Беларусь куйлари янграган оқшом
Пойтахтимиздаги Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик Катта театрида Беларусь Республикаси маданият кунларига бағишланган тантанали концерт бўлиб ўтди.
Мазкур давлатнинг санъат усталари ва ижодкор ёшлари иштирокидаги концертга турли вазирлик ва идоралар, маданий-маърифий муассасалар мутасаддилари, санъат ихлосмандлари, мамлакатимизда фаолият кўрсатаётган хорижий дипломатик корпус вакиллари таклиф этилди.
3.JPG
Ўзбекистон Республикаси маданият вазири Б.Сайфуллаев, Беларусь Республикаси маданият вазирининг биринчи ўринбосари И.Дрига халқлар, мамлакатлар ўртасида дўстлик, аҳиллик, ҳамжиҳатлик ришталарини мустаҳкамлашда, ўзаро маданий-маърифий алоқалар кенгайишида санъатнинг ўрни беқиёс эканини таъкидлади.
Ўзбекистон билан Беларусь Республикаси ўртасидаги маданий алоқалар изчил ривожланмоқда. Юртимизнинг опера, хореография, мусиқа ижрочилиги соҳаларида изланаётган ёшлари ушбу давлатда бўлиб ўтган кўплаб халқаро танловларда муваффақиятли иштирок этмоқда. Айни пайтда беларусь рассомлари, фотоижодкорларининг ижодий ишлари Тошкентдаги халқаро биенналелар, фотокўргазмаларда мунтазам намойиш этилмоқда. Кутубхоначилик, музейшунослик, етакчи илмий нашрлардан фойдаланиш, таълим соҳаси мутахассислари юртимиздаги маърифий конференцияларда фаол иштирок этмоқда.
4.JPG
– Тошкент тинчлик, дўстлик, биродарлик шаҳри, – дейди беларуслик хонанда И.Задорожний. – Бўлиб ўтаётган маданий тадбирларда бу жиҳатлар яна бир карра намоён бўлаётир. Жорий йилнинг кузида Беларусь Республикасида Ўзбекистон маданияти кунлари ўтказилиши халқларимиз ўртасидаги дўстлик, маданий-маърифий ришталарнинг тобора мустаҳкамланишида ўзига хос аҳамият касб этади.
Қадимий ва бой анъаналарга асосланган беларусь мусиқа санъати бетакрорлиги, жўшқинлиги билан диққатга сазовор. Концертда мазкур халқ мусиқа, хореография санъатининг энг сара намуналари томошабинлар эътиборига ҳавола этилди.

В Государственном академическом Большом театре Узбекистана имени Алишера Навои состоялся торжественный концерт, посвященный Дням культуры Республики Беларусь.
На концерт с участием артистов и молодых исполнителей Беларуси были приглашены представители различных министерств и ведомств, культурно-просветительских учреждений, аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, поклонники искусства.
Министр культуры Республики Узбекистан Б. Сайфуллаев, первый заместитель министра культуры Республики Беларусь И. Дрига отметили ни с чем не сравнимую роль искусства в укреплении дружбы и согласия между народами, расширении культурно-просветительских связей.
Узбекско-белорусские культурные связи последовательно развиваются. Молодые оперные исполнители, хореографы, музыканты нашей страны успешно участвуют в международных конкурсах, проводимых в Беларуси. Вместе с тем работы белорусских художников и фотографов регулярно выставляются на международных биеннале и фотовыставках в Ташкенте. Специалисты библиотечного и музейного дела, сферы образования этой страны активно участвуют в конференциях, организуемых в Узбекистане.
– Ташкент — город мира и дружбы, — говорит белорусский певец И. Задорожный. – Эти ценности находят свое воплощение и в проходящих культурных мероприятиях. Осенью текущего года в Беларуси пройдут Дни культуры Республики Узбекистан, что послужит дальнейшему укреплению уз дружбы, культурно-гуманитарного сотрудничества между нашими народами.
На концерте были представлены лучшие образцы белорусского музыкального и танцевального искусства, имеющего богатые и древние традиции.