Ўзбекистон савдо-саноат палатасида 7 июнь куни Польша Республикаси ташқи ишлар вазири ўринбосари Анджей Папеж бошчилигидаги делегация билан учрашув ҳамда Ўзбекистон – Польша ишбилармон доиралари бизнес-форуми бўлиб ўтди.
Польша делегацияси таркибидан озиқ-овқат, қурилиш, тиббиёт ва биотехнология, муҳандислик, электротехника, қишлоқ хўжалиги соҳаларида фаолият олиб борувчи йигирмага яқин компания вакиллари ўрин олган.
Ўзбекистон савдо-саноат палатаси раиси А.Икромов мамлакатларимиз ўртасида сиёсий, савдо-иқтисодий алоқалар йилдан-йилга ривожланиб бораётганини таъкидлади. Мазкур учрашув ҳам ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш, икки мамлакат ишбилармонлари ўртасида савдо алоқаларини йўлга қўйиш, қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун чет эл инвестицияларини жалб қилишда қўшимча рағбат бўлиб хизмат қилади.
2017 йилда икки мамлакат ўзаро товар айланмаси қарийб 104,9 миллион АҚШ долларни ташкил этган. Ўзбекистонда Польша капитали иштирокидаги 25 корхона ва 1 та энергетика, текстиль, фармацевтика саноати чиқиндиларини қайта ишловчи компания фаолият юритмоқда.
Учрашувда делегация аъзоларига мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар, ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, инвестициявий жозибадорликни ошириш, эркин иқтисодий зоналарда сармоядорлар учун яратилган шароит ҳақида кенг маълумот берилди.
Польшаликлар Ўзбекистонда иқтисодиётнинг турли тармоқларини ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган улкан ислоҳотлар, инвесторлар ва тадбиркорлар учун яратилган қулай шарт-шароит ва имтиёзларни юқори баҳолади. Учрашув ва бизнес-форум Ўзбекистон ва Польша ишбилармон доиралари вакиллари учун ўзаро тажриба алмашиш имконини беришини қайд этди.
Бизнес-форумда томонлар ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, қўшма корхоналарни кўпайтириш, инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш каби масалалар юзасидан фикр алмашди.

7 июня в Торгово-промышленной палате Узбекистана прошли встреча с делегацией Республики Польши во главе с заместителем министра иностранных дел Анджеем Папежем, а также бизнес-форум узбекско-польских деловых кругов.
В состав польской делегации вошли представители почти двадцати компаний, ведущих деятельность в сферах пищевой промышленности, строительства, медицины и биотехнологий, инженерии, электротехники, сельского хозяйства.
Председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А. Икрамов отметил, что с каждым годом политические и торгово-экономические связи между нашими странами приобретают все большую активность. Подчеркнул, что данная встреча станет дополнительным стимулом для развития сотрудничества, налаживания торговых связей между деловыми кругами двух стран, привлечения иностранных инвестиций с целью реализации совместных проектов.
В 2017 году товарооборот между двумя странами составил почти 104,9 миллиона долларов США. В Узбекистане с участием польского капитала действуют 25 предприятий, в том числе одна компания по переработке отходов энергетической, текстильной и фармацевтической промышленности.
На встрече членам делегации подробно рассказали об осуществляемых в нашей стране реформах, создаваемых возможностях, повышении инвестиционной привлекательности страны, а также условиях для инвесторов в свободных экономических зонах.
Гости высоко оценили масштабные реформы, осуществляемые в Узбекистане по развитию различных отраслей экономики, условия и льготы для инвесторов и предпринимателей. Отметили, что данная встреча и бизнес-форум позволят представителям деловых кругов Узбекистана и Польши обменяться мнениями и опытом.
В ходе бизнес-форума стороны обсудили вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества, увеличения числа совместных предприятий, реализации инвестиционных проектов.