Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 14 февраль куни мактабгача таълим тизимини ислоҳ қилиш ва ривожлантириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги таҳлилига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Давлатимиз раҳбари ёш авлод тарбиясининг биринчи ва муҳим бўғини бўлган мактабгача таълим тизимини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратмоқда. 2017 йил 16 август ва 19 октябрь кунлари бўлиб ўтган йиғилишларда бу масала атрофлича муҳокама қилинган эди. 2017 йил 30 сентябрда Президентимиз томонидан “Мактабгача таълим тизими бошқарувини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармон ҳамда “Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги қарор қабул қилинди. Давлатимиз раҳбарининг ҳудудларга ташрифлари чоғида ўтказилган мажлисларда ҳам бу борада кўплаб вазифалар белгилаб берилди.
Йиғилишда жойлардаги мактабгача таълим муассасаларининг аҳволи, соҳадаги ишларни жадаллаштириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев бу тизимни чуқур таҳлил қилиб, шу пайтгача назардан четда бўлган энг кичик жиҳатларигача эътибор қаратди.
Дастлаб бу масалада Андижон, Наманган, Самарқанд, Фарғона ва Жиззах вилоятларида ўтказилган ўрганишлар натижаларига эътибор қаратилди. Масалан, Андижон вилоятидаги 87 та маҳаллада биронта ҳам болалар боғчаси йўқлиги, 84 та боғча филиалини мустақил муассасага айлантириш ёки давлат-хусусий шериклик асосида нодавлат боғчаларини ташкил этиш бўйича туман ҳокимликлари томонидан аниқ чоралар белгиланмагани танқид қилинди.
Вилоятда мавжуд 451 та мактабгача таълим муассасасидан 200 тасида озиқ-овқат маҳсулотларини сақлаш учун махсус омбор йўқ, совуткич, шкаф ва стол-стуллар етишмайди. Шунингдек, ҳанузгача 123 та боғчага ичимлик суви ташиб келтирилади, 71 тасининг атрофи ўралмаган, 134 тасида мусиқа хоналари жиҳозланмаган, 420 тасида кичик кутубхоналар ташкил этилмаган.
Шундай камчиликлар Наманган, Самарқанд, Фарғона ва Жиззах вилоятларида ҳам кузатилган.
Барча ҳудудларда учрайдиган бу каби камчиликларни босқичма-босқич бартараф этиш, мактабгача таълим муассасаларини яхшилаш мақсадида давлатимиз томонидан катта маблағ ва ресурслар йўналтирилмоқда. 2018 йил учун тасдиқланган Инвестиция лойиҳалари рўйхатига мувофиқ, 771 миллиард сўм бюджет маблағлари ҳисобидан 60 та боғча янгидан қурилади, 295 таси реконструкция қилинади ва 176 таси мукаммал таъмирланади.
Йиғилишда жорий йилда давлат мактабгача таълим муассасалари қуриш, таъмирлаш ва жиҳозлаш бўйича манзилли рўйхатни тасдиқлаш, болалар боғчаларининг моддий-техник ҳолатини ўрганиб, мебель, ошхона жиҳозлари, ўйин майдончалари ва спорт инвентарларига бўлган талабни аниқлаш ҳамда яқин 2 йилда мамлакатимиздаги барча боғчаларни жиҳозлаш бўйича ҳужжатларни тайёрлаш зарурлиги таъкидланди.
Янги қуриладиган ва реконструкция қилинадиган боғчаларнинг лойиҳа-смета ҳужжатларини сифатсиз тайёрлаш, қурилиш ва таъмирлаш ишларини охирига етказмаслик, баъзиларини таъмирламасдан қолдириб кетиш ҳолатлари кўп учраётгани танқид остига олинди.
Масалан, ўтган йили Хоразм вилояти Урганч шаҳридаги 14-боғчада қурилиш-таъмирлаш ишлари сифатсиз бажарилган, муҳандислик тармоқларига тўлиқ уланмаган, жиҳозлар тўлиқ етказиб берилмаган. Қашқадарё вилоятининг Миришкор туманидаги 3-, Нишон туманидаги 20-, Косон туманидаги 32-боғчада таъмирлаш ишлари ниҳоясига етказилмаган. Бухоро шаҳридаги 3-, Бухоро туманидаги 19-, Ромитан туманидаги 11-, Қоракўл туманидаги 7-боғчаларда пардозлаш ишлари сифатсиз бажарилган, жиҳозларнинг 50 фоизи етказиб берилмаган. Кўплаб лойиҳаларда назарда тутилмагани сабабли боғчалар ҳудудини ободонлаштириш, атрофини ўраш, ташқи коммуникация тармоқларига улаш ишлари бажарилмай қолмоқда.
Бу каби камчиликларни бартараф этиш учун ҳокимликлар, Мактабгача таълим вазирлиги ҳамда Давлат архитектура ва қурилиш қўмитасига тегишли топшириқлар берилди. Мактабгача таълим муассасаларининг лойиҳа-смета ҳужжатларида ёрдамчи биноларни ҳам таъмирлаш ва жиҳозлашни назарда тутиш, уларни аҳоли учун қулай ва муҳандислик-коммуникация тармоғи мавжуд ҳудудларга жойлаштириш зарурлиги қайд этилди. Намунавий лойиҳаларни қайта кўриб чиқиб, янги қуриладиган боғчалар учун сарфланадиган харажатларни арзонлаштириш вазифаси қўйилди.
Навбатдаги муҳим масала, деди Шавкат Мирзиёев, давлат-хусусий шериклик асосида нодавлат боғчалар тармоғини кенгайтиришдир. Ҳудудларга бириктирилган тижорат банклари ва тадбиркорлар томонидан 2018 йилда жами 222 минг нафар болага мўлжалланган 3 мингдан зиёд нодавлат болалар боғчасини ташкил этиш режалаштирилган. Шундан 1 минг 200 таси янги қуриладиган бинода, 1 минг 360 таси мавжуд биноларда ва 470 таси уй боғчаси сифатида ташкил этилади.
Жойларда бу борада қатор ишлар бошлангани, лекин Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм ва Навоий вилоятларида суст бораётгани қайд этилди. Айрим раҳбарларнинг узоқни кўра олмаслиги ва давлат сиёсатини тушунмаслиги оқибатида ишлаб турган давлат боғчаларини хусусийлаштириш ва тадбиркорларга бериб юборишга уриниш ҳолатлари кузатилмоқда. Бу эса аҳолининг ўринли ва жиддий эътирозига сабаб бўлмоқда.
Шу боис тадбиркорларга ишламай турган боғчаларни бериш, бинони таъмирлаб ва жиҳозлаб ишлатиш вазифасини қўйиш зарурлиги таъкидланди.
Хусусий боғча учун яхши жойдан ер, бино ва имтиёзли кредит олиб, қурилган ёки таъмирланган бинодан 1-2 йилдан кейин бошқа мақсадда фойдаланаман, деган “хомхаёл” билан юрган қўштирноқ ичидаги тадбиркорлар ҳам бор, деди Президентимиз. Шу сабабли ҳокимликлар хусусий боғчалар учун ер ва бино ажратиш, банклар эса кредит бериш тўғрисидаги ўз қарорларида бундай бинолардан камида 15-20 йил давомида боғча сифатида фойдаланиш зарурлиги тўғрисидаги шартларни назарда тутиши керак.
Давлат-хусусий шериклик асосида хусусий боғчалар ташкил этиш бўйича ҳам қатор вазифалар белгиланди.
Молия вазирлигига Нодавлат мактабгача таълим муассасаларини ривожлантириш жамғармасини тузиш, Жамғарма маблағларини нодавлат болалар боғчалари учун бино ва иншоотларни харид қилиш, янгидан қуриш, реконструкция қилиш ва таъмирлаш ишларига имтиёзли ставкада кредит ажратишга йўналтириш топширилди.
Мактабгача таълим вазирлигига давлат-хусусий шериклик асосида боғчаларни ташкил этиш моделлари, давлат ва хусусий шерикнинг хуқуқлари ва мажбуриятлари, боғчаларни малакали кадрлар билан таъминлаш бўйича низом лойиҳасини ишлаб чиқишни тезлаштириш вазифаси қўйилди.
Ҳокимликлар ва банкларга 2018 йилда ташкил этиладиган 3 мингдан зиёд хусусий боғчанинг ҳар бири бўйича ер, бино ва кредит ажратиш, боғчаларни ишга тушириш муддатлари аниқ белгиланган жадвалларни ишлаб чиқиш ва тасдиқлатиш юзасидан кўрсатма берилди.
Ҳал этишимиз зарур бўлган яна бир муҳим муаммо, деди давлатимиз раҳбари, боғчаларда болаларни белгиланган меъёрлар асосида тўғри ва сифатли овқатлантиришни ташкил этишдир.
Афсуски, болаларга сут маҳсулотлари ва мева тасдиқланган нормадан кам миқдорда берилмоқда, балиқ маҳсулотлари эса деярли берилмаяпти.
Йиғилишда бу борада берилган топшириқларга мувофиқ, болаларни сифатли овқатлантириш, кўрпа, ёстиқ ва чойшабларини белгиланган муддатларда алмаштириш, дори-дармон ва ювиш воситалари учун ажратиладиган маблағлар миқдори етарли экани аниқ ҳисоб-китоб қилинади.
Мактабгача таълим вазирлиги ва унинг жойлардаги бўлинмалари раҳбарлари боғчаларда болаларнинг белгиланган меъёрлар асосида соғлом ва тўғри овқатланишини ташкил этишга шахсан масъул бўлади.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги боғчаларда таомларни тайёрлаш, озиқ-овқат маҳсулотларини қабул қилиш ва сақлашда санитария нормалари ва гигиена қоидаларига қатъий риоя этилишини назорат қилади.
Йиғилишда мактабгача таълим муассасалари тарбиячиларининг савияси, билими ва кўникмалари масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Тизимда фаолият юритаётган қарийб 60 минг тарбиячининг атиги 21 фоизи олий маълумотли, 79 фоизи эса ўрта махсус маълумотга эга экани қайд этилди.
Болалар тарбияси жараёнига ўз ишини пухта биладиган, малакали ва ҳар бир болага индивидуал ёндаша оладиган педагог-кадрларни жалб қилган ҳолда, уларни гўдаклигидан онги ва тафаккурини тўғри шакллантириб бормасак, келажакда юксак савия, билим ва маънавиятга эга бўлган баркамол авлодни тарбиялаш қийин бўлади, деди Шавкат Мирзиёев.
Бу борадаги ўрганишлар натижасида келгуси 3 йилда мактабгача таълим тизимида 47 минг 300 дан зиёд олий маълумотли педагог кадрлар, жумладан, 28 минг 300 нафар тарбиячи, дефектолог, психолог, мусиқа раҳбарига эҳтиёж пайдо бўлиши аниқланган. Шу боис, 2018-2019 ўқув йилидан бошлаб, олий таълим муассасаларида “Мактабгача таълим” йўналишида кундузги шаклда 3 йиллик бакалаврлар тайёрлаш тизими жорий этилади. Бунда илғор хорижий тажриба, жумладан, Жанубий Кореянинг етакчи университетлари тажрибаси асосида янги ўқув режаси ва дастурлари ишлаб чиқилади.
Шунингдек, янги ўқув йилидан бошлаб, олий таълим муассасаларида сиртқи ва кечки шаклда бакалаврлар тайёрлаш тизими йўлга қўйилади. Жорий йил март ойидан бошлаб, вилоятлардаги университет ва педагогика институтлари базасида боғчаларнинг педагог ва номутахассис кадрлари учун ярим йиллик ўқув дастурлари асосида қайта тайёрлаш курслари ташкил этилади.
Бу ҳақда сўз юритар экан, Президентимиз Жанубий Кореянинг Пучон университети билан ҳамкорликда Тошкент шаҳрида Мактабгача таълим университетини ташкил этиш зарурлигини таъкидлади.
Йиғилишда юқори малакали, олий маълумотли кадрларни рағбатлантириш, мактабгача таълим муассасалари педагог ходимларининг ойлик иш ҳақини ошириш бўйича кўрсатмалар берилди. Имконияти чекланган ва жисмоний ривожланишида нуқсони бўлган болаларга мўлжалланган боғчаларнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш ишларига ҳам эътибор қаратилди.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 14 февраля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное анализу результативности принимаемых мер по реформированию и развитию системы дошкольного образования.
Глава нашего государства уделяет особое внимание развитию дошкольного образования, являющегося первым и важным звеном в системе воспитания молодого поколения. Этот вопрос был подробно рассмотрен на совещаниях, прошедших 16 августа и 19 октября 2017 года. Президентом нашей страны 30 сентября 2017 года были подписаны Указ “О мерах по коренному совершенствованию управления системой дошкольного образования” и постановление “Об организации деятельности Министерства дошкольного образования Республики Узбекистан”. Множество задач в этом направлении было определено и на совещаниях, проведенных в ходе поездок главы нашего государства в регионы.
На совещании обсуждены состояние дошкольных образовательных учреждений на местах и меры по ускорению работы в сфере.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев, глубоко проанализировав эту сферу, уделил внимание малейшим деталям, остававшимся до сих пор без должного внимания.
Результатам изучения положения дел, проведенного в Андижанской, Наманганской, Самаркандской, Ферганской и Джизакской областях, было уделено особое внимание. Так, подвергнуты критике отсутствие детских садов в 87 махаллях Андижанской области, бездействие районных хокимиятов по превращению 84 филиалов детских садов в полноценные дошкольные учреждения или преобразованию их в негосударственные детские сады на основе государственно-частного партнерства.
В 200 из 451 действующих в области детских садах нет отдельных складов для хранения продуктов питания, не хватает холодильников, шкафов, столов и стульев. В 123 детских садах все еще используется привозная питьевая вода, 71 детский сад не огорожен, музыкальные классы 134 детсадов не оснащены, в 420 нет малых библиотек.
Подобные недостатки наблюдались также в Наманганской, Самаркандской, Ферганской и Джизакской областях.
Государством направляются огромные средства и ресурсы для поэтапного устранения недостатков во всех регионах, улучшения деятельности дошкольных образовательных учреждений. В соответствии с утвержденным на 2018 год Перечнем инвестиционных проектов за счет бюджетных средств в объеме 771 миллиарда сумов будут построены 60 новых, реконструированы 295 и капитально отремонтированы 176 детских садов.
На совещании указано на необходимость утверждения целевого перечня по строительству, ремонту и оснащению государственных дошкольных образовательных учреждений, изучения материально-технического состояния детских садов, определения их потребности в мебели, кухонных принадлежностях, игровых зонах и спортивном инвентаре, а также подготовки документов для оснащения всех детских садов страны в ближайшие 2 года.
Раскритикованы участившиеся случаи некачественной подготовки проектно-сметной документации по строительству новых и реконструкции детских садов, не завершения строительных и ремонтных работ.
Так, в прошлом году не были качественно выполнены строительно-ремонтные работы в детском саду № 14 города Ургенч Хорезмской области, подключение к инженерным коммуникациям и оснащение не были доведены до конца. Незавершенным остался ремонт детских садов № 3 Миришкорского, № 20 Нишанского, №3 2 Касанского районов Кашкадарьинской области. Некачественно были выполнены отделочные работы в детских садах № 3 в Бухаре, № 19 Бухарского, № 11 Ромитанского, № 7 Каракульского районов, они не дополучили половину инвентаря. Не выполняются работы по благоустройству, ограждению территорий садов, подключению их к внешним коммуникационным сетям, так как во многих проектах эти работы не предусматриваются.
Для устранения этих и других недостатков хокимиятам, Министерству дошкольного образования и Государственному комитету по архитектуре и строительству даны соответствующие поручения. Отмечена необходимость предусмотреть в проектно-сметной документации дошкольных учреждений ремонт и оснащение подсобных помещений, разместить детские сады в местах, удобных для населения и располагающих инженерно-коммуникационными сетями. Поставлена задача пересмотреть типовые проекты и снизить затраты на строительство новых детских садов.
Очередной важный вопрос – расширение сети негосударственных детских садов на основе государственно-частного партнерства, сказал Шавкат Мирзиёев. Соответствующими коммерческими банками и предпринимателями в 2018 году намечено построить более 3 тысяч негосударственных детских садов, рассчитанных на 222 тысячи детей. Из них 1,2 тысячи разместятся в новых зданиях, 1 360 – в имеющихся зданиях, 470 будут организованы в качестве домашних детских садов.
Отмечалось, что на местах начата соответствующая работа в этом направлении, однако в Республике Каракалпакстан, Хорезмской и Навоийской областях она продвигается медленно. Вследствие отсутствия у некоторых руководителей стратегического мышления и понимания государственной политики наблюдаются случаи приватизации функционирующих государственных детских садов и передачи их предпринимателям, что становится причиной обоснованных и серьезных нареканий со стороны населения.
Отмечалось, что необходимо передавать предпринимателям неиспользуемые детские сады с условием их ремонта и оснащения.
Есть и такие “предприниматели”, которые строят иллюзии о том, как под предлогом открытия частного детского сада заполучить землю и здание в хорошем месте, льготный кредит, а затем, после пары лет, использовать построенное или отремонтированное здание в других целях. Поэтому хокимияты при принятии решений о выделении земли и здания под детские сады, а банки – о выдаче кредита должны предусмотреть условия, в соответствии с которыми такие здания в течение не менее 15-20 лет должны использоваться в качестве детских садов.
На совещании определен ряд задач по организации частных детских садов на основе государственно-частного партнерства.
Министерству финансов поручено создать Фонд развития негосударственных дошкольных образовательных учреждений, направить средства фонда на выделение льготных кредитов на приобретение, строительство, реконструкцию и ремонт зданий и сооружений для негосударственных детских садов.
Министерству дошкольного образования поручено ускорить разработку моделей организации детских садов на основе государственно-частного партнерства, проекта положения, предусматривающего права и обязанности государства и частного партнера, укомплектования детских садов квалифицированными кадрами.
Хокимиятам и банкам поручено разработать и утвердить графики с указанием конкретных сроков выделения земли, зданий и кредитов, а также введения в строй каждого из более 3 тысяч частных детсадов, строительство которых запланировано в 2018 году.
Еще одна важная проблема, которую мы должны решить, сказал глава нашего государства, это организация в детских садах правильного и качественного питания детей в соответствии с установленными нормами.
К сожалению, молочная продукция и фрукты выдаются детям меньше утвержденной нормы, а рыбная продукция почти не выдается.
Отныне, в соответствии с данными на совещании поручениями, будет осуществляться точный подсчет средств, выделяемых на качественное питание детей, своевременную замену постельного белья, обеспечение детских садов лекарствами и моющими средствами.
Министерство дошкольного образования и руководители его подразделений на местах будут нести персональную ответственность за организацию здорового и правильного питания в детских садах в соответствии с установленными нормами.
Министерство здравоохранения будет строго контролировать соблюдение санитарных норм и правил гигиены при приготовлении еды, приеме и хранении продовольственной продукции в детских садах.
На совещании особое внимание было уделено вопросам квалификации, знаний и навыков воспитателей детских садов. Из трудящихся в системе почти 60 тысяч воспитателей всего 21 процент имеет высшее, 79 процентов — среднее специальное образование.
Без правильного формирования мышления детей с самого раннего возраста, вовлечения в процесс воспитания детей педагогических кадров, хорошо знающих свое дело, применяющих индивидуальный подход к каждому ребенку, в будущем нам будет сложно воспитать гармонично развитое поколение, обладающее высоким интеллектуальным потенциалом, знаниями и духовностью, сказал Шавкат Мирзиёев.
Проведенное в этом направлении изучение показало, что в следующие 3 года система дошкольного образования будет нуждаться более чем в 47,3 тысячи педагогических кадров с высшим образованием, в том числе 28,3 тысячи воспитателей, дефектологов, психологов, музыкальных руководителей. Поэтому с 2018/2019 учебного года в высших образовательных учреждениях будет внедрена система трехлетней подготовки бакалавров по направлению “Дошкольное образование” дневной формы обучения. Будут разработаны новые учебные планы и программы на основе передового зарубежного опыта, в том числе опыта ведущих университетов Южной Кореи.
Начиная с нового учебного года также будут налажены заочная и вечерняя формы подготовки бакалавров. С марта текущего года на базе университетов и педагогических институтов областей будут организованы шестимесячные курсы переподготовки для педагогических и не специальных кадров детских садов.
Говоря об этом, Президент нашей страны отметил необходимость организации в Ташкенте университета дошкольного образования в сотрудничестве с Пучонским университетом Южной Кореи.
На совещании даны указания по стимулированию высококвалифицированных кадров с высшим образованием, увеличению размера заработной платы педагогических работников дошкольных образовательных учреждений. Было уделено внимание и вопросам укрепления материально-технической базы детских садов для воспитанников с ограниченными физическими возможностями и дефектами физического развития.