Бугун Ўзбeкистон ва Россия Фeдeрацияси молия вазирликлари ўртасида ҳамкорлик бўйича йўл харитаси имзоланади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 4-5 апрель кунлари Россия Федерациясига давлат ташрифи давомида Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ва Россия Федерацияси Молия вазирлиги ўртасидаги ҳамкорлик тўғрисида Меморандум имзоланганди.
Меморандумда солиқ сиёсати, солиқ маъмурчилиги ҳамда маҳаллий бюджетларнинг мустақиллигини ошириш соҳасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш назарда тутилган.
2018 йилнинг 5 март куни Россия Федерацияси молия вазири ўринбосари С.Сторчак, Федерал солиқ хизмати раҳбари ўринбосари А.Оверчук, Федерал божхона хизмати раҳбари ўринбосари Т.Максимов, илмий текшириш молия институти директори В.Назаров, Молия вазирлиги ва Федерал солиқ хизматининг етакчи департаментлари раҳбарларидан иборат Россия делегацияси Тошкент шаҳрига ташриф буюрди.
Шу куни Тошкент шаҳрида вазирликлараро ўзаро мулоқотлар доирасида ишчи гуруҳларнинг учрашувлари бўлиб ўтди.
Томонлар давлатларнинг миллий иқтисодиёти ҳолати тўғрисида маълумот алмашиниб, Россия – Ўзбекистон алоқаларининг ривожланиши ҳамда молия соҳасида ўзаро фаолият истиқболларини белгилаб олди.
Россия вакиллари томонидан солиқ тўловчилар билан ишлашда мижозга қаратилган ёндашувни такомиллаштириш, шунингдек солиқ органларининг корпоратив услубини ишлаб чиқиш ва жорий қилиш тажрибаси ёритиб берилди. Давлат молиявий назоратини такомиллаштириш, ер участкаларининг кадастр баҳоси тизимини жорий қилиш юзасидан Ўзбекистон Республикаси қонунчилигини такомиллаштириш бўйича тавсияларни шакллантиришга тайёр эканликлари маълум қилинди.
Йиғилишда ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича йўл харитаси ишлаб чиқилди. Йўл харитаси икки давлат молия вазирларининг 2018 йил 6 мартда бўлиб ўтадиган учрашувида имзоланиши кутилмоқда.

В Ташкенте 5 марта состоялась встреча рабочих групп в рамках узбекско-российского финансового диалога.
В 2017 году отношения между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией поднялись на новый уровень. Установление дружественных связей между руководителями двух стран позволило министерствам и ведомствам обеспечить ускоренное развитие сотрудничества в рамках организации межминистерских встреч.
В ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Российскую Федерацию 4-5 апреля 2017 года был подписан Меморандум о сотрудничестве между министерствами финансов, которым предусмотрено укрепление сотрудничества в области налоговой политики, налогового администрирования, а также укрепление самостоятельности местных бюджетов.
В рамках реализации меморандума организованы взаимные командировки специалистов по изучению опыта работы налоговых и финансовых органов, а также регулярно проводятся видеоконференции.
В продолжение практической реализации договоренностей между министерствами финансов Узбекистана и России 5 марта в Ташкент прибыла представительная российская делегация.
Встречи с членами делегации прошли в дружественной обстановке и в формате открытого диалога с участием представителей Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Министерства финансов, Государственного налогового комитета и Государственного таможенного комитета, а также независимых экспертов.
Диалог между специалистами министерств был организован по нескольким направлениям. В частности, были созданы рабочие группы по таким направлениям, как изучение российского опыта реформирования в области налогообложения и таможенного законодательства, а также по другим направлениям, касающимся взаимных интересов двух министерств.
Стороны обменялись информацией о состоянии национальных экономик, развитии узбекско-российских связей и обозначили перспективы взаимодействия в финансовой сфере.
Участники заседания детально обсудили дальнейшие пути взаимовыгодного сотрудничества и на основе общих интересов подготовили «дорожную карту» по дальнейшему расширению взаимодействия. Реализация мероприятий, предусмотренных «дорожной картой», обеспечит более тесное и конструктивное сотрудничество между министерствами финансов двух стран.
Подписание «дорожной карты» предусматривается на встрече министров финансов двух стран, которая состоится 6 марта.