х классов 5 дней в неделю будут изучать общеобразовательные предметы и 1 день – предметы, связанные с профессиями. Для 2703 школ, расположенных вдали от профессиональных колледжей, учебно-производственные комплексы будут организованы в 1103 школах, а для 6956 школ – в 615 колледжах.
В связи с открытием 10-х классов в школах возникает потребность в 22 тысячах учителей. Планируется, что из них 9,5 тысячи будут укомплектованы за счет выпускников высших образовательных учреждений, 13 тысяч – за счет привлечения преподавателей лицеев и колледжей.
С 2017-2018 учебного года для обновления и углубления профессиональных знаний 116 тысяч учителей, которые будут преподавать в 10-х классах, налажены краткосрочные курсы повышения квалификации.
Для учащихся 10-х классов изданы 8,5 миллиона экземпляров учебников и учебно-методических пособий, которые в эти дни доставляются в образовательные учреждения.
Создана вертикальная система по подготовке образовательных учреждений к новому учебному году, за регионами закреплены ответственные лица от министерства – 14 специалистов, за районами и городами – от территориальных управлений народного образования – 195 специалистов, за каждой школой — от районных и городских отделов народного образования.
Для 650 тысяч учеников, которые в этом году будут приняты в 1-е классы, подготовлены “Президентские подарки”, состоящие из школьных сумок с учебными принадлежностями 12 наименований, которые полностью доставлены на места.
Министерством высшего и среднего специального образования совместно с Центром среднего специального, профессионального образования осуществляется работа по открытию и налаживанию деятельности при каждом высшем образовательном учреждении по одному академическому лицею для организации отбора одаренных и талантливых учащихся и их целевой подготовки в высшие образовательные учреждения.
Средние специальные, профессиональные образовательные учреждения закреплены за отраслевыми министерствами и государственными комитетами.
В связи с внедрением 10-11-х классов, в целях эффективного использования имеющейся материально-технической базы колледжей после сокращения контингента на базе 7 колледжей и академических лицеев будут созданы новые филиалы 3 высших образовательных учреждений и 1 высшее образовательное учреждение.
На заседании уделено особое внимание вопросам освобождения профессоров-преподавателей высших образовательных учреждений от излишней отчетности, различных бюрократических поручений, направления их научного потенциала на дальнейшее улучшение содержания и качества образования, научно-исследовательскую работу.
Президент нашей страны остановился на вопросах коренного улучшения деятельности дошкольных образовательных учреждений, изучения самого передового зарубежного опыта, создания современной системы. Отмечено, что создание всесторонних условий для получения детьми дошкольного возраста современного образования с учетом их интересов и стремлений, расширения их кругозора, развития навыков самостоятельного мышления, внедрения в их сознание национальных и общечеловеческих ценностей, а также их воспитание в духе любви к Родине, формирование чистых помыслов и чаяний являются одними из самых важных, самых актуальных вопросов сегодняшнего дня. Ведь от полученного образования в дошкольном учреждении во многом будет зависеть то, как наши дети будут учиться в школе, каких высоких целей будут достигать в будущем.
На заседании главой нашего государства определены задачи по коренному структурному реформированию системы дошкольного образования, организации структуры управления, разработке отдельной программы, направленной на 100-процентный охват детей данными учреждениями, по предоставлению ряда льгот начальным образовательным учреждениям, а также кардинальному качественному изменению содержания образования в институтах повышения квалификации при Министерстве народного образования, переводу их в структуру ведущих высших образовательных учреждений, посредством этого организации преподавания самыми сильными и опытными профессорами-преподавателями учителям средних общеобразовательных школ.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев дал соответствующие поручения руководителям министерств и ведомств по качественной подготовке до 25 августа всех образовательных учреждений к новому учебному году и осенне-зимнему сезону, а также завершению строительно-ремонтных работ и работ по оснащению образовательных объектов, включенных в Инвестиционную программу, руководителям ответственных организаций – по подготовке проектов соответствующих решений по всем обсужденным вопросам.