Eng munosiblar taqdirlandi
Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston davlat akademik Katta teatrida O‘zbekiston futbol federatsiyasining 2017-yildagi faoliyati yakunlari va turli nominatsiyalar bo‘yicha g‘oliblarni taqdirlashga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport davlat qo‘mitasi raisi R.Qurbonov, O‘zbekiston futbol federatsiyasi raisi U.Ahmadjonov va boshqalar mamlakatimizda futbolni rivojlantirish, yoshlarning futbol bilan muntazam shug‘ullanishi uchun zarur sharoit yaratishga doimiy e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda futbolni rivojlantirishning mustahkam poydevori, yaxlit tizimi yaratildi. Yurtimizning barcha hududlarida futbol infratuzilmasini yaratish, yangi stadionlar, bolalar va o‘smirlar sport maktablarini barpo etish, mavjudlarini rekonstruksiya qilish, turli musobaqa va turnirlarni muntazam tashkil etish orqali yosh iqtidor egalarini aniqlash va terma jamoalar zaxirasini boyitish, milliy, yoshlar, o‘smirlar terma jamoalarining xorijiy o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlari va nufuzli turnirlarda munosib ishtirokini ta’minlash, murabbiy va hakamlarning malakasini oshirish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi.
23.jpg
Shuningdek, O‘zbekiston futbol federatsiyasi futbolni yanada rivojlantirishning ustuvor vazifalarini o‘zida mujassam etgan dastur asosida bolalar va o‘smirlar futbolini tubdan isloh qilish, barcha terma jamoalarning jahon va qit’a miqyosidagi nufuzli musobaqalarda munosib ishtirok etishini, federatsiya ishining ochiqligini ta’minlash, klublar faoliyatini, hakamlar va murabbiylar tayyorlash tizimini kuchaytirish, terma jamoalarga xorijiy mutaxassislarni jalb etish, mahalliy mutaxassislarning chet elda malaka oshirishini ta’minlash kabi ustuvor yo‘nalishlarda amaliy ishlar olib bormoqda.
An’anaga ko‘ra, O‘zbekiston futbol federatsiyasi tomonidan 2017-yilning eng yaxshi murabbiy va futbolchilari aniqlandi.
“Yilning eng yaxshi futbolchisi” nominatsiyasi bo‘yicha “Lokomotiv” jamoasi a’zosi Marat Bikmayev g‘olib bo‘ldi. “Metallurg-W” jamoasi a’zosi Lyudmila Karachik “Yilning eng yaxshi ayol futbolchisi” deb topildi.
11.jpg
“Nasaf” jamoasi bosh murabbiyi Ro‘ziqul Berdiyev “Yilning eng yaxshi murabbiyi”, “Paxtakor” jamoasi tarbiyalanuvchisi Igor Chikrizov “Yilning eng yaxshi yosh futbolchisi”, futzal bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi va “Olmaliq” klubi a’zosi Konstantin Sviridov “Yilning eng yaxshi futzalchisi” deya e’tirof etildi.
Shuningdek, “Qo‘qon-1912” klubining muxlislar jamoasi “Yilning eng yaxshi muxlislar jamoasi”, O‘zbekiston chempioni va mamlakat kubogi sohibi – “Lokomotiv” klubi “Yilning eng yaxshi klubi”, “Nasaf” futbol akademiyasi “Eng yaxshi futbol akademiyasi”, “Paxtakor” jamoasi bosh murabbiyi Shota Arveladze “O‘zbek futboli rivojiga hissa qo‘shayotgan eng yaxshi chet ellik murabbiy”, deb tan olindi.
“Qo‘qon-1912” jamoasi “Fair Play” sovrinini qo‘lga kiritdi, Yoshlar ligasi g‘olibi – “Bunyodkor” yoshlar jamoasi “Yilning eng yaxshi yoshlar jamoasi” bo‘ldi.

В Государственном академическом Большом театре Узбекистана имени Алишера Навои состоялась торжественная церемония, посвященная итогам деятельности Федерации футбола Узбекистана в 2017 году и награждению победителей по различным номинациям.
Председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по физической культуре и спорту Р.Курбанов, председатель Федерации футбола Узбекистана У.Ахмеджанов и другие отметили, что в нашей стране уделяется большое внимание развитию футбола, созданию необходимых условий для регулярного занятия молодежью этим видом спорта.
В последние годы созданы прочные основы и целостная система развития футбола в нашей стране. Во всех регионах осуществлена широкомасштабная работа по созданию футбольной инфраструктуры, строительству новых стадионов, детско-юношеских спортивных школ, реконструкции действующих сооружений, регулярной организации различных соревнований и турниров, выявлению посредством этого молодых талантов и пополнению резерва сборных команд, организации на высоком уровне зарубежных учебно-тренировочных сборов и обеспечению достойного участия национальной, молодежной, юношеской сборных в престижных турнирах, повышению квалификации тренеров и судей.
Федерацией футбола Узбекистана на основе программы дальнейшего развития этого вида спорта также проводится практическая работа, направленная на кардинальное реформирование подготовки футболистов, обеспечение достойного выступления всех сборных команд на престижных мировых и континентальных соревнованиях, обеспечение открытости деятельности федерации, усиление работы клубов, развитие системы подготовки арбитров и тренеров, привлечение иностранных специалистов в сборные команды, повышение квалификации отечественных специалистов за рубежом.
По традиции Федерация футбола Узбекистана определила лучших тренера и футболистов 2017 года.
В номинации “Лучший футболист года” победил член команды «Локомотив» Марат Бикмаев. Игрок команды «Металлург-W» Людмила Карачик признана “Лучшей футболисткой года».
Главный тренер команды «Насаф» Рузикул Бердыев победил в номинации “Лучший тренер года”, воспитанник клуба «Пахтакор» Игорь Чикризов – в номинации “Лучший молодой футболист года”, член сборной команды Узбекистана по футзалу и клуба «Олмалик» Константин Свиридов – в номинации “Лучший футзалист года”.
Команда болельщиков клуба «Кукон-1912» признана «Лучшей командой болельщиков года», чемпион и обладатель Кубка Узбекистана – клуб «Локомотив» – «Лучшим клубом года», футбольная академия «Насафа» – «Лучшей футбольной академией», главный тренер команды «Пахтакор» Шота Арвеладзе – “Лучшим иностранным специалистом, вносящим вклад в развитие узбекского футбола”.
Команда «Кукон-1912» получила приз “Fair Play”. Победившая в молодежной лиге молодежная команда «Бунёдкор» стала «Лучшей молодежной командой года».