Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooranbay Jeenbekovning mamlakatimizga rasmiy tashrifi doirasida poytaxtimizdagi Xalqaro hamkorlik markazida O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasi biznes forumi va kooperatsiya birjasi tashkil etildi.
Unda ikki mamlakatning savdo, sanoat, iqtisodiyot, qurilish, mashinasozlik, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat, to‘qimachilik va yengil sanoat, axborot texnologiyalari kabi sohalarga ixtisoslashgan vazirliklar, 100 dan ziyod kompaniya va firma vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasidagi hamkorlik turli sohalarda jadal rivojlanib bormoqda. O‘zaro manfaatli sheriklik asosidagi hamkorlik doirasida istiqbolli loyihalar hayotga joriy etilmoqda. Mamlakatlarimiz Prezidentlarining siyosiy irodasi va hamfikrligi tufayli O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston munosabatlari mustahkamlanib, o‘zaro aloqalar faollashdi. Hududlararo hamkorlikni yanada rivojlantirish, transport-kommunikatsiya, energetika, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalardagi aloqalar yangi bosqichga ko‘tarildi.
Forumda O‘zbekiston Respublikasi tashqi savdo vaziri J.Xo‘jayev, O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisi A.Ikromov, Qirg‘iziston Respublikasi iqtisodiyot vaziri A.Novikov va boshqalar xalqlarimizning ko‘p asrlik do‘stlik va yaqin qo‘shnichilik aloqalari savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni yanada rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etayotganini alohida ta’kidladi.
Joriy yil yanvar-oktabr oylarida O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida tovar ayirboshlash hajmi qariyb 60 foizga o‘sdi. Mamlakatimizda Qirg‘iziston kapitali ishtirokidagi 50 dan ziyod korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. O‘z navbatida, Qirg‘izistonda o‘zbekistonlik ishbilarmonlar tomonidan 50 ga yaqin korxona tashkil etilgan.
Tadbirda qayd etilganidek, vazirlik va kompaniyalar hamda ishbilarmon doiralarning mazkur uchrashuvi O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy munosabatlarni mustahkamlash, teng sheriklik asosida manfaatli biznes yuritishni rivojlantirish uchun qulay platforma vazifasini o‘taydi.
– Yangi formatdagi bunday forumlar hamkorlik darajasini izchil rivojlantirish imkonini beradi, – deydi O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi mas’ul xodimi G‘afurjon Usmonov. – Bugungi tadbirda turli sohalarda hamkorlikni jadallashtirish, yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi. Muntazamlik kasb etgan bu kabi tadbirlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini yuksaltirishga xizmat qiladi.
Anjuman doirasida “Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari, qonunchilik va ishbilarmonlik muhiti” mavzuida davlat organlari vakillari va ishbilarmonlar muzokaralari o‘tkazildi. Qurilish, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat va yengil sanoat sohalariga bag‘ishlangan sho‘ba yig‘ilishlarida bu boradagi hamkorlikni kengaytirish hamda bunday tadbirlarni har yili o‘tkazishga kelishib olindi.
– Korxonamiz yengil sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan, – deydi Qirg‘izistonning “VivaTex” kompaniyasi savdo direktori Dinora Mamasiddiqova. – Tadbirda o‘zbekistonlik ishlab chiqaruvchilar bilan ip-kalava yetkazib berish bo‘yicha kelishuvga erishdik. Mamlakatingizda yaratilgan qulay investitsiya muhitidan foydalanib, kelgusida o‘zaro aloqalarni yanada kengaytirish va O‘zbekistonda ham faoliyatimizni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirganmiz.
Muzokaralarga boy o‘tgan forum doirasida savdo-iqtisodiy hamkorlikka oid 60 ga yaqin hujjat imzolandi. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi va Qirg‘iziston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi o‘rtasida savdoni moliyalashtirish sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha hadli kelishuv, 2017-2019-yillarda O‘zbekiston Respublikasi bilan Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va transport-kommunikatsiya sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma amaliy harakatlar rejasi («Yo‘l xaritasi») hamda ikki mamlakat Savdo-sanoat palatalari o‘rtasidagi hamkorlik bitimi qoidalarini amalga oshirishga doir harakatlar rejasi («Yo‘l xaritasi») shular jumlasidan.
Ikki mamlakat ishbilarmonlari ishtirokida o‘tkazilgan kooperatsiya birjasida o‘zaro hamkorlikning amaliy jihatlari, qo‘shma korxonalar tashkil qilish masalalari muhokama qilindi.

В рамках официального визита Президента Кыргызской Республики Сооранбая Жээнбекова в нашу страну в Международном бизнес-центре Ташкента организованы Узбекско-Кыргызский бизнес-форум и кооперационная биржа.
В них приняли участие представители министерств, компаний и фирм двух стран, ответственных за торговлю, промышленность, экономику, строительную индустрию, машиностроение, сельское хозяйство, пищевую, текстильную и легкую промышленность, информационные технологии и другие сферы.
Сотрудничество между Узбекистаном и Кыргызстаном динамично развивается по различным направлениям. На основе взаимовыгодного партнерства реализуются перспективные проекты. Благодаря политической воле и общности взглядов Президентов наших стран укрепились отношения и активизировались двусторонние связи Узбекистана и Кыргызстана. На новый уровень поднялось межрегиональное сотрудничество, партнерство в транспортно-коммуникационной, энергетической, сельскохозяйственной и других сферах.
На бизнес-форуме министр внешней торговли Республики Узбекистан Ж.Хаджаев, председатель Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан А.Икрамов, министр экономики Кыргызской Республики А.Новиков и другие особо отметили, что многовековые узы дружбы и добрососедства между нашими народами служат дальнейшему развитию торгово-экономического, культурно-гуманитарного сотрудничества.
В январе-октябре текущего года объем товарооборота между Узбекистаном и Кыргызстаном возрос почти на 60 процентов. В нашей стране действует более 50 предприятий с участием кыргызского капитала. В Кыргызстане деловыми людьми из Узбекистана организовано около 50 предприятий.
На мероприятии отмечалось, что данная встреча представителей министерств, компаний и деловых кругов двух стран является удобной платформой для укрепления торгово-экономических и инвестиционных отношений между Узбекистаном и Кыргызстаном, улучшения условий ведения взаимовыгодного бизнеса на основе равноправного партнерства.
– Подобные форумы нового формата способствуют последовательному повышению уровня сотрудничества, – говорит ответственный работник Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Гафуржон Усмонов. – На сегодняшней встрече были обсуждены вопросы, связанные с наращиванием сотрудничества в различных сферах, реализацией новых инвестиционных проектов. Подобные мероприятия, приобретшие регулярный характер, послужат увеличению объема товарооборота между нашими странами.
В рамках форума представители государственных органов и деловые люди провели переговоры, темой которых стали перспективы развития сотрудничества, законодательство и деловая среда. На секционных заседаниях по строительству, сельскому хозяйству, пищевой и легкой промышленности достигнута договоренность о расширении партнерства и ежегодном проведении подобных мероприятий.
– Наше предприятие специализируется на выпуске изделий легкой промышленности, – говорит торговый директор компании “VivaTex” Динара Мамасиддикова (Кыргызстан). – На мероприятии мы достигли с узбекистанскими производителями соглашения о поставке пряжи. Пользуясь созданным в стране благоприятным инвестиционным климатом, планируем еще больше расширить связи и организовать деятельность в Узбекистане.
В рамках форума было подписано около 60 документов по торгово-экономическому сотрудничеству. В их числе рамочное соглашение по развитию сотрудничества в сфере финансирования торговли между министерствами внешней торговли Республики Узбекистан и экономики Кыргызской Республики, План совместных практических действий («Дорожная карта») по развитию сотрудничества между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой в торгово-экономической, инвестиционной и транспортно-коммуникационной сферах в 2017-2019 годах, План действий («Дорожная карта») по реализации положений Соглашения о сотрудничестве между торговыми палатами двух стран и другие.
На кооперационной бирже с участием деловых людей двух стран были обсуждены практические аспекты взаимодействия, вопросы организации совместных предприятий.