Ўзбекистон Президенти Туркия миллий мудофаа вазирини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 июль куни мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Туркия Республикаси миллий мудофаа вазири Нуреттин Жаниклини қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, мамлакатларимиз ўртасида турли даражадаги алоқалар ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик фаоллашганини мамнуният билан таъкидлади.
Ўзбекистон ва Туркия раҳбарларининг 2016 йил ноябрь ойида Самарқанддаги учрашуви ва жорий йилнинг май ойида Пекинда ўтган «Бир макон, бир йўл» халқаро форуми доирасидаги самарали мулоқоти ўзаро серқирра муносабатлар, шу жумладан, сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантиришга янги суръат бағишлагани қайд этилди.
Суҳбат чоғида ҳарбий ва ҳарбий-техник ҳамкорлик истиқболлари ҳам муҳокама этилди. Ўзбекистон ва Туркия Мудофаа вазирликлари ўртасида амалий ҳамкорлик ўрнатиш, жумладан, ҳарбий таълим соҳасида қўшма дастурларни амалга ошириш бу борадаги муҳим йўналишлардан бири сифатида белгиланди.
Туркия миллий мудофаа вазири Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга қабул учун самимий миннатдорлик билдирди ва Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғоннинг эзгу тилакларини етказди.
Нуреттин Жаникли Ўзбекистонда Қуролли Кучлар салоҳиятини ошириш ва мамлакат мудофаа қобилиятини мустаҳкамлаш борасида амалга оширилаётган ислоҳотларга юксак баҳо берди ва Туркия томони давлатларимиз ўртасида кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантиришга тайёр эканини таъкидлади.

Президент Узбекистана принял министра национальной обороны Турции
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 июля принял министра национальной обороны Турецкой Республики Нуреттина Джаникли, находящегося в нашей стране с официальным визитом.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, с удовлетворением отметил интенсификацию контактов на различных уровнях и взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами.
Было подчеркнуто, что состоявшиеся плодотворные встречи лидеров Узбекистана и Турции в Самарканде в ноябре прошлого года и в рамках международного форума «Один пояс, один путь» в Пекине в мае этого года придали новую динамику развитию двусторонних многоплановых отношений, в том числе в политической, торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах.
В ходе беседы были также обсуждены перспективы военного и военно-технического взаимодействия. Одним из важных направлений определено установление практического партнерства между министерствами обороны Узбекистана и Турции, включая реализацию совместных программ в области военного образования.
Министр национальной обороны Турции выразил глубокую благодарность Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву за оказанный теплый прием и передал искренние приветствия и наилучшие пожелания от Президента Турецкой Республики Режепа Таййипа Эрдогана.
Нуреттин Джаникли дал высокую оценку реализуемым в Узбекистане реформам, направленным на повышение потенциала Вооруженных Сил и укрепление обороноспособности страны, а также подчеркнул готовность турецкой стороны к развитию полномасштабного сотрудничества между двумя государствами.