Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 июнь куни Хитойнинг Циндао шаҳрида Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан учрашди.
Давлатимиз раҳбари Владимир Путинни Россия Президентлигига қайта сайлангани билан яна бир бор табриклаб, Россия билан стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатлари Ўзбекистон ташқи сиёсатининг ўзгармас йўналиши эканини таъкидлади.
Бир йилда ўзаро 70 та делегация ташрифи амалга оширилгани, 21 марта ҳудудлараро учрашувлар ўтказилгани алоқаларнинг бугунги суръати ва миқёсидан далолат беради. Жорий йилнинг биринчи чорагида мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 40 фоиздан зиёд ўсган. Ҳали олдинда яна йирик лойиҳаларимиз кўп, деди Шавкат Мирзиёев.
Россия Президенти давлатимиз раҳбари билан учрашувдан мамнунлигини таъкидлаб, мамлакатларимиз ҳамкорлигида кўплаб самарали лойиҳалар амалга оширилаётганини қайд этди.
Ўтган йили Россияга ташрифингиздан кейин ҳаммаси ижобий томонга ўзгарди. Сизнинг ташаббусингиз билан чегаралардан ўтишда “яшил йўлак” ташкил этилгани натижасида Ўзбекистон мева-сабзавотларини етказиб бериш қарийб 36 фоиз ошди. Россиянинг етакчи компаниялари иштирокида йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда, деди Владимир Путин.
“Лукойл” компанияси Ўзбекистонга 7 миллиард доллар инвестиция киритгани, жорий йил апрелда Қандим газни қайта ишлаш мажмуаси ишга туширилгани қайд этилди. “Росатом” Атом энергияси бўйича давлат корпорацияси билан энергетика соҳасида шериклик ва илмий-техникавий ҳамкорликни янада ривожлантиришга келишиб олингани таъкидланди.
Жорий йилнинг кузида Ўзбекистонга олий даражадаги ташриф кутилмоқда. Шунингдек, Тошкентда илк бор Ўзбекистон ва Россия ҳудудлараро форумини ўтказиш режалаштирилмоқда.
Учрашувда ушбу муҳим тадбирларни амалий мазмун билан бойитиш, бунинг учун вазирлик, компания ва ҳудудлар ўртасидаги алоқаларни фаол давом эттиришга келишиб олинди.

Шавкат Мирзиёев встретился с Владимиром Путиным
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 июня в Циндао встретился с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Глава нашего государства, вновь поздравив Владимира Путина с переизбранием на пост Президента России, отметил, что отношения стратегического партнерства и союзничества с Россией являются неизменным курсом внешней политики Узбекистана.
О нынешних темпах и масштабах двусторонних связей свидетельствует тот факт, что за последний год совершено 70 взаимных визитов, проведена 21 межрегиональная встреча. За минувший период текущего года объем товарооборота между нашими странами вырос более чем на 40 процентов. Впереди еще множество крупных проектов, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент России, выразив радость от встречи с главой нашего государства, отметил, что в сотрудничестве наших стран реализуется множество эффективных проектов.
После вашего прошлогоднего визита в Россию многое изменилось в лучшую сторону. В результате создания по вашей инициативе «зеленого коридора», объем поставок овощей и фруктов из Узбекистана вырос почти на 36 процентов. Реализуются крупные инвестиционные проекты с участием ведущих компаний России, сказал Владимир Путин.
Отмечалось, что компания «Лукойл» вложила в Узбекистан инвестиции более чем на 7 миллиардов долларов, в апреле текущего года введен в строй Кандымский газоперерабатывающий комплекс, достигнуты договоренности с Государственной корпорацией по атомной энергии «Росатом» по дальнейшему развитию партнерства и научно-технического сотрудничества в энергетической сфере.
Осенью текущего года ожидается визит на высшем уровне в Узбекистан. Также планируется проведение в Ташкенте первого межрегионального форума Узбекистана и России.
В ходе встречи стороны договорились наполнить эти важные мероприятия практическим содержанием, активно продолжать контакты между министерствами, компаниями и регионами.
Состоялся также обмен мнениями по международным и региональным вопросам, представляющим взаимный интерес.