Хорижий инвестицияларни жалб этиш ҳудудларни комплекс ривожлантиришга хизмат қилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 21 июнь куни тармоқлар ва ҳудудларда инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ҳолати, тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этиш ва ўзлаштириш натижалари таҳлилига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ва унинг ўринбосарлари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари иштирок этди.
Мамлакатимизда инвестиция муҳити яхшилангани натижасида иқтисодиёт тармоқлари ва ҳудудларга тўғридан-тўғри сармоялар фаол кириб келмоқда. Хусусан, 2018 йилнинг беш ойида 776 та янги қўшма ва хорижий корхона рўйхатдан ўтказилди. Бу ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 496 тага кўпдир. Шунингдек, жорий йилда хорижий инвестициялар иштирокида 377 та ҳудудий ва 148 та тармоқ лойиҳалари бажарилиши белгиланган.
Давлатимиз раҳбари лойиҳаларни амалга ошириш жараёнларини енгиллаштириш долзарб масала эканини таъкидлади.
fa62e40e-d44f-101d-1672-142f5099cd50.jpg
Президентимизнинг жорий йил 20 июнда қабул қилинган Инвестиция ва инфратузилма лойиҳаларини жадал амалга ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги қарори шу мақсадга хизмат қилади. Ушбу ҳужжатга мувофиқ, бундан буён Президент ва ҳукумат қарорлари асосида амалга ошириладиган инфратузилма лойиҳалари бўйича лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатларини экспертиза қилишда тўлов олинмайди.
Шу билан бирга, давлат бюджети ва бюджетдан ташқари жамғармалар, Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағлари, ҳукумат кафолатлаган кредитлар ҳисобидан товарларни давлат учун харид қилиш бўйича тендер ҳужжатлари ва импорт шартномаларини экспертиза қилишда ҳам ҳақ тўланмайди. Дастлабки ва якуний техник-иқтисодий асосларни комплекс экспертиза қилиш учун тўланадиган тўлов миқдори 4 баробаргача қисқартирилди.
Яна бир эътиборли жиҳати, халқаро молия институтларининг кредитлари ҳисобига амалга ошириладиган ёки бир босқичли лойиҳалар бўйича молиявий-иқтисодий ҳисобот ишлаб чиқиш талаби бекор қилинди.
Президентимиз қарорда белгиланган чора-тадбирларни изчил амалга ошириш, инвестиция ва инфратузилма лойиҳалари бўйича ҳужжатлар тайёрлаш, экспертиза қилиш ҳамда тасдиқлашнинг янги, янада соддалаштирилган тартибини ишлаб чиқиш бўйича топшириқлар берди.
Жорий йил учун тасдиқланган инвестиция ва инфратузилма лойиҳалари рўйхатига киритилган, бажарилишида сусткашликка йўл қўйилган ҳар бир лойиҳани жадаллаштириш зарурлиги таъкидланди. Қишлоқ ва шаҳарларда арзон уй-жойлар, ичимлик суви тармоқлари ва бошқа ижтимоий объектлар қуришни молиялаштириш ҳамда ўз вақтида фойдаланишга топшириш бўйича аниқ вазифалар қўйилди.
Давлат бюджети ва бюджетдан ташқари жамғармалар ҳисобидан 2 минг 44 та ижтимоий ва инфратузилма объектларини қуриш, реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш кўзда тутилган. Уларнинг аксариятида қурилиш-монтаж ишлари бошлаб юборилган. Молиялаштириш ишлари кечикаётган объектларда ишларни тезлаштириш зарурлиги қайд қилинди. Шунингдек, йиғилишда 16 объект бўйича лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқиш якунланмагани, 70 объектнинг лойиҳа-смета ҳужжатлари экспертизадан ўтказилмагани, 248 лойиҳани амалга ошириш юзасидан пудрат ташкилотлари аниқланмагани танқид қилинди.
Йиғилишда яна бир муҳим масала – қишлоқ жойларда намунавий арзон уй-жойлар қуриш ишларига алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йилда жами 22 минг 145 та намунавий уй, жумладан, ҳудудий ижро органлари раҳбарлари учун 974 та, профилактика инспекторлари учун 1 минг 171 та хизмат уйини қуриб, фойдаланишга топшириш режалаштирилган. Президентимиз бу борадаги ишларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш бўйича мутасаддиларга аниқ топшириқлар берди. Шаҳарларда арзон кўп қаватли турар жойлар қуриш ишларини ҳам жадаллаштириш лозимлиги қайд этилди.
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларга ташрифлар якунларига кўра ишлаб чиқилган 2018-2019 йилларда ҳудудларни комплекс ривожлантириш дастурлари доирасида 6 минг 317 та лойиҳани амалга ошириш белгиланган. Бунинг натижасида жами 219 мингдан ортиқ иш ўрни яратиш режалаштирилган. Муҳим ижтимоий-иқтисодий аҳамиятга эга бу лойиҳалар учун жой ажратиш, инфратузилма тармоқларига улаш ишларини ўз вақтида ҳал қилиш зарурлигига эътибор қаратилди.
Йиғилишда Президентимиз инвестицияларни, энг аввало, тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этиш ва самарали ўзлаштиришни таъминлаш – барча даражадаги раҳбарларнинг энг муҳим вазифаси эканини алоҳида таъкидлади.
Хорижий давлатларга ташрифлар ва музокаралар натижасида қиймати 17 миллиард доллар бўлган 182 та истиқболли лойиҳани амалга ошириш тўғрисида бирламчи келишувга эришилган. Ушбу инвестицияларни ўзлаштириш бизнес-режа ва техник-иқтисодий асосларни тайёрлаш билан боғлиқ. Шу боис бу борадаги ишларни жадаллаштириш, хорижий инвестицияларни истиқболли лойиҳаларга йўналтириш ва юқори самарадорликка эришиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Кенг имкониятлари бўлишига қарамай, Бухоро вилоятида хорижий инвестициялар иштирокида 10 та лойиҳа, Навоийда 9 та, Қашқадарёда атиги 1 та лойиҳа амалга оширилмоқда. Айниқса, Қашқадарёда 13 туманда, Фарғонада 11, Сурхондарёда 10, Тошкент, Бухоро, Жиззах вилоятларида 8 тадан, Хоразм, Навоий вилоятларида 7 тадан, Қорақалпоғистон ва Самарқандда 6 тадан, Андижон ва Сирдарёда 5 тадан, Наманган вилоятида 4 та туманда хорижий инвестиция иштирокида бирорта ҳам лойиҳа режалаштирилмагани танқид остига олинди.
Шунинг учун бу ишларни кескин фаоллаштириш лозим. Инвестиция қўмитасининг вилоят, шаҳар ва туман бўлимлари хорижий инвестицияларни олиб келиши ва хорижий инвесторларга барча масалалар бўйича амалий кўмак бериши керак. Шунингдек, туман ва шаҳар ҳокимлари, секторлар раҳбарларининг ҳар бири ўз ҳудудига тўғридан-тўғри хорижий инвестиция жалб этишга ҳисса қўшиши зарур, деди Шавкат Мирзиёев.
Лойиҳаларни амалга оширишнинг барча жараёнларини тўлиқ қамраб оладиган, уни тайёрлашдан то ишга туширишгача бўлган даврни мониторинг қилиш имконини берадиган ягона электрон ахборот тизимини жорий этиш юзасидан вазифалар берилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар бўйича мутасадди раҳбарларнинг ҳисоботлари тингланди. Инвестиция таклифларини шакллантириш, инвесторлар топиш, лойиҳалар ишлаб чиқиш, экспертиза қилиш, молиялаштириш ва амалга ошириш бўйича қатор топшириқлар берилди.

Привлечение иностранных инвестиций послужит комплексному развитию регионов
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 21 июня состоялось видеоселекторное совещание, посвященное состоянию реализации инвестиционных проектов в отраслях и регионах, анализу результатов привлечения и освоения прямых иностранных инвестиций.
В совещании участвовали Премьер-министр Республики Узбекистан и его заместители, председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, руководители соответствующих министерств и ведомств.
В результате улучшения инвестиционной среды в стране в экономические отрасли и регионы активно привлекаются прямые инвестиции. В частности, за минувшие пять месяцев 2018 года зарегистрировано 776 новых совместных и иностранных предприятий. Это на 496 больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Кроме того, в нынешнем году с участием иностранных инвестиций предусмотрена реализация 377 территориальных и 148 отраслевых проектов.
Глава нашего государства отметил, что упрощение процессов, связанных с реализацией проектов, – актуальная задача.
41254e69-31f6-c174-9e17-36853bada2ae.jpg
Именно этой цели послужит постановление Президента Республики Узбекистан “О дополнительных мерах по ускоренной реализации инвестиционных и инфраструктурных проектов” от 20 июня нынешнего года. Согласно данному документу отныне при экспертизе предпроектной и проектной документации по инфраструктурным проектам, реализуемым на основе решений Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров, оплата не взимается.
Кроме того, не взимается также оплата за экспертизу тендерной документации и импортных контрактов по государственным закупкам товаров, осуществляемым за счет средств Государственного бюджета и государственных целевых фондов, Фонда реконструкции и развития, кредитов, привлекаемых под гарантии правительства. Размер оплаты за комплексную экспертизу предварительных и заключительных технико-экономических основ сокращен до 4 раз.
Еще один аспект, заслуживающий внимания: отменено требование разработки финансово-экономического отчета по кредитам, реализуемым за счет международных финансовых институтов либо в одноэтапном порядке.
Президент дал поручения по последовательной реализации предусмотренных в постановлении мероприятий, разработке нового, еще более упрощенного порядка подготовки, экспертизы и утверждения документов по инвестиционным и инфраструктурным проектам.
Отмечалась необходимость ускорения каждого проекта, внесенного в список утвержденных на этот год инвестиционных и инфраструктурных проектов, при реализации которых была допущена пассивность. Поставлены конкретные задачи по финансированию работ по строительству и своевременному введению в эксплуатацию доступного жилья в сельской местности и городах, водопроводов и других социальных объектов.
За счет средств Государственного бюджета и внебюджетных фондов предусмотрены строительство, реконструкция и капитальный ремонт 2 тысяч 44 социальных и инфраструктурных объектов. В большинстве из них уже начаты строительно-монтажные работы. Подчеркивалось, что необходимо ускорить работы в объектах, на которых задерживается финансирование. Также на совещании критике подвергся тот факт, что по 16 объектам еще не завершилась разработка проектно-сметной документации, не проведена экспертиза проектно-сметной документации 70 объектов, не определены подрядные организации по реализации 248 проектов.
fa62e40e-d44f-101d-1672-142f5099cd50.jpg
В ходе совещания уделено особое внимание еще одному важному вопросу – работе по строительству типового доступного жилья в сельской местности.
В нынешнем году предусмотрено строительство и введение в эксплуатацию всего 22 тысяч 145 домов по типовым проектам, в том числе 974 — для руководителей территориальных исполнительных органов, 1 тысяча 171 служебное жилье — для инспекторов по профилактике. Президент поставил ответственным лицам конкретные задачи по своевременной и качественной реализации работ в данном направлении. Отмечалось, что необходимо ускорить работу по строительству доступных многоэтажных домов в городах.
В рамках программ, разработанных по итогам поездок в Республику Каракалпакстан и области по комплексному развитию регионов в 2018-2019 годах, предусмотрена реализация 6 тысяч 317 проектов. В результате планируется создание всего более 219 тысяч рабочих мест. Отмечалось, что необходимо выделить место для важных проектов социально-экономического значения, своевременно разрешить работу по подключению их к инфраструктурным сетям.
На совещании Президент особо отметил, что привлечение инвестиций, прежде всего прямых иностранных инвестиций, и обеспечение их эффективного освоения является приоритетной задачей для руководителей всех уровней.
В результате зарубежных визитов и переговоров была достигнута первичная договоренность о реализации 182 перспективных проектов стоимостью 17 миллиардов долларов. Освоение упомянутых инвестиций связано с подготовкой бизнес-планов и технико-экономических основ. Даны указания по ускорению работ в этом направлении, привлечению иностранных инвестиций в перспективные проекты и достижению высокой эффективности.
Несмотря на наличие широких возможностей, в Бухарской области с участием иностранных инвестиций реализуется 10 проектов, в Навоийской области — 9, в Кашкадарье — всего 1 проект. Особенной критике был подвергнут тот факт, что в 13 районах Кашкадарьи, в 11 районах Ферганы, в 10 районах Сурхандарьи, в 8 районах Ташкентской, Бухарской, Джизакской областей, в 7 районах Хорезмской, Навоийской областей, в 6 районах Каракалпакстана и Самарканда, в 5 районах Андижана и Сырдарьи, в 4 районах Намангана не было запланировано ни одного проекта с участием иностранных инвестиций.
Для этого необходимо резко активизировать работу в данном направлении. Областным, городским и районным отделениям Комитета по инвестициям необходимо привлекать иностранные инвестиции и оказывать практическое содействие иностранным инвесторам по всем вопросам. Кроме того, хокимы районов и городов, каждый из руководителей секторов должны внести свой вклад в привлечение прямых иностранных инвестиций в свою территорию, сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны поручения по внедрению единой электронной информационной системы, которая полностью охватит все процессы реализации проектов, позволит осуществлять мониторинг от стадии разработки и до их реализации.
На совещании заслушаны отчеты ответственных лиц по всем обсужденным вопросам. Ряд поручений был дан по подготовке инвестиционных предложений, нахождению инвесторов, разработке проектов, проведению экспертиз, финансированию и их реализации.