Халқимизнинг эртанги кунга ишончи, яхши яшашга интилиши ва иштиёқи ортмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари, ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, йирик лойиҳалар билан яқиндан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 19-20 май кунлари Андижон вилоятида бўлди.
Президентимиз 2017 йил 2-3 июнь кунлари вилоятга ташрифи чоғида ижтимоий-иқтисодий ривожланиш жараёни билан танишар экан, бир қатор истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш юзасидан топшириқлар берган эди. Ўтган вақт мобайнида ана шу йўналишда салмоқли ишлар амалга оширилди.
Ўтган йилги ташрифдан сўнг ишлаб чиқилган 2017-2018 йилларга мўлжалланган дастурга мувофиқ, вилоятда 2017 йилда умумий қиймати 1,5 триллион сўм бўлган 3 мингдан зиёд лойиҳа амалга оширилди. Бунинг натижасида иқтисодий-ижтимоий соҳаларда сезиларли ўсишга эришилди. Муҳими, одамларнинг эртанги кунга ишончи мустаҳкамланиб, яхши яшашга интилиш ва иштиёқи ортди. Бу юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг муҳим самарасидир.
Давлатимиз раҳбарининг Андижонга бу галги сафари давомида аввалги ташриф асносида берилган топшириқлар ижросига алоҳида эътибор қаратилди. Шунингдек, вилоятни янада ривожлантиришга қаратилган йирик лойиҳалар ижросининг бориши, аҳолининг талаб-эҳтиёжи билан бевосита танишиш ва бу борадаги келгуси режаларни белгилаш диққат марказида бўлди.
Президентимиз ўтган йили Андижон тумани Хакан қишлоғида “Milana teхtilе” масъулияти чекланган жамиятининг трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқариш корхонасини ташкил этиш лойиҳаси билан танишган эди.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 23 февралдаги “Тадбиркорларнинг ишлаб чиқариш майдонларидан фойдаланишларини янада рағбатлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори асосида 9 миллиард сўм инвестиция киритиш, 200 янги иш ўрни яратиш шарти билан корхонага Хакан қишлоғида бир гектар ер майдони ва фойдаланилмай турган бино “ноль” қийматда берилди.
Корхона “Алоқабанк” вилоят филиалидан олинган 2 миллиард сўм кредит ҳамда 7 миллиард сўм ўз маблағи ҳисобидан уч қаватли бино қуриб, замонавий жиҳозлади. Хориждан келтирилган тикув дастгоҳлари ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш ва маҳсулот сифатини яхшилашга хизмат қилмоқда.
Бу ерда аёллар ва болалар учун ишлаб чиқарилаётган 20 дан ортиқ турдаги трикотаж маҳсулотларининг асосий қисмини экспорт қилиш режалаштирилган. Энг муҳими, фабрика ишга туширилиши билан тумандаги 200 нафардан ортиқ хотин-қиз доимий иш ўрнига эга бўлди.
Шу ерда «Ҳар бир оила – тадбиркор» дастурининг Андижон вилояти мисолидаги концепцияси намойиш қилинди. Ушбу дастур меҳнат билан банд бўлмаган аҳолини тадбиркорлик, ҳунармандлик, фермерлик, касаначиликка ўргатиш орқали уларга даромад манбаи яратиб беришга қаратилган.
– Андижонда аҳоли зич жойлашган. Бир-иккита завод бир фоиз аҳолиниям иш билан таъминлай олмайди. Бу ерда одамларни фақат тадбиркорлик, ҳунармандлик орқали боқиш мумкин. Хонадонларга маблағ ва зарур ускуналар бериб, иш юритишни ўргатсак, одамлар ўзини ўзи боқади. Оиласини озиқ-овқат, кийим-кечак ва бошқа зарур маҳсулотлар билан таъминлашга қийналмайди. Сарфлаган пулимиз бир йилдан кейин икки ҳисса бўлиб қайтади. Одамларни қўллаб-қувватлаш, тадбиркорликка ўргатишнинг иқтисодий механизми мана шундай бўлиши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз Андижон вилоятига ўтган йилги ташрифи чоғида дори-дармон ишлаб чиқариш лойиҳаларини амалга ошириш бўйича ҳам топшириқлар берган эди. Ушбу кўрсатмалар ижросини таъминлаш мақсадида Андижон туманидаги “Zamin Bio Health” масъулияти чекланган жамияти инсулин дори воситаси ишлаб чиқариш корхонасини барпо этди.
Туманнинг Хартум қишлоғида жойлашган бу завод Марказий Осиёда ягона бўлиб, йилига 10 миллион флакон дори воситаси ишлаб чиқариш қувватига эга.
Шу пайтгача инсулин юртимизга четдан келтирилган. Заводнинг ишга туширилиши билан ушбу дори воситаси импорти ҳажми камаяди, валюта тежалади, қолаверса, нарх пасаяди. Масалан, ҳозирги пайтда бир флакон инсулиннинг бозор нархи 36 минг сўм бўлса, мазкур корхона бу дорини 20 минг сўмдан етказиб бериши мумкин.
Лойиҳа қиймати қарийб 28 миллиард сўм бўлган заводга Германия, Франция, Швейцария, Хитой, Ҳиндистондан замонавий ускуна ва технологиялар келтириб ўрнатилди.
– Бу жуда долзарб ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳа, – деди Шавкат Мирзиёев завод мутасаддилари билан мулоқотда. – Инсулинга эҳтиёжи бор бемор дори тополмаса, ҳаёти хавф остида қолади, чорасини кўрмаган, деб биздан норози бўлади.
Президентимиз маҳаллий ишлаб чиқарувчилар бозорга кириб, рақобатбардош бўлгунча уларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, дори субстанцияларини рўйхатдан ўтказишда кўмаклашиш бўйича топшириқлар берди.
Шу ерда «Zamin Bio Health” масъулияти чекланган жамиятида кукунли антибиотик ишлаб чиқариш, вилоятда фармацевтика саноатини ривожлантиришга оид бошқа лойиҳалар тақдимоти бўлиб ўтди.
19 май куни Андижон туманидаги «Andijan Silk.Co» Ўзбекистон – Хитой қўшма корхонаси пиллани қайта ишлаб, ундан тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш бўйича йирик мажмуани ишга туширди. Президентимиз корхона фаолиятига старт берувчи рамзий тугмани босди. Бу ерда амалга оширилган ишларни кўздан кечирди.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 29 мартдаги қарори асосида ташкил этилган “Ўзбекипаксаноат” уюшмаси томонидан бугунги кунда тармоқни жадал ривожлантириш, соҳага инновацион технологияларни жалб этиш, ипак қуртини янгича усулда парваришлаш, хорижий давлатларнинг илғор тажрибасини ўрганиш орқали пилла сифати ва миқдорини ошириш, аёллар ва ёшларни доимий иш билан таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
«Andijan Silk.Co» қўшма корхонасининг қурилиш ишларига 5 миллиард сўм маблағ сарфланди. Пиллани қайта ишлашни ташкил этиш учун 2 миллион 100 минг доллар эвазига Хитойда ишлаб чиқарилган ип йигирув ва тикув машиналари келтириб ўрнатилди. Натижада 150 киши доимий иш ўрнига эга бўлди. Жорий йил охиригача ишчилар сони 300 тага етказилади.
Корхона тўлиқ қувват билан ишлай бошлагач, йилига 300 тонна пилла қайта ишланади. 2018 йилнинг ўзида 5,1 миллион долларлик тайёр маҳсулот экспорт қилиш имконияти яратилади.
– Бутун дунёда сифатли ипак матоларга талаб катта. Бундан йилига уч марта даромад олса бўлади. Демак, пиллачиликни ривожлантириш, кўпроқ барг берадиган тут плантацияларини кўпайтириш керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Шу ерда трикотаж, чарм-пайабзал, қурилиш материаллари, ип-калава ва газлама ишлаб чиқаришга мўлжалланган лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
Давлатимиз раҳбари Андижон вилоятига ўтган йилги ташрифи давомида Асака туманида замонавий иссиқхона ташкил этиш лойиҳаси билан танишган эди. «Асака» банкининг туман филиалидан лойиҳа учун 1,5 миллион доллар маблағ ажратилиб, «Сабо ҳамкор» МЧЖ томонидан 5,8 гектар майдонда гидропоника усулида банан ва помидор етиштириладиган 2 та иссиқхона барпо этилди. Туркиянинг «Asya Modern Serachilik» компанияси билан тузилган шартномага асосан ушбу маблағ эвазига хориждан иссиқхона ускуналари олиб келинди.
«Сабо ҳамкор» МЧЖ томонидан бу ерга қўшимча 500 минг доллар маблағ сарфланиб, умумий қиймати 2 миллион долларлик лойиҳа жорий йил март ойида тўлиқ ишга туширилди.
25 минг туп помидор кўчати экилган 1 гектарлик иссиқхонада жорий йилда 300 тоннагача ҳосил олиш ва қўшни давлатларга экспорт қилиш мўлжалланмоқда. 2 гектарда ташкил этилган иссиқхонада тажриба тариқасида 5 минг туп банан кўчати парваришланмоқда. Банандан биринчи мавсумда 250-300 тонна ҳосил олиш кутилмоқда.
Президентимиз банан етиштирилаётган иссиқхонани кўздан кечирди. Уни кенгайтириш, маҳсулотни қайта ишлаш ва сақлаш шароитини яратиш, ҳосилдорликни ошириш юзасидан тавсиялар берди.
Давлатимиз раҳбарига иссиқхоналарнинг компьютер орқали бошқариладиган совутиш ва мўътадил иқлим яратувчи тизими ҳақида ҳам маълумот берилди. Замонавий технология асосида иссиқхоналарга ўз вақтида керакли ҳарорат, минерал ўғит ва намлик берилади.
Туркиялик ҳамкорлар кўчат парваришидан то ҳосил етиштиришгача бўлган жараённи назорат қилиб бориш учун агрономлар жалб қилган. Шунинг ҳисобига 2-3 ойда етиладиган помидор ҳосилини 1-1,5 ойда олиш, икки йилда уч марта банан етиштириш мумкин бўлади.
Шавкат Мирзиёев кам иш кучи сарфлаб юқори ҳосил олиш имконини берувчи бундай иссиқхоналарни кўпайтириш кераклигини таъкидлади.
– Мамлакатимизга импорт қилинадиган банан пишмасдан узилади. Табиийки, бундай мевада витамин ва озуқа моддалари кам бўлади. Юртимизда бундай тропик меваларни етиштириш ҳар жиҳатдан фойдали бўлади, қолаверса, валюта тежалади, – деди Президентимиз.
Шу ерда 2018-2019 йилларда Андижон вилоятида аграр соҳани ривожлантиришга қаратилган дастур ва лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
Давлатимиз раҳбарига Андижон вилоятида чорвачиликни ривожлантиришга оид лойиҳалар тўғрисида маълумот берилди. Жорий йилда мазкур йўналишдаги 40 лойиҳа ижроси натижасида 32 минг тоннадан зиёд сут, 400 тоннадан ортиқ гўшт етиштирилади. Тармоқда жами 649 иш ўрни яратилади.
Ўтган йили вилоятга ташрифи давомида Президентимиз Ўрмон хўжалиги илмий-тадқиқот институтининг Андижон филиалини ташкил этиш бўйича топшириқ берган эди. Ҳозирги кунда филиалда 9 илмий ходим фаолият юритмоқда. Вилоятда давлат ўрмон хўжалигини ривожлантириш бўйича қатор истиқболли лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда. Агар 2016 йилда ўрмон хўжалиги ерларида атиги 8 гектарда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштирилган бўлса, режага кўра жорий ва келаси йилда бу кўрсаткич 830 гектарга етказилади. Адир ва тоғолди ҳудудларида писта, ёнғоқ, нўхат, ловия етиштирилиб, кўплаб доимий ва мавсумий иш ўринлари яратилади.
Давлатимиз раҳбари филиалда инновацияларни ривожлантириш бўйича фонд тузиш, вилоятда заъфарон ва наъматак каби доривор ўсимликлар етиштириш бўйича иқтисодий зона ташкил этиш юзасидан мутасаддиларга топшириқлар берди.
– Ўрмон хўжалигида инновация қилмасак, даромад олиш қийин, – деди Шавкат Мирзиёев. – Шунинг учун Андижон вилояти ўрмон хўжалигида инновацияларни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш бўйича 3 йилга мўлжалланган махсус қарор қабул қилиш мақсадга мувофиқдир.
Жорий йилда 11 тумандаги 300 гектар майдонда янги ҳовузлар барпо этилиб, балиқ етиштириш ҳажми 450 тоннага оширилади. Бундан ташқари, томорқаларда ҳамда 1050 гектар шоли майдонида Хитой ва Вьетнам технологиялари асосида балиқ етиштириш йўлга қўйилади.
Президентимиз балиқчилик, паррандачилик ҳисобидан аҳолининг гўштга эҳтиёжини таъминлаш кераклигини таъкидлади. Шунга мувофиқ, тармоқда ҳосилдорликни камида 12-15 минг тоннага етказиш вазифаси қўйилди.
Вилоятда мева-сабзавот экспортини ошириш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини сақлаш ва қайта ишлаш, тўқимачилик кластерини ташкил этиш, ип йигирув ва тўқув маҳсулотлари ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича амалга ошириладиган лойиҳалар ҳам муҳокама қилинди. Бундай чора-тадбирлар қўшимча иш ўринлари яратиш, аҳоли даромад манбаини янада оширишда муҳим омил бўлиши таъкидланди.
Президентимиз Улуғнор туманидаги «Шаҳриобод» маҳалла фуқаролар йиғинида бўлиб, бу ерда “Обод қишлоқ” дастури доирасида амалга оширилган бунёдкорлик ишлари билан танишди, аҳоли билан мулоқот қилди.
Бугун Шаҳриобод маҳалласи бутунлай янги қиёфа касб этган. 3 мингдан зиёд аҳоли истиқомат қилаётган қишлоқдаги 22 кўп қаватли уйнинг томлари янгиланиб, атрофида қурилиш-ободонлаштириш ишлари амалга оширилди. 7,3 минг квадрат метр майдонга брусчатка ётқизилди, ёритиш чироқлари, ўриндиқлар, 1 минг 570 метр масофага лотоклар ўрнатилди. Уйлар ёнида тандирхоналар қурилди. Бундан ташқари, маҳалла идораси, тўйхона, ҳаммом, мини-маркетлар барпо этилди.
Маҳалла ҳудудида жойлашган туман “Баркамол авлод” маркази, 20-умумтаълим мактаби, 3-мактабгача таълим муассасаси капитал таъмирланди.
Давлатимиз раҳбари оқсоқоллар билан суҳбатда мамлакатимизда кенг кўламда бошланган қишлоқларни ободонлаштириш дастури одамлар ҳаётига янги мазмун олиб кираётгани, бундан одамларнинг кўнгли тоғдай кўтарилиб, эртанги кунга ишончи ортаётганини таъкидлади.
– Муборак Рамазон ойи кунларида Андижон вилоятига ташриф буюриб, тадбиркорлар ва аҳоли билан учрашаётганимиз, вилоят келажаги учун катта-катта режалар қилаётганимиз замирида чуқур маъно бор, – деди Шавкат Мирзиёев. – Шу улуғ кунларда амалга ошираётган ишларимиз андижонликлар ва бутун халқимизга хайр-барака олиб келсин, обод қишлоқларимиз кўпайсин.
Шу куни Улуғнор тумани ҳокимлигида вилоят фаоллари ва мутасадди раҳбарлар иштирокида йиғилиш бўлиб ўтди.
Видеоселектор шаклидаги йиғилишда иқтисодиёт тармоқларини ривожлантириш, қўшимча манбалар топиш ҳисобидан иш ўринлари ташкил этиш, таълим, тиббиёт соҳаларини такомиллаштириш, аҳоли бандлигини таъминлаш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев Андижон вилоятига ташрифининг иккинчи куни Шарқий ҳарбий округга қарашли қисмда бўлиб, янги Мудофаа доктринаси ижроси доирасида амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
Ҳарбий қисмларда бир қатор таркибий-ташкилий ўзгаришлар амалга оширилди – озиқ-овқат таъминоти бўйича аутсорсинг тизими жорий қилинди, ўқув бинолари, ётоқхоналар, спорт зали ва майдонлари замонавий таъмирланмоқда. Бу ҳарбий хизматчиларнинг бутун куч-ғайратини профессионал малака ва жанговар шайлигини оширишга қаратиш имконини бермоқда.
Давлатимиз раҳбари ҳарбий хизматчиларнинг спорт машғулотларида қатнашиш жараёни билан қизиқди.
– Ҳарбийларимиз жисмонан бақувват, маънан юксак, Амир Темур, Жалолиддин Мангуберди каби буюк саркардаларимизга муносиб бўлиши керак, – деди Президентимиз. – Бунинг учун улар жисмоний машғулотлар билан бирга, ҳар куни китоб ўқиши, тил ўрганиши, дунёқарашини кенгайтириши зарур.
Ҳарбий қисм хизматчиларининг маънавиятини юксалтириш учун дам олиш кунлари бу ерда олимлар ва санъаткорлар билан учрашувлар ўтказилади, саҳна асарлари намойиш этилади.
Шавкат Мирзиёев аскарлар, зиёлилар билан суҳбатлашди. Учрашувда шахсий таркибнинг маънавий-руҳий тайёргарлигига етарлича эътибор қаратиш, бунинг учун зиёлилар, маънавият тарғиботчилари билан ҳамкорликни кучайтириш лозимлиги таъкидланди. Ҳарбийларнинг яшаш шароитини яхшилаш, уларни уй-жой билан таъминлаш ишларини жадаллаштириш, жойларда фаолият юритаётган ҳарбий-маъмурий секторлар фаолиятини янада такомиллаштириш лозимлиги қайд этилди.
Президентимиз вилоятга ташрифи давомида Андижон шаҳрида аҳолининг турмуш тарзини яхшилаш, уй-жойга эҳтиёжини таъминлаш борасида олиб борилаётган ишлар билан қизиқди.
Давлатимиз раҳбари вилоятга ўтган йилги ташрифи доирасида Андижон шаҳрининг «Ўзбегим» маҳалла фуқаролар йиғинида барпо этилаётган 7 қаватли 5 та уй билан танишиб, бу ерни замонавий массивга айлантириш бўйича тавсиялар берган эди.
Собиқ консерва заводининг ўрни бўлган бу ерлар қаровсиз, кўримсиз жойлар эди. Президентимизнинг топшириғидан сўнг бу ерда 5 та уй қурилиб, 2017 йил декабрь ойида ўз эгаларига топширилди. Уйлар билан бирга ҳудудга оройиш бериб турган замонавий инфратузилма барпо этилди, атрофга ўриндиқлар ўрнатилиб, болалар майдончалари, мини-маркет, дўкон, новвойхона, автотураргоҳ қурилди.
Айни пайтда давлатимиз раҳбарининг топшириғи асосида ҳудудда яна 9 та, шаҳар бўйича жами 14 та кўп қаватли уй қурилмоқда. Турар-жойларни жорий йил сентябрь ойида ўз эгаларига топшириш кўзда тутилган.
Маҳалланинг шимолий қисмидаги ҳовлилар ўрнига ҳам кўп қаватли уйлар, 1000 ўринли мактаб, 280 ўринли боғча, меҳмонхона, маиший хизмат кўрсатиш шохобчалари қуриш режалаштирилган.
Президентимиз Андижонда аҳолини уй-жой билан таъминлаш долзарб эканини инобатга олиб, шу йилнинг ўзида қўшимча яна бешта 7 қаватли уй қуриш бўйича топшириқ берди.
– Шу тариқа бу йил Андижон шаҳрида 19 та, яқин йилларда жами 50 та кўп қаватли уй бунёд этилади. Янги уйлар Андижонда уй-жойга эҳтиёжни таъминлашга эришиш имконини беради, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ерда Андижон шаҳрининг 2035 йилгача мўлжалланган Бош режаси ва шаҳарда амалга ошириладиган бошқа ижтимоий инфратузилма объектларини қуриш-реконструкция қилиш лойиҳалари тақдимоти ўтказилди.
Бугунги кунда Андижон шаҳрида 422 минг аҳоли 15 минг гектар жойда истиқомат қилмоқда. Президентимизнинг ўтган йилги топшириғи асосида “ЎзшаҳарсозликЛИТИ” ДУК томонидан шаҳарнинг янги бош режаси лойиҳаси ишлаб чиқилиб, унда Андижон тумани ва қисман Олтинкўл тумани ҳудудидан 6 минг 300 гектар майдонни Андижон шаҳрига қўшиш кўзда тутилган.
Президентимиз Бош режада кўзда тутилган мақсадларга эътибор қаратди. Андижон шаҳридаги Девонабой масжиди ҳамда Ю.Отабеков кўчасини капитал реконструкция қилиш лойиҳалари юзасидан ўз таклиф ва тавсияларини берди. Мазкур кўчадан оқиб ўтувчи канал бўйи ободонлаштирилиб, атрофида одамлар дам оладиган сайилгоҳ барпо этилмоқда. Ҳозирги кунгача каналнинг 500 метр қисмидаги ишлар бажарилган, Мустақиллик байрамигача 3,5 километрлик қисми тўлиқ обод этилади.
Шавкат Мирзиёев барча лойиҳаларни бажаришда сифат ва муддатга эътибор қаратиш, узоқ келажакни ҳисобга олиш кераклигини таъкидлади.

Укрепляется уверенность народа в завтрашнем дне, усиливается стремление жить лучше
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для ознакомления с созидательной и благоустроительной работой на местах, ходом социально-экономических реформ, крупными проектами, а также диалога с народом 19-20 мая посетил Андижанскую область.
Президент в ходе своей поездки в область 2-3 июня 2017 года ознакомился с ходом социально-экономического развития региона, дал поручения по реализации ряда перспективных проектов. За минувший период в этом направлении была проделана весомая работа.
В рамках программы на 2017-2018 годы, разработанной после прошлогодней поездки в область, в 2017 году в регионе было реализовано более 3 тысяч проектов общей стоимостью 1,5 триллиона сумов. Достигнуты весомые результаты в социально-экономическом развитии области. Самое главное — укрепляется уверенность людей в завтрашнем дне, усиливается их стремление и желание жить лучше, что также является важным результатом проводимых в нашей стране реформ.
В ходе очередной поездки главы государства в Андижанскую область особое внимание уделялось исполнению данных ранее поручений. Также в центре внимания находились вопросы реализации крупных проектов, нацеленных на дальнейшее развитие области, ознакомления с запросами и потребностями населения, определения планов на перспективу.
В прошлом году Президент ознакомился с проектом организации предприятия “Milana teхtilе” по выпуску трикотажной продукции в селе Хакан Андижанского района.
В соответствии с постановлением Президента «О мерах по дальнейшему стимулированию использования предпринимателями производственных площадей» от 23 февраля 2017 года предприятию по «нулевой» стоимости переданы 1 гектар земли, недостроенное здание в селе Хакан с условием вложения инвестиций на 9 миллиардов сумов и создания 200 новых рабочих мест.
Предприятие за счет кредита на 2 миллиарда сумов областного филиала “Алокабанка” и собственных средств в размере 7 миллиардов сумов построило трехэтажное здание и оснастило его по современным требованиям. Установленное здесь современное зарубежное швейное оборудование способствует увеличению объемов производства и улучшению качества продукции.
Здесь выпускаются более 20 видов трикотажных изделий для женщин и детей, основную часть продукции планируется поставлять на экспорт. Самое важное, с запуском фабрики постоянную работу получили более 200 женщин района.
Здесь же была представлена концепция программы «Каждая семья — предприниматель» на примере Андижанской области. Она нацелена на создание постоянных источников дохода для временно неработающих путем обучения предпринимательству, ремесленничеству, фермерству и надомному труду.
– Андижан является очень густонаселенной областью. Одного-двух заводов будет недостаточно для обеспечения работой даже одного процента местного населения. Здесь людей можно прокормить только через предпринимательство, ремесленничество. Если привлечем средства, предоставим необходимое оборудование, научим бизнесу, люди смогут содержать себя сами, обустроить свой быт. Год спустя вложенные средства вернутся в двойном объеме. Именно так должен работать экономический механизм поддержки людей, обучения их предпринимательству, — сказал Шавкат Мирзиёев.
В ходе прошлогодней поездки в Андижанскую область Президент дал поручения по реализации проектов по выпуску лекарственных средств. В соответствии с этим в Андижанском районе обществом с ограниченной ответственностью «Zamin Bio Health» организовано предприятие по производству инсулина.
Завод, расположенный в селе Хартум, является единственным в Центральной Азии и способен выпускать в год 10 миллионов флаконов инсулина.
До настоящего времени инсулин завозился из-за рубежа. С вводом завода в строй сократится импорт данного лекарства, будет сэкономлена валюта, более того, инсулин станет доступнее по цене. К примеру, если сейчас цена за один флакон инсулина на рынке составляет 36 тысяч сумов, новый завод способен поставлять препарат по 20 тысяч сумов.
На заводе проектной стоимостью почти 28 миллиардов сумов установлено современное оборудование из Германии, Франции, Швейцарии, Китая и Индии.
— Это очень актуальный, социально значимый проект, — сказал Шавкат Мирзиёев в беседе с руководством завода. – Ведь без доступа к инсулину жизнь больного может оказаться под угрозой, а за это он будет обвинять нас в бездействии.
Президент дал поручения по государственной поддержке отечественных производителей в их становлении и закреплении на рынке, содействии им в регистрации лекарственных субстанций.
Здесь же состоялась презентация проекта по производству порошковых антибиотиков в ООО «Zamin Bio Health”, других планов, направленных на развитие фармацевтической промышленности в области.
19 мая узбекско-китайское предприятие «Andijan Silk.Co» запустило в Андижанском районе крупный комплекс по переработке коконов шелкопряда и производству готовой продукции. Здесь Президент Шавкат Мирзиёев нажал символическую кнопку, дав старт производству. Затем ознакомился с проделанной работой.
Ассоциацией «Узбекипаксаноат», организованной в соответствии с постановлением главы государства от 29 марта 2017 года, особое внимание уделяется динамичному развитию отрасли, внедрению инновационных технологий, новых методов откорма гусениц шелкопряда, повышению качества и объемов заготовки коконов на основе изучения передового опыта зарубежных стран, обеспечению женщин и молодежи постоянной работой.
На строительство СП «Andijan Silk. Co» затрачено 5 миллиардов сумов. Здесь установлено прядильное и швейное оборудование китайского производства стоимостью 2,1 миллиона долларов. Трудоустроены 150 человек. До конца года планируется довести количество работников до 300.
С запуском предприятия на полную мощность здесь появится возможность переработки 300 тонн коконов в год. На текущий год запланирован экспорт готовой продукции на 5,1 миллиона долларов.
— Сегодня во всем мире большой спрос на качественные шелковые ткани. Эта отрасль может приносить прибыль три раза в год. Значит, мы должны развивать шелководство, расширять плантациитутовника, — сказал глава государства.
Здесь же состоялась презентация проектов по производству трикотажной, кожевенно-обувной продукции, стройматериалов, пряжи и тканей.
С проектом организации современных теплиц в Асакинском районе глава нашего государства ознакомился в ходе прошлогодней поездки в Андижанскую область. За минувший период районным филиалом банка «Асака» было выделено 1,5 миллиона долларов на реализацию проекта, ООО «Сабо хамкор» на площади в 5,8 гектара возведены 2 теплицы, в которых на основе гидропоники выращиваются бананы и помидоры. Здесь установлено оборудование от турецкой компании «Asya Modern Serachilik».
ООО «Сабо хамкор» вложило в проект дополнительно 500 тысяч долларов. Комплекс общей стоимостью 2 миллиона долларов был введен в строй в марте текущего года.
В одной из теплиц, занимающей 1 гектар площади, выращиваются 25 тысяч помидорных кустов. В текущем году намечено собрать и экспортировать в соседние страны до 300 тонн помидоров. Во второй теплице площадью 2 гектара в качестве эксперимента выращиваются 5 тысяч саженцев бананов. В первом сезоне ожидается собрать 250-300 тонн урожая.
Президент осмотрел банановую теплицу. Дал рекомендации по ее расширению, созданию условий для переработки и хранения продукции, повышению урожайности.
Главе государства было рассказано о внедренной в теплицах системе компьютеризированного управления климатом. На основе современной технологии автоматически регулируется температура, влажность и подача минеральных удобрений.
Турецкие партнеры привлекли агрономов, которые контролируют весь процесс от ухода за растениями до выращивания урожая. В целом инновационные теплицы позволяют вырастить урожай помидоров за 1-1,5 месяца вместо 2-3 месяцев, а также собирать три урожая бананов за два года.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость увеличения количества таких теплиц, позволяющих получать большой урожай с низкими затратами.
– Бананы, импортируемые в нашу страну, собираются до того, как поспеют. Естественно, в таких бананах меньше витаминов и питательных элементов. Выращивание таких тропических фруктов в нашей стране всесторонне выгодно, более того, будет сэкономлена валюта, — сказал Президент.
Здесь же состоялась презентация программ и проектов, нацеленных на развитие аграрной отрасли в Андижанской области в 2018-2019 годах.
Главе государства было рассказано о проектах по развитию животноводства в регионе. В текущем году в результате реализации 40 проектов будет заготовлено более 32 тысяч тонн молока, 400 тонн мяса. Будет создано 649 рабочих мест.
В ходе прошлогодней поездки в область Президент поручил организовать Андижанский филиал Научно-исследовательского института лесного хозяйства. В настоящее время в филиале трудятся 9 работников, разрабатывается ряд перспективных планов по развитию государственного лесного хозяйства в области. Если в 2016 году для выращивания сельхозпродукции использовалось 8 гектаров земель лесного хозяйства, то в текущем и следующем годах этот показатель достигнет 830 гектаров. В предгорных районах намечено выращивать фисташки, орех, нут, бобы, создать множество постоянных и сезонных рабочих мест.
Глава государства дал ответственным лицам поручения по созданию в филиале фонда для развития инноваций, организации в области экономической зоны по выращиванию шафрана, шиповника и других лекарственных растений.
— Без инноваций в лесном хозяйстве сложно получить доход, — сказал Шавкат Мирзиёев. – Поэтому целесообразно принять специальное решение по развитию и поддержке инноваций в лесном хозяйстве Андижанской области, рассчитанное на три года.
В текущем году в 11 районах будут созданы новые водоемы площадью 300 гектаров, объемы заготовки рыбы увеличатся на 450 тонн. Кроме того, будет налажено разведение рыбы по китайской и вьетнамской технологиям на приусадебных участках и рисовых полях площадью 1050 гектаров.
Президент отметил необходимость обеспечения потребностей населения в мясе за счет рыбоводства и птицеводства. Поставлена задача довести объемы заготовки рыбы минимум до 12-15 тысяч тонн.
Рассмотрены также проекты по повышению объемов экспорта плодоовощной продукции, хранению и переработке сельхозпродукции, организации текстильного кластера, прядильного и текстильного производства. Отмечалось, что их реализация послужит важным фактором создания рабочих мест, дальнейшего увеличения доходов населения.
Президент посетил сход граждан махалли «Шахриобод» Улугнорского района, где ознакомился с проделанной созидательной работой в рамках программы «Обод кишлок» и побеседовал с населением.
Сегодня махалля «Шахриобод» приобрела совершенно новый облик. В селе с населением более 3 тысяч человек полностью обновлена кровля 22 многоэтажных домов, вокруг них выполнены благоустроительные работы. Проложена брусчатка на площади в 7,3 тысячи квадратных метров, установлены уличное освещение, скамейки, проложены лотки протяженностью 1 570 метров. Кроме того, возведены свадебный зал, мини-маркеты и другие пункты обслуживания.
Капитально отремонтированы расположенные в махалле районный центр «Баркамол авлод», школа №20, дошкольное учреждение №3.
Глава государства в беседе с аксакалами отметил, что начавшаяся в нашей стране широкомасштабная программа благоустройства сел наполняет жизнь людей новым содержанием, что радует и вдохновляет людей, растет их уверенность в завтрашнем дне.
– Есть глубокий смысл в том, что мы посещаем Андижанскую область, встречаемся с предпринимателями и населением, строим большие планы для будущего области в священном месяце Рамазан, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Пусть проводимая нами работа в эти светлые дни принесет достаток и изобилие андижанцам и всему нашему народу, пусть благоустроенных сел становится все больше.
В тот же день в хокимияте Улугнорского района состоялось совещание с участием актива области и ответственных руководителей.
На совещании, прошедшем в формате видеоселектора, обсуждены вопросы создания рабочих мест за счет изыскания дополнительных источников, совершенствования сфер образования и здравоохранения, обеспечения занятости молодежи.
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев во второй день поездки в Андижанскую область посетил одну из воинских частей Восточного военного округа, где ознакомился с проделанной работой во исполнение новой Оборонной доктрины.
В воинских частях нашей страны проводится ряд организационно-структурных преобразований – внедрена аутсорсинговая система питания, в соответствии с современными требованиями ремонтируются учебные корпуса, спальные помещения, спортивные залы и площадки. Это способствует тому, чтобы военнослужащие направляли всю свою энергию и силы на повышение своего профессионального уровня, боевой подготовки.
Глава государства поинтересовался тем, как военнослужащие занимаются спортом.
— Наши военные должны быть физически сильными, духовно развитыми, всесторонне образованными, достойными потомками таких наших великих полководцев, как Амир Темур, Жалолиддин Мангуберды, — сказал Президент. — Для этого они наряду с физическими занятиями должны каждый день читать книги, изучать иностранные языки, расширять свой кругозор.
Для повышения духовности личного состава воинской части в выходные дни здесь проводятся встречи с учеными и артистами, организуются сценические выступления.
Шавкат Мирзиёев провел беседу с солдатами, представителями интеллигенции. На встрече отмечалась необходимость должного внимания духовно-психологической подготовке личного состава, укрепления с этой целью сотрудничества с интеллигенцией, пропагандистами духовности. Было указано, что следует ускорить работу по улучшению условий жизни военнослужащих, обеспечению их жильем, еще более усовершенствовать деятельность действующих на местах военно-административных секторов.
В ходе поездки в область Президент поинтересовался проводимой работой по повышению качества жизни в городе Андижане, обеспечению потребности населения в жилье.
В прошлом году глава государства ознакомился с ходом строительства 5 семиэтажных домов в сходе граждан махалли «Узбегим» города Андижана, дал рекомендации по превращению этого места в современный массив.
Прежде здесь находился бывший консервный завод, эта территория была заброшенной. После поручения Президента здесь было построено 5 домов, квартиры в которых переданы хозяевам в декабре 2017 года. Здесь также создана необходимая инфраструктура, установлены скамейки, построены детские площадки, мини-маркет, магазин, пекарня, автостоянка.
В настоящее время по поручению главы государства на этом массиве строятся еще 9, всего по городу 14 многоэтажных домов. Их намечено сдать в эксплуатацию в сентябре текущего года.
В махалле также планируется постройка многоквартирного жилья, школы на 1000 мест, детского сада на 280 мест, гостиницы, пунктов бытового обслуживания.
Президент нашей страны, учитывая актуальность данного вопроса для Андижана, поручил построить в текущем году еще 5 семиэтажных домов.
— Таким образом, в нынешнем году в городе Андижане будет построено 19, в ближайшие годы – в общей сложности 50 многоквартирных домов. Это позволит обеспечить потребность жителей Андижана в жилье, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь прошла презентация проектов генерального плана Андижана до 2035 года, строительства и реконструкции объектов социальной инфраструктуры города.
Сегодня в городе Андижане проживают 422 тысячи человек на 15 тысячах гектарах площади. В соответствии с прошлогодним поручением Президента ГУП «Узшахарсозлик ЛИТИ» разработан проект нового генерального плана, который предусматривает присоединение к Андижану 6,3 тысячи гектаров площадей Андижанского и Алтынсайского районов.
Президент обратил внимание на цели, заложенные в генеральном плане, дал свои предложения и рекомендации по проектам капитальной реконструкции мечети Девонабой и улицы Ю.Отабекова города Андижана. Благоустраивается набережная канала, протекающего через указанную улицу, создаются условия для отдыха людей. К настоящему времени выполнены работы на 500 метрах, ко Дню независимости планируется полностью завершить благоустройство 3,5 километра набережной.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость соблюдения сроков и качества всех проектов, работать с прицелом на будущее.