Женевада БМТнинг Инсон хуқуқлари бўйича кенгаши 37-сессияси иш бошлади.
2212121212.jpgБу йил Инсон ҳуқуқлари бўйича умумжаҳон декларацияси қабул қилинганига 70 йил тўлади. Шу санани нишонлаш доирасида ташкил этилган сессияда инсон хуқуқларини ҳимоя қилишнинг долзарб масалалари муҳокама қилинаётир. Тадбирда 180 дан зиёд мамлакатдан 3 мингдан ортиқ вакил иштирок этмоқда.
Йиғилишнинг очилиш маросимида БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш, Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссар Зайд Раъд ал-Ҳусайн ва БМТ Бош ассамблеяси 72-сессияси раиси Мирослав Лайчак бутун дунёда инсон ҳуқуқларига риоя қилиш ва бу соҳада халқаро ҳамкорликни ривожлантириш зарурлигини қайд этди.
Тадбирда Ўзбекистон адлия вазири Р.Давлетов, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ директори А.Саидов, Ташқи ишлар вазирлиги ва мамлакатимизнинг Женевадаги доимий ваколатхонаси ходимлари иштирок этмоқда.
Р.Давлетов тадбир иштирокчиларини Ўзбекистонда фуқароларнинг асосий ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотлар билан таништирди. Хусусан, Президентнинг Халқ қабулхоналари фаолиятига доир ўзига хос тажрибага оид маълумот берди.
Жиноятчиликка қарши курашишнинг бутунлай янги, аввало, олдини олиш ва уни эрта аниқлашга йўналтирилган тизимини жорий этиш масаласи ҳақида ҳам сўз юритилди. Суд-ҳуқуқ соҳаси ва жиноятни фош этиш тизимидаги ислоҳотлар, хусусан, Судьялар олий кенгаши таъсис этилгани, янги иқтисодий ва маъмурий судлар тузилгани ҳақида маълумот берилиб, юртимизда илк бор жорий этилган афв этиш, жиноятларни фош қилишда зўравонлик қўлланишига йўл қўймаслик бўйича талабларга риоя этилишига доир натижалар тақдим этилди.
Сессияда илк бор Ўзбекистоннинг 2021-2023 йилларда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига аъзо этиб сайланиш истаги билдирилди.
Ўзбекистон делегацияси тақдим этган маълумотлар, жумладан, жорий йил ноябрь ойида Самарқандда бўлиб ўтадиган Инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форумига тайёргарлик жараёни сессия иштирокчиларида катта қизиқиш уйғотди.

В Женеве начала работу 37-я сессия Совета по правам человека Организации Объединенных Наций.
2212121212.jpgВ нынешнем году исполнится 70 лет со дня принятия Всеобщей декларации прав человека. На сессии, проходящей в период празднования этой знаменательной даты, обсуждаются актуальные вопросы защиты прав человека. В ней участвуют свыше 3 тысяч представителей более чем из 180 стран.
На открытии заседания Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, Верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль-Хусейн и председатель 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН Мирослав Лайчак отметили важность соблюдения прав человека во всем мире и развития международного сотрудничества в этой области.
В мероприятии участвуют министр юстиции Узбекистана Р. Давлетов, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А. Саидов, работники Министерства иностранных дел и Постоянного представительства нашей страны в Женеве.
Р. Давлетов ознакомил участников мероприятия с проводимыми в Узбекистане реформами по реализации основных прав и свобод граждан. В частности, рассказал об уникальном опыте Народных приемных Президента.
Говорилось о внедрении качественно новой системы борьбы с преступностью, прежде всего нацеленной на ее профилактику и раннее предупреждение. Презентованы первые результаты реформирования судебно-правовой сферы и системы уголовного преследования, в том числе учреждение Высшего судейского совета, создание новых экономических и административных судов, первое в истории помилование граждан, ужесточение требований по недопущению незаконно полученных видов доказательств в уголовном производстве, особенно с использованием физической силы и иных мер принуждения.
На сессии Узбекистан впервые озвучил свое намерение избраться членом Совета по правам человека ООН на период 2021-2023 годов.
Представленная делегацией Узбекистана информация, в том числе о подготовке к Азиатскому форуму по правам человека в Самарканде в ноябре 2018 года, вызвала огромный интерес среди участников сессии.