Unda O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Bahodir Mirusmonov, rais o‘rinbosarlari A’zam Ikromov, Mahmudjon Ziyodullayev va soha mutaxassislari mavzu yuzasidan ma’lumot berdi.
Ta’kidlandiki, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 31-iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori sohaga doir ustuvor yo‘nalishlarni yangi bosqichda davom ettirishda muhim omil bo‘ldi. Shuningdek, mazkur qaror makroiqtisodiy, ijtimoiy-iqtisodiy jarayonlarni qamrab olishni kengaytirishga qaratilgan statistik ma’lumotlarni to‘plash, tahlil qilishning zamonaviy usullarini keng joriy etishga xizmat qilmoqda.
Bugungi kunda milliy va xorijiy foydalanuvchilarning keng ommasi uchun statistik axborotlarning erkinligi, oshkoraligini ta’minlash, O‘zbekiston rivojlanish ko‘rsatkichlarini xalqaro statistik to‘plamlarda chop etish ishlari belgilangan talab darajasida amalga oshirilmoqda. Xalqaro statistik tashkilotlar bilan hamkorlik aloqalari mustahkamlanmoqda.
Statistika organlarining tahliliy imkoniyatlarini mustahkamlash, ommaviy axborot vositalarida maqolalar chop etish, davlat va idoraviy statistik kuzatuvlar tizimini maqbullashtirish, ularning ishonchliligi va sonini bosqichma-bosqich oshirish orqali xolis hisobot ma’lumotlarini tayyorlashga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasining xalqaro reytinglarda xolis va to‘g‘ri baholanishini ta’minlash maqsadida, Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan xalqaro tashkilotlarning 18 savolnomasi doimiy ravishda to‘ldirib kelinayotgani qayd etildi. Yevropa iqtisodiy komissiyasi, Xalqaro valyuta fondi, Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki va boshqa xalqaro tashkilotlar bilan statistika sohasida yaqin hamkorlik qilinmoqda.
Joriy yil noyabr oyidan e’tiboran Davlat statistika qo‘mitasining internet tarmog‘idagi yangilangan veb-sayti ishga tushdi. Unga statistik va tahliliy ma’lumotlar, foydalanuvchilar uchun zarur bo‘lgan boshqa axborotlar muntazam joylashtirib borilmoqda. Bundan tashqari, Xalqaro valyuta fondining kengaytirilgan ma’lumotlarni tarqatishning umumiy tizimiga ulanish jarayoni amalga oshirilmoqda.
Bu kabi amaliy ishlar mamlakatimizda amalga oshirilayotgan yangi bosqichdagi islohotlar samaradorligi ko‘zgusi sifatida namoyon bo‘lmoqda.

В Международном пресс-клубе состоялась очередная конференция с участием представителей Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике.
Первый заместитель председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике Баходир Мирусмонов, заместители председателя Аъзам Икромов, Махмуджон Зиёдуллаев и специалисты сферы предоставили информацию об осуществляемой в сфере работе.
Отмечалось, что постановление Президента нашей страны Шавката Мирзиёева “О мерах по совершенствованию деятельности Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике” от 31 июля 2017 года – важное руководство для продолжения осуществления на новом уровне приоритетных направлений работы сферы. Также этот документ служит сбору статистической информации, направленной на расширенный охват макроэкономических, социально-экономических процессов, внедрение современных методов анализа.
На сегодняшний день работа по обеспечению свободы, прозрачности статистической информации для широких масс национальных и зарубежных пользователей, публикации показателей развития Узбекистана в международных статистических сборниках реализуется в соответствии с намеченными требованиями. Укрепляются партнерские связи с международными статистическими организациями.
Особое внимание уделяется расширению аналитических возможностей органов статистики, публикации статей в средствах массовой информации, оптимизации системы государственного и ведомственного статистического наблюдения, подготовке правдивой информации за счет поэтапного повышения ее достоверности и количества.
На мероприятии отмечалось, что в целях обеспечения правдивости и правильной оценки Республики Узбекистан в международных рейтингах Государственным комитетом по статистике регулярно заполняется 18 вопросников международных организаций. Ведется тесное сотрудничество в сфере статистики с Европейской экономической комиссией, Международным валютным фондом, Всемирным банком, Европейским банком реконструкции и развития, Азиатским банком развития и другими международными организациями.
С ноября нынешнего года в сети интернет задействован обновленный веб-сайт Государственного комитета по статистике. На нем регулярно размещаются статистическая и аналитическая информация, сведения, необходимые для пользователей. Реализуется процесс подключения к общей системе распространения расширенной информации Международного валютного фонда.
Такая практическая работа отражает эффективность реформ, реализуемых в нашей стране на новом уровне.