"O‘zbekiston Konstitutsiyasiga 25 yil" esdalik nishonlari topshirildi
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 29-noyabrdagi farmoyishiga binoan Konstitutsiyamiz qabul qilinganining 25 yilligi munosabati bilan mamlakatimizda amalga oshirilayotgan barcha islohotlarda jonbozlik ko‘rsatib kelayotgan, Bosh qomusimizning hayotimizdagi o‘rni va ahamiyatini keng targ‘ib etish ishiga munosib hissa qo‘shgan yurtdoshlarimiz “O‘zbekiston Konstitutsiyasiga 25 yil” esdalik nishonlari bilan taqdirlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatida bir guruh senatorlar, Senat devoni xodimlari, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman), Konstitutsiyaviy sud, Oliy sud, Markaziy saylov komissiyasi va Sudyalar oliy kengashi rahbarlariga mazkur esdalik nishonlari tantanali topshirildi.
– Xalqimizga xos adolat, mehr-oqibat, insonparvarlik tamoyillari Konstitutsiyamizda o‘z ifodasini topib, hayotimizning bosh mezoniga aylandi, – dedi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi N.Yo‘ldoshev. – Inson huquqlari va manfaatlari himoyasini ta’minlash davlatimiz siyosatining ustuvor yo‘nalishi etib belgilandi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida amalga oshirilayotgan jamiyatda adolatni to‘kis qaror toptirish, inson huquqlari va manfaatlari ro‘yobini ta’minlash borasidagi islohotlar ham Bosh qomusimiz mohiyatiga hamohangdir. Shuningdek, bugungi o‘zgarishlar Konstitutsiyamiz qoidalari faqat so‘zda emas, amalda ro‘yobga chiqayotganining yorqin namoyishidir.
Eng asosiysi, bu jarayonni odamlar o‘zining kundalik hayotida his qilmoqda. E’tirof etish joizki, Prezidentimiz olib borayotgan siyosat xalqimiz orzu-umidlarini ro‘yobga chiqarmoqda.
Tadbirda ta’kidlanganidek, O‘zbekiston jahon miqyosidagi dolzarb masalalar muhokama etiladigan, ezgu maqsadlar yo‘lida xalqaro hamjamiyatning boshini qovushtirishga qodir makonga aylanib bormoqda. Xorijiy davlatlar, xususan, qo‘shni mamlakatlar, nufuzli xalqaro tashkilotlar bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik mustahkamlanmoqda.
Bir so‘z bilan aytganda, O‘zbekistonning nufuzi yuksalib, xalqimiz turmushi farovonligi yo‘lida amalga oshirilayotgan sa’y-harakatlar keng ko‘lamda jadallik bilan davom etmoqda. Bu jarayonda Konstitutsiyamiz tamoyillari bosh omildir.
Tantanali tadbirda “O‘zbekiston Konstitutsiyasiga 25 yil” esdalik nishoni bilan taqdirlangan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi raisi B.Mirboboyev, Markaziy saylov komissiyasi raisi M.Abdusalomov, Sudyalar oliy kengashi raisi M.Usmonov, senatorlar S.Ortiqova, Q.Sanaqulov, M.Varisova va I.Mirzaaliyev so‘zga chiqib, e’tibor va yuksak ishonch uchun minnatdorlik bildirdi.

Вручены памятные знаки
В соответствии с распоряжением Президента нашей страны Шавката Мирзиёева от 29 ноября 2017 года в связи с 25-летием принятия Конституции нашей страны группа наших соотечественников, внесших вклад в реформы, реализуемые во всех сферах жизни нашей страны, широкую пропаганду значения Основного Закона, награждаются памятным знаком «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил».
В Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялось торжественное вручение этих памятных знаков группе сенаторов, работникам аппарата Сената, Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману), руководителям Конституционного суда, Верховного суда, Центральной избирательной комиссии и Высшего судейского совета.
— Присущие нашему народу принципы справедливости, добра и гуманизма нашли свое отображение в Конституции страны, стали главными критериями нашей жизни, — говорит Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Йулдошев. — Обеспечение прав и интересов человека определено приоритетным направлением политики нашего государства. Реализуемые под руководством Президента Шавката Мирзиёева реформы по полному утверждению справедливости в обществе, обеспечению прав и интересов человека также созвучны с сутью Основного Закона. Вместе с тем сегодняшние изменения ярко демонстрируют практическое воплощение положений Конституции.
Главное, этот процесс люди ощущают в повседневной жизни. Нужно признать, проводимая Президентом нашей страны политика способствует реализации чаяний народа.
Как отмечалось на мероприятии, Узбекистан становится местом для обсуждения актуальных задач в мировом масштабе, способен сплачивать международное сообщество вокруг единой цели. Укрепляется взаимовыгодное сотрудничество с зарубежными государствами, в частности, соседними странами, авторитетными международными организациями.
Одним словом, повышается статус Узбекистана, ускоренными темпами реализуются меры по повышению благосостояния народа. В этом процессе принципы Конституции нашей страны являются главными.
Награжденные на торжественном мероприятии памятными знаками «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» председатель Конституционного суда Республики Узбекистан Б.Мирбобоев, председатель Центральной избирательной комиссии М.Абдусаломов, председатель Высшего судейского совета М.Усмонов, сенаторы С.Артыкова, К.Санакулов, М.Варисова и И.Мирзаалиев высказали слова благодарности за внимание и высокое доверие.