Шавкат Мирзиёев: ҳарбийлар барчага намуна бўлиши керак
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев Фарғона вилоятига ташрифининг иккинчи куни Шарқий ҳарбий округга қарашли ҳарбий қисмда бўлди.
Бу ерда Хавфсизлик кенгашининг кенгайтирилган йиғилишида берилган вазифалар ижроси билан танишди, ҳаво десантчилар бригадаси машғулотларини бевосита кузатди, ҳарбийлар билан мулоқот қилди.
0a1b4196-15ee-96cc-eb59-c08a8c3d6861.jpg
Мамлакатимиз сарҳадлари ҳимоячиларини ижтимоий қўллаб-қувватлаш, улар учун муносиб турмуш шароити яратиш доимий эътиборда. Хусусан, ушбу ҳарбий қисмда ҳам Ватан ҳимоячиларининг ўз хизмат бурчларини намунали ўташлари учун барча шароит яратилган.
Давлатимиз раҳбари ҳарбий қисмда ташкил этилган Маданий ҳордиқ маркази, кутубхонани ўз ичига олган Маънавият маркази, аутсорсинг тизими жорий этилган ошхонани кириб кўрди.
4305a263-9895-fe6e-1450-9a9477e28c5d.jpg
– Ватанни севиш – улуғ фазилат. Ёшларимизни ана шундай фазилатли қилиб тарбиялашимиз керак. Бунинг учун сиз каби мағрур, бақувват йигитлар намуна бўлиши зарур. Ёшлар билан тез-тез учрашиб туриши, уларни миллий ифтихор, ватанга садоқат руҳида тарбиялашга ҳисса қўшиши керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Учрашувда ҳарбийларнинг яшаш шароитини яхшилаш, уларни уй-жой билан таъминлаш ишларини янада жадаллаштириш лозимлиги қайд этилди. Бунинг учун жойларда ташкил этилган ҳарбий-маъмурий секторлар фаолиятини такомиллаштириш лозимлиги айтилди.
Ҳаво десантчилари тайёргарлигини ошириб бориш учун аэродинамик тренажёрлар ўрнатиш, «Ватанпарвар» ташкилотлари қошида парашютчилар тўгараклари очиш бўйича топшириқлар берилди.

Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев во второй день поездки в Ферганскую область посетил воинскую часть Восточного военного округа.
Здесь глава государства ознакомился с проводимой работой по исполнению задач, поставленных на расширенном заседании Совета безопасности, понаблюдал за занятиями бригады воздушных десантников, побеседовал с военнослужащими.
Вопросам социальной поддержки защитников Родины, создания для них достойных условий жизни уделяется постоянное внимание. В этой воинской части также созданы все условия для образцового выполнения военнослужащими своих служебных обязанностей.
Глава нашего государства посетил организованные в воинской части центр культурного досуга, центр духовности с библиотекой, столовую, работающую по системе аутсорсинга.
– Любить Родину — лучшее из качеств. Мы должны воспитывать молодежь в этом духе. А для этого должны служить примером такие сильные и отважные юноши, как вы. Необходимо почаще встречаться с молодежью, вносить вклад в воспитание ее в духе национальной гордости, преданности Родине, — сказал Шавкат Мирзиёев.
В ходе встречи отмечалась необходимость активизации работы по улучшению условий жизни военнослужащих, обеспечению их жильем. Для этого следует усовершенствовать деятельность организованных на местах военно-административных секторов.
Даны поручения по установке аэродинамических тренажеров для подготовки воздушных десантников, открытию кружков парашютизма при организациях «Ватанпарвар».