Яхши қўшничилик муносабатлари қардош халқларимиз манфаатларига хизмат қилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан мамлакатимизга давлат ташрифи билан келган Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов 24 апрель куни Хоразм вилоятида бўлди.
Урганч халқаро аэропортида олий мартабали меҳмонни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев кутиб олди.
Хоразмда ушбу ташрифга алоҳида тайёргарлик кўрилди. Вилоят кўчалари икки мамлакат давлат байроқлари, ўзбек ва туркман тилларидаги қутлов сўзлари билан безатилди. Кўчаларга чиққан минглаб юртдошларимиз юз-кўзидаги хурсандчилик икки дўст давлатнинг барча соҳалардаги ҳамкорлик алоқалари янада ривожланиб бораётганидан далолат беради. Ўзбекистон – Туркманистон муносабатларининг ёрқин истиқболи рамзи сифатида осмонга оппоқ кабутарлар учирилди.
Ўзбек ва туркман халқларининг тили ва урф-одатлари яқин, маданияти, адабиёти ва санъати уйғун.
Бугунги кунда Хоразм вилоятининг Урганч тумани Ғойбу қишлоғидаги Туркман маҳалласида минглаб туркманлар ўзбеклар билан тинч-тотув, бир оила вакилларидек иноқ яшаб келмоқда. Уларнинг ўз она тилида таълим олиши, урф-одатлари ва анъаналарини ривожлантириши учун барча шароит яратилган. Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан ушбу ҳудудда кенг кўламли бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилди. Янгиланган лойиҳадаги уй-жойлар, замонавий мактаб, мактабгача таълим муассасалари, болалар мусиқа ва санъат мактаби, оилавий поликлиника бинолари қишлоқ қиёфасини буткул ўзгартириб юборди. Замонавий ва миллий меъморчилик анъаналари асосида “Ўзбек-туркман” дўстлик уйи бунёд этилди.
Шавкат Мирзиёев ва Гурбангули Бердимуҳамедов халқларимиз дўстлиги рамзи сифатида барпо этилган ушбу иншоотни бориб кўрди. Бу ерда яратилган шароитлар билан танишди. Бинода туркман, ўзбек ва жаҳон адабиёти намуналарини жамлаган кутубхона, ахборот-ресурс маркази, икки халқнинг кўп асрлик тарихий дўстлигини ифода этувчи музей, турли фан ва санъат тўгараклари хоналари ва қарийб икки юз ўринга эга фаоллар зали жой олган.
Фаоллар залида Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг “Туркманистон – биз учун тарих ва вақт синовидан ўтган, кўп асрлик дўстлик ва ҳамкорлик муносабатлари боғлаб турадиган энг яқин қўшнимиздир. Ҳақиқий дўстлик ва яқин қўшничилик муносабатлари қандай бўлиши лозимлигини биз бошқаларга ибрат қилиб кўрсатиш учун барча имкониятларни ишга соламиз” ҳамда Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг “Туркманистон ва Ўзбекистон ўртасидаги муносабатлар – бир-бирини қадрлайдиган ва ҳурмат қиладиган қардош халқлар, меҳрибон қўшниларнинг мулоқотидир. Ушбу мустаҳкам пойдевор асосида биз бундан буён ҳам халқларимиз ўртасидаги анъанавий дўстлик ва қардошлик алоқаларини ривожлантирамиз ва мустаҳкамлаймиз”, деган сўзлари битилган.
Бу икки халқ вакиллари, айниқса, ёшлари ўртасида дўстлик ришталарини янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Давлат раҳбарлари “Ўзбек-туркман” дўстлик уйи ҳовлисига ўрнатилган туркман халқининг буюк шоири ва мутафаккири Махтумқули Фироғий бюсти пойига гул қўйди.
Туркман халқи Алишер Навоий ғазалларини севиб ўқиганидек, ўзбек халқи ҳам Махтумқулини ўз шоиридек ардоқлайди.
Атоқли шоир “Фироғийнинг икки кўзи бор, бири туркман бўлса, бири ўзбегим”, дея икки халқ ўртасидаги қардошлик ва дўстликни меҳр билан тараннум этган эди. Бугун ушбу дўстлик анъаналари янги босқичга кўтарилди.
“Ўзбек-туркман” дўстлик уйи, туркман миллатига мансуб юртдошларимиз учун яратилган имкониятлар туркманистонлик меҳмонларда катта таассурот қолдирди.
Шундан сўнг Президентлар Шавкат Мирзиёев ва Гурбангули Бердимуҳамедов “Улли ҳовли” ёдгорлик мажмуасига ташриф буюрдилар.
Ўн еттинчи асрга оид ушбу мажмуада Президентимиз ташаббуси билан кенг кўламли таъмирлаш ва реставрация ишлари амалга оширилди. Бунда бинонинг асл тарихий ҳолатини сақлаб қолишга ҳаракат қилинди. Салкам бир гектар майдонни эгаллаган мазкур обида ҳимоя қўрғони билан ўралган. У бу ерда истиқомат қилган оилалар хавфсизлигини таъминлаган. Бу ерда, шунингдек, туркман халқининг миллий маданиятига тегишли осори-атиқалар бор. Мажмуада сайёҳлик ва зиёрат туризмини ривожлантиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Йигирма ўринли меҳмонхона қурилди. Туркман ўтовлари ўрнатилди.
Сайёҳлар бу ерда тегирмонларда ун ва гуруч тайёрлаш ҳамда улардан турли мазали таомлар пишириш, тандирларда хоразмча ва туркманча нон ва патир ёпиш жараёнининг гувоҳи бўлиши мумкин.
Президентлар қалъада сақланаётган, ўзбек-туркман халқларининг қадимий тарихидан ҳикоя қилувчи нодир экспонатлар билан танишдилар. “Улли ҳовли” мажмуаси отхонасидаги машҳур ахалтеке зотли отларни бориб кўрдилар.
Ўзбек ва туркман мумтоз қўшиқларидан намуналар ижро этилди.
Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов Президентимиз Шавкат Мирзиёев ҳамроҳлигида “Ичан қалъа” ҳамда Нуриллабой мажмуасини зиёрат қилди.
Олий мартабали меҳмонга ушбу қадамжолар тарихи, бу ерда сайёҳликни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳақида сўзлаб берилди.
Очиқ осмон остидаги музей деб эътироф этиладиган “Ичан қалъа”да жойлашган Паҳлавон Маҳмуд мақбарасида буюк аждодимиз хотирасига қуръон тиловат қилинди.
Президентлар Шерғозихон мадрасасини ҳам кўздан кечирди. Бу масканда таълим олган алломалар шарафига ташкил қилинган музей фаолияти билан танишди. Ушбу мадрасада ўз даврида Маҳтумқули Фироғий ҳам уч йил таҳсил олган.
Мажмуада шоир шеърларига басталанган мумтоз қўшиқлар ижро этилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан юртимиздаги барча тарихий шаҳарлар қатори Хива шаҳрининг ҳам тарихий-меъморий ва туризм салоҳияти изчил ривожлантирилмоқда. Ҳудуддаги бебаҳо маданий ёдгорликлар асл қиёфасини йўқотмаган ҳолда таъмирланиб, атрофи ободонлаштирилмоқда.
Хусусан, Нуриллабой тарихий мажмуаси реконструкция ва реставрация қилинди. Ресторан, қабуллар уйи, галерея, амфитеатр барпо этилди.
Бу аждодларимизнинг бой тарихий мероси, маданияти ва санъати намуналарини асраб-авайлаш, халқимизнинг юксак бунёдкорлик салоҳиятини дунё жамоатчилигига кенг намоён этишга хизмат қилмоқда.
Туркманистон Президенти аждодларимизнинг бунёдкорлик закоси, улар меросини асраб-авайлаш борасида бугун амалга оширилаётган ишларга юқори баҳо берди.
Куннинг иккинчи ярмида Урганч шаҳридаги Хоразм вилояти мусиқали драма театрида Ўзбекистон – Туркманистон санъат усталарининг концерти намойиш этилди.
Унда Президентлар Шавкат Мирзиёев ва Гурбангули Бердимуҳамедов иштирок этди.
Бу ўзбек ва туркман халқлари маданияти бир-бирига яқинлигининг яна бир намоёни, мамлакатларимизнинг замонавий ва мумтоз санъати билан кенг танишиш учун қулай имконият бўлди.
Шу билан Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг Ўзбекистонга ташрифи ниҳоясига етди.
Урганч халқаро аэропортида Туркманистон Президентини Ўзбекистон Президенти кузатиб қўйди.
Туркманистон Президентининг Ўзбекистонга давлат ташрифи ва унинг доирасида имзоланган ҳужжатлар, бўлиб ўтган маданий тадбирлар мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик яхши қўшничилик ва қардошлик тамойиллари асосида мустаҳкамланиб бораётганини яққол намоён этди.

Прибывший по приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в нашу страну с государственным визитом Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов 24 апреля посетил Хорезмскую область.
В международном аэропорту «Ургенч» высокого гостя встретил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
В Хорезмской области была проведена большая подготовка к этому визиту. Улицы городов и районов были украшены государственными флагами двух стран, приветствиями на узбекском и туркменском языках. Свидетельством все более укрепляющегося сотрудничества между двумя дружественными странами стало также то, что тысячи наших соотечественников вышли на улицы в связи с этим знаменательным событием. В знак светлого будущего узбекско-туркменских отношений в небо были выпущены белые голуби.
У узбекского и туркменского народов схожие языки и обычаи, созвучны культура, литература и искусство.
В настоящее время в махалле «Туркман» села Гойбу Ургенчского района Хорезмской области тысячи туркменов проживают рядом с узбеками в атмосфере дружбы и согласия, единой семьей. Созданы все условия для того, чтобы они обучались на родном языке, развивали национальные традиции и обычаи. По инициативе главы нашего государства здесь осуществляется масштабная созидательная работа. Возведенные по обновленным проектам жилые дома, школы, учреждения дошкольного образования, детская школа музыки и искусства, семейная поликлиника кардинально изменили облик села. На основе традиций современной и национальной архитектуры построен Дом узбекско-туркменской дружбы.
Шавкат Мирзиёев и Гурбангулы Бердымухамедов ознакомились с этим сооружением, построенным в знак дружбы двух народов, с созданными здесь условиями. В здании имеются библиотека с произведениями туркменской, узбекской и мировой литературы, информационно-ресурсный центр, музей, отображающий многовековую дружбу наших народов, кабинеты для кружков по различным предметам и видам искусства, актовый зал почти на двести мест.
В актовом зале можно прочесть слова Президента нашей страны Шавката Мирзиёева “Туркменистан для нас самый близкий сосед, испытанный историей и временем, с которым нас связывают многовековые узы дружбы и сотрудничества. Мы задействуем все возможности для того, чтобы показать пример, какими должны быть настоящая дружба и добрососедские отношения» и слова Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова “Двусторонние связи между Туркменистаном и Узбекистаном — это диалог ценящих и уважающих друг друга братских народов, добрых соседей. На основе этого прочного фундамента мы и впредь будем развивать и укреплять традиционную дружбу и братские связи между нашими народами».
Эти слова являются призывом к представителям двух народов, особенно молодежи, ценить и еще более укреплять дружбу.
Главы государств возложили цветы к бюсту великого поэта и мыслителя туркменского народа Махтумкули Фироги, установленному во дворе Дома узбекско-туркменской дружбы.
Туркмены с любовью читают газели Алишера Навои, узбеки как своего поэта ценят и любят Махтумкули.
Знаменитый поэт в своих стихах воспевал братство и дружбу между нашими народами. Сегодня эти традиции дружбы подняты на новый уровень.
Дом узбекско-туркменской дружбы, созданные возможности для наших соотечественников туркменской национальности, произвели большое впечатление на гостей из Туркменистана.
Затем Президенты Шавкат Мирзиёев и Гурбангулы Бердымухамедов прибыли в исторический комплекс «Улли ховли».
В этом здании, относящемся к XVII веку, по инициативе Президента нашей страны проделана масштабная реставрационная работа. При этом основное внимание уделялось сохранению его первозданного облика. Памятник, занимающий площадь около одного гектара, имеет оборонительные стены, которые обеспечивали безопасность проживавших здесь семей. Также здесь хранятся редкие экспонаты национальной культуры туркменского народа. В комплексе уделено особое внимание развитию туризма, в том числе паломнического. Построена гостиница на 20 мест, установлены туркменские юрты.
Туристы могут ознакомиться здесь с процессами измельчения зерна и риса на мельнице, приготовления национальных блюд, выпечки хлеба в глинобитных печах — тандырах.
Президенты ознакомились с хранящимися в крепости редкими экспонатами, повествующими о древней истории узбекского и туркменского народов, а также осмотрели скакунов Ахалтекинской породы в конюшне комплекса «Улли ховли».
Прозвучали классические узбекские и туркменские песни.
Гурбангулы Бердымухамедов в сопровождении Шавката Мирзиёева посетил комплексы «Ичан Кала» и Нуриллабой.
Высокому гостю рассказали об истории этих исторических памятников, проводимой здесь работе для развития туризма.
В мавзолее Пахлавана Махмуда, расположенном в «Ичан Кале» — музей под открытым небом, в память о нашем великом предке были прочитаны суры из Корана.
Президенты также посетили медресе Шергазихана, ознакомились с деятельностью музея, созданного в честь ученых, обучавшихся в этом медресе. В нем в свое время три года обучался и Махтумкули Фироги.
Здесь были исполнены классические песни на стихи поэта.
По инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева наряду со всеми историческими городами развивается историко-архитектурный и туристический потенциал Хивы. Бесценные культурные памятники реставрируются с учетом сохранения первозданного облика, благоустраиваются прилегающие к ним территории. В частности, проведена работа по реконструкции и реставрации исторического комплекса Нуриллабой. Возведены дом приемов, галерея, амфитеатр, ресторан.
Все это способствует бережному сохранению богатого исторического наследия наших великих предков, широкой демонстрации мировой общественности высокого созидательного потенциала нашего народа.
Президент Туркменистана выразил восхищение созидательным гением наших предков, высоко оценил проводимую работу по сохранению их наследия.
Во второй половине дня в Хорезмском областном театре музыкальной драмы в Ургенче была представлена концертная программа мастеров искусств Узбекистана и Туркменистана.
Концерт стал еще одним свидетельством культурной близости узбекского и туркменского народов, предоставил возможность для широкого ознакомления с современным и классическим искусством двух стран.
На этом государственный визит Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова в Узбекистан завершился.
В международном аэропорту «Ургенч» Президента Туркменистана проводил Президент Узбекистана.
Государственный визит Президента Туркменистана в Узбекистан и подписанные в его рамках документы, состоявшиеся культурные мероприятия стали очередным воплощением все более укрепляющегося между нашими странами сотрудничества, основанного на дружбе и добрососедстве.