Президент Бухоро шаҳридаги 54-мактабгача таълим муассасасида бўлди
Мактабгача таълим тизимини юксалтириш, болаларни мактабга сифатли тайёрлаш доимий эътиборда. Шавкат Мирзиёев ҳудудларга ташрифи давомида бундай муассасаларда бўлиб, муаммоларни ўз вақтида ҳал этиш юзасидан тегишли топшириқлар бериб келади.
Президентнинг 2016 йил 29 декабрдаги “2017-2021 йилларда мактабгача таълим тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижроси доирасида бундай муассасалар моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, янги боғчалар қуриш ишлари бутун мамлакатда амалга оширилмоқда.
Шавкат Мирзиёевнинг мактабгача таълим тизимини бошқаришни тубдан такомиллаштириш тўғрисидаги фармони билан эса Мактабгача таълим вазирлиги ташкил этилди. Янги вазирликнинг асосий вазифалари босқичма-босқич барча болаларни мактабгача таълим тизимига қамраб олиш, мамлакатда ўзаро рақобат қилувчи давлат ва нодавлат МТМлари тармоғини яратиш, амалиётга мактабгача таълим ва болаларни тарбиялашнинг муқобил шаклларини жорий этишдан иборат.
ba093b87-a433-d186-24bb-2baa5d557692.jpg
Мазкур ҳужжатлар ижроси юзасидан бугун Бухоро вилоятида ҳам кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Айни пайтда 343 мактабгача таълим муассасаси фаолият кўрсатаётган бўлиб, уларнинг 7 таси нодавлат, 1 таси ички ишлар бошқармаси тасарруфида. Уларда 46 минг нафардан зиёд, яъни барча болаларнинг 35,1 фоизи таълим-тарбия олмоқда.
54-мактабгача таълим муассасаси 280 ўринга мўлжалланган. Боғча биноси ўтган йили капитал реконструкция қилиниб, замонавий жиҳозланди. Бу ерда 31 нафар педагог ва тарбиячи болаларга ғамхўрлик кўрсатиб келмоқда.
ca40669a-1c7b-183b-1272-3d043bd38d61.jpg
Президентга боғчада тажриба тариқасида ташкил этилган қисқа муддатли бошланғич ривожлантириш маркази фаолияти ҳақида маълумот берилди. Янги тизимнинг афзаллиги қисқа муддатли гуруҳларда болаларга мантиқ, ментал арифметика, инглиз тили, амалий ва тасвирий санъат турлари интерфаол усуллар орқали ўргатилади. У ҳудуддаги боғчага қамраб олинмаган болаларни мактабга тайёрлашда муҳим аҳамият касб этади.
804b0f90-5cb7-14cc-1059-d4087c556b01.jpg
– Мактабгача таълимга бежиз эътибор қаратаётганимиз йўқ, – деди Шавкат Мирзиёев. – Болалар айни боғча ёшида билимни тез ва осон ўзлаштиради, бир умрга эслаб қолади. Шунинг учун ушбу тизим ривожи билан боғлиқ масалалар доим диққатимиз марказида бўлиши керак.
Президент мазкур муассасани вилоятдаги боғчалар учун методик тажриба алмашиш марказига айлантириш, соҳани етук мутахассислар билан таъминлаш, хусусан, педагогика коллежини тугатган ёшларни қайта тайёрлов курсларига юбориб, уларни МТМларга ишга жойлаштириш юзасидан топшириқлар берди.

Президент посетил в Бухаре дошкольное образовательное учреждение №54
В нашей стране вопросам развития системы дошкольного образования, качественной подготовки детей к школе уделяется постоянное внимание. Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев в ходе своих поездок в регионы посещает дошкольные учреждения, дает поручения по своевременному устранению их проблем.
ba093b87-a433-d186-24bb-2baa5d557692.jpg
Указом Шавката Мирзиёева «О мерах по коренному совершенствованию управления системой дошкольного образования» от 30 сентября 2017 года было организовано Министерство дошкольного образования. Основными задачами нового министерства являются поэтапный охват всех детей системой дошкольного образования, создание сети взаимно конкурирующих государственных и негосударственных детских садов, внедрение альтернативных форм дошкольного образования и воспитания детей.
Во исполнение этих документов сегодня в Бухарской области проводится масштабная работа. В настоящее время в регионе действуют 343 дошкольных образовательных учреждения, 7 из которых являются негосударственными. В них воспитываются более 46 тысяч мальчиков и девочек, то есть 35,1 процента всех детей области.
Детский сад №54 рассчитан на 280 детей. В прошлом году его здание было капитально отремонтировано и оснащено в соответствии с современными требованиями. Здесь трудятся 31 педагог и воспитатель.
ca40669a-1c7b-183b-1272-3d043bd38d61.jpg
Глава нашего государства ознакомился с созданными здесь условиями для детей, побеседовал с работниками детского сада.
804b0f90-5cb7-14cc-1059-d4087c556b01.jpg
— Мы не случайно уделяем дошкольному образованию столько внимания, — сказал Шавкат Мирзиёев. — Именно в детсадовском возрасте дети быстро и легко осваивают знания, запоминают их на всю жизнь. Поэтому вопросы, связанные с развитием этой системы, должны всегда находиться в центре нашего внимания.