2017-yilning 30-noyabr – 1-dekabr kunlari O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazir Abdulla Aripov boshchiligidagi delegatsiya Sochi shahrida (Rossiya) bo‘lib o‘tadigan Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar Hukumat rahbarlari kengashining (bosh vazirlar) 16-yig‘ilishida ishtirok etadi.
Hindiston, Pokiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Rossiya, Tojikiston, Xitoy va O‘zbekiston hukumatlari rahbarlari mintaqa va jahondagi mavjud vaziyat yuzasidan fikr almashishadi, ShHT doirasida iqtisodiy va gumanitar hamkorlikning keng ko‘lamdagi masalalari, Tashkilotga a’zo davlatlarning ko‘p tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlik dasturining bajarish bo‘yicha Tadbirlar rejasining amalga oshirish jarayoni va ko‘p qirrali kun tartibining boshqa masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, yig‘ilishda kuzatuvchi davlatlar – Afg‘oniston, Belarusiya, Eron va Mo‘g‘uliston vakillari, ShHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasining Ijroiya qo‘mitasi, Ishbilarmonlar kengashi va ShHTning Banklararo birlashmasi Kotibiyat rahbarlari hamda qator xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar vakillari ishtirok etadi.

Делегация Республики Узбекистан во главе с Премьер-министром Абдуллой Ариповым примет участие в 16-м заседании Совета глав правительств (премьер-министров) государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, которое состоится 30 ноября – 1 декабря 2017 года в г.Сочи (Россия).
Руководители правительств Индии, Казахстана, КНР, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана и Узбекистана обменяются мнениями о текущей ситуации в регионе и в мире, обсудят широкий круг вопросов дальнейшего экономического и гуманитарного сотрудничества в рамках ШОС, ход реализации Плана мероприятий по выполнению Программы многостороннего торгово-экономического сотрудничества государств-членов организации и другие вопросы многоплановой повестки дня.
На заседании также примут участие представители государств-наблюдателей – Афганистана, Беларуси, Ирана и Монголии, а также руководители Секретариата, Исполнительного комитета РАТС, Делового совета и Межбанковского объединения ШОС, ряда международных и региональных организаций.