Шавкат Мирзиёев: Асосий мақсадимиз одамларни рози қилиш
Давлатимиз раҳбари ўтган йили Андижон вилоятига ташрифи чоғида Андижон тумани Хакан қишлоғида “Milana teхtilе” масъулияти чекланган жамиятининг трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқариш корхонаси ташкил этиш лойиҳаси билан танишган эди.
Президентимизнинг 2017 йил 23 февралдаги “Тадбиркорларнинг ишлаб чиқариш майдонларидан фойдаланишларини янада рағбатлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори асосида 11 миллиард сўм инвестиция киритиш, 200 янги иш ўрни яратиш шарти билан корхонага Хакан қишлоғида фойдаланилмай турган бино “ноль” қийматда берилди.
ca641d11-0e65-8090-0aea-8f5442916a3f.jpg
Корхона “Алоқабанк” вилоят филиалидан олинган 2 миллиард сўм кредит ҳамда 7 миллиард сўм ўз айланма маблағи ҳисобидан уч қаватли бинони реконструкция қилиб, замонавий жиҳозлади. Туркия ва Хитойдан келтирилган тикув дастгоҳлари ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш ва маҳсулот сифатини янада яхшилашга хизмат қилмоқда.
Бу ерда аёллар ва болалар учун ишлаб чиқарилаётган 20 турдан ортиқ трикотаж маҳсулотларининг асосий қисмини экспорт қилиш режалаштирилган.
Энг муҳими, фабрика ишга туширилиши билан туманннинг тўққизта маҳалласида яшовчи 200 дан ортиқ хотин-қиз доимий иш ўрнига эга бўлди. Бепул иссиқ овқат таъминоти ва транспорт хизмати йўлга қўйилган. Келгусида иш ўринларини янада кўпайтириш кўзда тутиляпти.
fb72ae32-ad5c-aff1-03d3-4832fa33fcd5.jpg
Давлатимиз раҳбари корхона фаолияти билан танишди, ишчи-ходимлар билан суҳбатлашди.
Асосий мақсадимиз – одамларни рози қилиш. Бунинг учун янги иш ўринлари яратишимиз, аҳолининг турмуш шароитини янада яхшилашимиз керак, деди Президентимиз.
Президент Шавкат Мирзиёев «Ҳар бир оила – тадбиркор» дастурининг Андижон вилояти мисолидаги концепцияси билан танишди. Ушбу дастур меҳнат билан банд бўлмаган аҳолини тадбиркорлик, ҳунармандлик, фермерлик, касаначиликка ўргатиш орқали уларга даромад манбаи яратиб беришга қаратилган.
Андижонда аҳоли зич жойлашган. Бир-иккита завод бир фоиз аҳолиниям иш билан таъминлай олмайди. Бу ерда одамларни фақат тадбиркорлик, ҳунармандлик орқали боқиш мумкин. Хонадонларга маблағ ва зарур ускуналар бериб, иш юритишини ўргатсак, одамлар ўзини ўзи боқади. Оиласини озиқ-овқат, кийим-кечак ва бошқа зурур маҳсулотлар билан таъминлашга қийналмайди. Сарфлаган пулимиз бир йилдан кейин икки ҳисса бўлиб қайтади. Одамларни қўллаб-қувватлаш, тадбиркорликка ўртишнинг иқтисодий механизми мана шундай бўлиши керак, деди Президентимиз.
Давлатимиз раҳбари тадбиркор ва ҳунармандлар етказиб берадиган маҳсулотлар ҳажмини аниқлаш, кенг халқ истеъмоли товарлари ишлаб чиқариш, хусусан, паррандачилик ва балиқчиликни ривожлантириш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.

Шавкат МИРЗИЁЕВ: Главная наша цель – благодарность людей
Глава нашего государства в ходе прошлогодней поездки в Андижанскую область ознакомился с проектом организации предприятия “Milana teхtilе” по выпуску трикотажной продукции в селе Хакан Андижанского района.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны «О мерах по дальнейшему стимулирования использования предпринимателями производственными площадями» от 23 февраля 2017 года предприятию по «нулевой» стоимости передано пустующее в селе Хакан здание с условием вложения инвестиций на 11 миллиардов сумов и создания 200 новых рабочих мест.
Предприятие за счет кредита на 2 миллиарда сумов областного филиала “Алокабанка” и собственных средств в размере 7 миллиардов сумов реконструировало это трехэтажное здание и оснастило его по современным требованиям. Швейные машины из Турции и Китая способствуют увеличению объемов производства и улучшению качества продукции.
Здесь выпускаются 20 видов трикотажных изделий для женщин и детей, основную часть продукцию планируется поставлять за рубеж.
Самое важное, с запуском фабрики постоянную работу получили более 200 женщин района. Работники обеспечиваются бесплатным горячим питанием и транспортом. В дальнейшем намечено увеличить количество рабочих мест.
Глава государства ознакомился с деятельностью предприятия, побеседовал с работниками.
Наша главная цель – благодарность людей. Для этого нам необходимо создавать рабочие места, еще более повышать уровень жизни населения, сказал Президент.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с концепцией «Каждая семья — предприниматель» на примере Андижанской области. Данная программа нацелена на создание постоянных источников дохода путем обучения населения предпринимательству, ремесленничеству, фермерству и надомному труду.
Андижан является очень плотно населенной областью. Одного-двух заводов будет недостаточно для обеспечения работой даже пару процентов местного населения. Здесь людей можно прокормить только через предпринимательство, ремесленничество, птицеводство, рыбоводство. Если привлечем средства, предоставим необходимое оборудование, научим бизнесу, люди смогут содержать себя сами, обустроить свой быт. Год спустя вложенные средства вернутся в двойном объеме. Именно так должен работать механизм поддержки людей, сказал Президент нашей страны.
Глава государства дал ответственным лицам поручения по определению объема продукции, предоставляемого предпринимателями и ремесленниками, производству товаров народного потребления, развитию птицеводства и рыбоводства.