To‘rtinchi hokimiyat: sifat ko‘rsatkichlari qachon son ko‘rsatkichlariga yetib oladi?
Poytaxtimizda “O‘zbekistonning yangi rivojlanish bosqichida davlat va jamiyat o‘rtasida ijtimoiy muloqotni ta’minlashda ommaviy axborot vositalarining o‘rni” mavzuida bo‘lib o‘tgan xalqaro konferensiya doirasida davlat va jamiyat qurilishini takomillashtirishda ommaviy axborot vositalari rolini kuchaytirishning dolzarb masalalari qizg‘in muhokama qilindi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Cenati a’zolari va deputatlar, vazirlik va idoralar, diplomatik korpus va xalqaro tashkilotlar vakillari, mahalliy ekspertlar, teleradiostansiyalar rahbarlari, shuningdek, ijodiy va texnik xodimlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi mablag‘larini boshqarish bo‘yicha Parlament komissiyasi raisi A.Saidov, O‘zbekiston elektron ommaviy axborot vositalari milliy assotsiatsiyasi raisi F.Abduxoliqov va boshqalar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida hayotning barcha sohalarida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilayotganini ta’kidladi. Bu jarayonda ommaviy axborot vositalari ham jamiyatda amalga oshirilayotgan islohotlarning tub mohiyatini keng jamoatchilikka yetkazish yo‘lida sidqidildan xizmat qilayotgani qayd etildi.
15.JPG
Mamlakatimizdagi ommaviy axborot vositalari o‘z faoliyatini jamiyatda ro‘y berayotgan ijobiy yangilanishlar, odamlar turmushi va dunyoqarashidagi o‘zgarishlarni keng yoritish asosida tashkil etishga intilmoqda. Milliy urf-odat va sharqona qarashlarimiz negizida qaror topgan demokratik tamoyillarni targ‘ib qilishga alohida ahamiyat bermoqda.
16.JPG
Shunday bo‘lsa-da, xalq bilan muloqot, uning dardi va muammolariga doimiy e’tibor davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgan bugungi davrda har bir ommaviy axborot vositasining fikrlarni erkin ifodalash uchun ochiq minbar sifatidagi ahamiyatini yanada yuksaltirishni davrning o‘zi taqozo etmoqda.
Konferensiyada Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ishlab chiqilgan Harakatlar strategiyasida belgilanganidek, ommaviy axborot vositalarini chin ma’noda “To‘rtinchi hokimiyat” darajasiga olib chiqish, milliy mediamakonda fikr va qarashlar xilma-xilligini ta’minlash, son ko‘rsatkichini sifat ko‘rsatkichlariga aylantirishning muhim yo‘nalishlari haqida so‘z yuritildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 25 yilligiga bag‘ishlangan tantanali marosimda jamiyat hayotida fikr, so‘z va e’tiqod erkinligini ta’minlashda ommaviy axborot vositalarining tutgan o‘rniga alohida to‘xtalib o‘tdi. Hayotimizning har jabhasida namoyon bo‘layotgan demokratik o‘zgarishlar jarayonida fuqarolarning siyosiy, ijtimoiy hayotda bevosita va faol ishtirok etishida, hokimiyat va boshqaruv organlari faoliyatiga tanqidiy va xolis baho berish, turli sohalardagi kamchiliklar, dolzarb muammolarni dadil ko‘tarib chiqish ular faoliyatida asosiy mezon bo‘lishi kerakligini ta’kidladi.
Tadbirda mamlakatimiz taraqqiyotida ro‘y berayotgan yangilanishlarni aholiga yetkazishda, odamlar turmushi va ruhiyatidagi o‘zgarishlarni yoritishda Prezidentimiz tomonidan ommaviy axborot vositalari oldiga qo‘yilgan dolzarb vazifalarni izchillik bilan amalga oshirish chora-tadbirlari va mexanizmlari muhokama qilindi. Axborot sohasini yanada liberallashtirish, shuningdek, nodavlat teleradiostudiyalarning iqtisodiy mustaqilligini ta’minlashning yangi usullari va raqamli mediabozorning o‘zini o‘zi boshqarish masalalari bo‘yicha taqdimotlar o‘tkazildi.
– O‘zbekistonda ijtimoiy sohani isloh qilishga qaratilgan amaliy ishlarning natijasi, avvalo, milliy mediamakonda fikr va qarashlar xilma-xilligini ta’minlashga qaratilayotgan e’tiborda namoyon bo‘lmoqda, – deydi YeXHTning mamlakatimizdagi loyihalari koordinatori Jon Makgregor. – Bugungi konferensiya ommaviy axborot vositalarining ta’sirchanligini kuchaytirish, iqtisodiy mustaqilligini ta’minlash, nodavlat tele va radiostansiyalarning rolini oshirish, ijodiy xodimlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirishning joriy holati va istiqboldagi yo‘nalishlarini tahlil qilish imkonini bergani bilan ahamiyatlidir.

Средства массовой информации – площадка для диалога государства и общества
В ходе организованной в Ташкенте международной конференции на тему “Роль средств массовой информации в обеспечении диалога между государством и обществом на новом этапе развития Узбекистана” широко обсуждены актуальные вопросы усиления роли средств массовой информации в совершенствовании государственного и общественного строительства.
В мероприятии приняли участие члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители министерств и ведомств, дипломатического корпуса и международных организаций, эксперты, руководители, творческие и технические работники телерадиостанций.
Председатель Парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан А.Саидов, председатель Национальной ассоциации электронных средств массовой информации Узбекистана Ф.Абдухаликов и другие отметили, что под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева во всех сферах жизни общества осуществляются широкомасштабные реформы. Подчеркивалось, что в данном процессе средства массовой информации активно работают с целью доведения до широкой общественности сути и значения проводимых в обществе реформ.
Средства массовой информации нашей страны стремятся организовать свою деятельность так, чтобы широко освещать происходящие в обществе преобразования, изменения в жизни и мировоззрении людей. Особое внимание уделяется утверждению демократических принципов на основе национальных обычаев и восточных традиций.
Несмотря на это, в условиях, когда диалог с народом, постоянное внимание к его проблемам возведены в ранг государственной политики, сама жизнь требует дальнейшего повышения значимости средств массовой информации в качестве открытой трибуны свободного волеизъявления.
На конференции отмечалось, что в разработанной по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева Стратегии действий определены важные направления превращения средств массовой информации в «четвертую власть», обеспечения плюрализма мнений и взглядов в национальном медиапространстве, перехода количественных показателей их деятельности в качественные.
Глава нашего государства на торжественном собрании, посвященном 25-й годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан, особо отметил роль средств массовой информации в обеспечении свободы слова и убеждений. Он также подчеркнул, что средства массовой информации призваны стать действенным инструментом доведения потребностей населения до органов власти, ближайшим помощником народа, зеркалом демократии. Главным направлением их деятельности должны быть критическая и объективная оценка работы органов власти и управления, выявление и освещение недостатков, актуальных проблем в различных сферах.
В ходе мероприятия обсуждались меры и механизмы последовательной реализации актуальных задач, возложенных Президентом нашей страны на средства массовой информации в деле доведения до населения происходящих в стране коренных преобразований, освещения изменений в жизни и мировоззрении людей. Проведены презентации, посвященные дальнейшей либерализации информационной сферы, а также новым методам обеспечения экономической независимости негосударственных телерадиостудий и вопросам самоуправления цифрового медиарынка.
– Результаты осуществляемой в Узбекистане практической работы, направленной на реформирование социальной сферы, прежде всего проявляются во внимании, уделяемом обеспечению плюрализма мнений и взглядов в национальном медиапространстве, – говорит координатор проектов ОБСЕ в нашей стране Джон Макгрегор. – Сегодняшняя конференция имеет важное значение тем, что предоставила возможность проанализировать проводимую работу по усилению действенности средств массовой информации, обеспечению их экономической независимости, повышению роли негосударственных теле- и радиостанций, нынешнее состояние и перспективы переподготовки и повышения квалификации творческих работников.
По итогам конференции разработаны рекомендации по вопросам развития национального информационного и цифрового медиапространства.