Президентимиз лойиҳаларнинг иқтисодий самарадорлигига эътибор қаратди
Бухоро туманида вилоятда амалга ошириладиган иқтисодий лойиҳалар тақдимоти ўтказилди. Чорвачилик, паррандачилик, ипакчилик, эчкичилик, асалчилик ва бошқа тармоқларни ривожлантириш, пахта майдонларини қисқартириш ва мева-сабзавот етиштиришни кўпайтириш ҳисобига экспорт салоҳиятини ошириш, ерларнинг мелиоратив ҳолатини яхшилашга қаратилган режалар ҳақида маълумот берилди.
Шавкат Мирзиёев қоракўлчиликни ривожлантириш масаласига алоҳида эътибор қаратди. Бухоро қоракўлчиликнинг асл ватани экани, маҳаллий аҳоли илгаридан бундай маҳсулотларни бутун дунёга сотиб, катта даромад топганини қайд этди. Бу соҳада йўқолиб бораётган наслчилик ва тажрибани қайта тиклаш, чўпон ва тикувчи ҳунармандларни қўллаб-қувватлаш зарурлигини таъкидлади. Қоракўлчилик бўйича институт ва жамғарма, Бухорода завод ташкил этиш юзасидани топшириқлар берди.
c29f9323-2abc-0f3f-59c3-59e8dbe3cd58.jpg
Яна бир диққатга сазовор лойиҳа – тут баргидан фойдали чой ишлаб чиқаришга доир. Мутахассисларнинг фикрича, тут баргида кофеин ва танин моддаси одатдаги чойдан 200 баробар кам. Витамин ва минераллар эса, аксинча, кўпроқ.
Президентимиз бу лойиҳани маъқуллаб, бундай чой аҳоли саломатлиги учун фойдалилиги, импорт ўрнини босиши билан алоҳида аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Бухорода ўрмон хўжалиги йўналишида ҳам катта имкониятлар мавжуд. Юртимизда ўсадиган шифобахш неъматлар кўплаб соҳаларда кенг қўлланилади. Хусусан, цистанхе ва исириқ ўсимлигига хорижий фармацевтика корхоналарида талаб юқори. Биргина цистанхенинг доривор хусусияти женшень ўсимлигига қараганда беш баробар юқорилигига эътибор қаратилди.
Шавкат Мирзиёев бундай табиий имкониятларни тўла ишга солиш орқали янги иш ўринлари яратиш, экспортни кўпайтириш бўйича топшириқлар берди.

В Бухарской области состоялась презентация реализуемых в области экономических проектов. Была представлена информация о планах по развитию животноводства, птицеводства, шелководства, пчеловодства и других отраслей, повышению экспортного потенциала за счет сокращения хлопковых полей и увеличения заготовки плодоовощной продукции, улучшению мелиоративного состояния земель.
Шавкат Мирзиёев особое внимание уделил вопросу развития каракулеводства. Отметил, что Бухара издревле является крупным центром каракулеводства, жители региона издавна производили и продавали за рубеж продукцию из каракуля, извлекая из этого солидный доход. Глава нашего государства отметил необходимость возрождения исчезающих традиций племенного дела, поддержки пастухов и ремесленников, работающих с каракулем. Поручил создать институт и фонд по каракулеводству, завода по переработке каракуля в Бухаре.
Президент нашей страны одобрил данный проект и отметил важную значимость такого чая для укрепления здоровья населения и замещения импорта.
Большим потенциалом обладает и лесное хозяйство региона. Произрастающие в нашей стране лекарственные растения широко применяются в различных отраслях. В частности, за рубежом высок спрос в цистанхе и гармале. Лечебные свойства цистанхе в пять раз сильнее женьшеня.
Шавкат Мирзиёев дал поручения по созданию новых рабочих мест и увеличению экспорта за счет эффективного использования этих даров природы.Об этом сообщает пресс-служба Президента Республики Узбекистан.