Prezidentimiz kuragi yerga tegmagan buyuk ajdodlarimizga munosib oʻgʻlonlarni taqdirladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 27-sentyabrdagi farmoniga muvofiq, Rossiya Federatsiyasining Yekaterinburg shahrida boʻlib oʻtgan boks boʻyicha jahon chempionatida yuksak natijalarga erishgan bir guruh sportchi va murabbiylar faxriy unvon va medallar bilan taqdirlangan edi.
30-sentyabr kuni Koʻksaroyda ana shu yuksak mukofotlarni topshirish marosimi boʻlib oʻtdi. Marosimda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, sport federatsiyalari rahbarlari, bokschilarning ota-onalari ishtirok etdi.
Mamlakatimizda yoshlar kamoloti, sport rivoji uchun puxta zamin yaratilgan. 2019-2023 yillarda jismoniy tarbiya va ommaviy sportni rivojlantirish konsepsiyasi izchil amalga oshirilmoqda. Joylarda yangi sport obyektlari ishga tushirilib, yoshlar sogʻlom turmush tarziga faol jalb etilmoqda. Professional sportchilarning mashgʻulotlar oʻtkazishi, mahoratini muntazam oshirib borishi uchun zamonaviy sharoitlar yaratilmoqda.
Prezidentimiz raisligida joriy yil 4-sentyabr kuni oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishida jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish, xalqaro musobaqalarga tayyorgarlikni kuchaytirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar belgilangan edi.
Oʻtgan qisqa vaqtda sportchilarimiz bir nechta turnirlarda ishtirok etib, ulkan yutuqlarni qoʻlga kiritdi. Xususan, 14-22-sentyabr kunlari Qozogʻiston poytaxti Nur-Sulton shahrida boʻlib oʻtgan yunon-rum kurashi boʻyicha jahon chempionatida Oʻzbekiston terma jamoasi 4 ta medal bilan 2-oʻrinni egalladi. Eʼtiborlisi, sovrindor sportchilarimiz 2020-yilgi Tokio Olimpiadasiga ham yoʻllanma oldi.
20-25-sentyabr kunlari Toshkentda dzyudo boʻyicha xalqaro Gran-pri turniri yuqori saviyada oʻtkazildi. Unda 71 mamlakat sportchilari 14 ta vazn toifasida qatnashdi. Yurtimiz terma jamoasi jami 6 ta medal bilan 2-oʻringa sazovor boʻldi.
6-22-sentyabr kunlari Yekaterinburg shahrida boʻlib oʻtgan boks boʻyicha jahon chempionati sportchilarimiz uchun yanada muvaffaqiyatli kechdi. Saksonga yaqin mamlakatdan eng kuchli charm qoʻlqop ustalari ishtirok etgan gʻoyat keskin bellashuvlarda terma jamoamiz 3 ta oltin, 1 ta kumush va 1 ta bronza medalni qoʻlga kiritdi. AQSH, Kuba, Rossiya, Qozogʻiston, Angliya, Hindiston kabi boks boʻyicha yetakchi davlatlar vakillarini ortda qoldirib, umumjamoa hisobida 1-oʻrinni egalladi. Jamoa sardori Bahodir Jalolov chempionatning “Eng yaxshi bokschisi” deb eʼtirof etildi.
Davlatimiz rahbari, avvalo, sportchilarimizni, ularning ustoz va murabbiylarini, butun xalqimizni boks boʻyicha Oʻzbekiston milliy terma jamoasining tarixiy gʻalabasi bilan samimiy tabrikladi.
Boʻlib oʻtgan samimiy muloqotda terma jamoamiz boks boʻyicha yetakchi davlatlar vakillarini orqada qoldirib, yakuniy bosqichda gʻoliblikni qoʻlga kiritgani ularning nafaqat jismoniy, balki ruhiy va maʼnaviy jihatdan ham yaxshi tayyorgarlik bilan maydonga chiqqani natijasi ekani alohida taʼkidlandi.
Jaloliddin Manguberdi, Amir Temur, Pahlavon Mahmud kabi hech qachon kuragi yerga tegmagan buyuk ajdodlarimizga munosib oʻgʻlonlargina ana shunday ulugʻ zafarlarga qodir boʻla oladi. Sizlar milliy sportimiz tarixida yangi va yorqin sahifa ochib, jonajon Oʻzbekistonimiz obroʻ-eʼtiborini yanada yuksaklarga koʻtardingiz, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari uchrashuvda ishtirok etgan bokschilarimizning ota-onalarini alohida qutlab, ular mana shunday mard, mustahkam irodali, vatanparvar farzandlarni voyaga yetkazib, koʻpchilikka namuna boʻlganlarini taʼkidladi.
Haqiqatan ham, dunyoning 80 ga yaqin mamlakatidan eng kuchli charm qoʻlqop ustalari ishtirok etgan va gʻoyat keskin kurashlar ostida oʻtgan jahon chempionatida terma jamoamiz eng yuqori pogʻonaga koʻtarilgani ulkan jasorat va qahramonlik namunasidir. Buning uchun zarur boʻlgan beqiyos kuch-gʻayrat, bilim va mahorat, mustahkam ishonch manbai avvalo, Vatanimiz, olijanob xalqimiz, uning shonli tarixi va boy maʼnaviyati, desak, aslo mubolagʻa boʻlmaydi. Ana shunday buyuk kuchga tayanib, millionlab yoshlarimiz yurtimizni har tomonlama taraqqiy toptirish yoʻlida zoʻr gʻayrat va shijoat bilan maydonga chiqmoqda, dedi Prezidentimiz.
Maʼlumki, 2016-yil Braziliyada boʻlib oʻtgan Olimpiya oʻyinlarida ham bokschilarimiz hammani qoyil qoldirib, umumjamoa hisobida birinchi oʻrinni egallagan edi. Erishilgan bunday yutuqlar tasodifiy emasligini, Oʻzbekiston tom maʼnoda boks mamlakatiga aylanib borayotganini milliy terma jamoamiz aʼzolari yana bir bor butun dunyoga yaqqol namoyon etdi.
Bu gʻalaba “Oʻzbekiston boks maktabi”, “Oʻzbekiston bokschilari” degan soʻzlarni jahon sporti tarixiga oltin harflar bilan muhrlab qoʻydi. Endi Oʻzbekiston bokschilarini, oʻzbek boks maktabini tan olgan ham tan oladi, tan olmagan ham tan oladi. Endi “Oʻzbekiston”, “oʻzbekistonlik” desa, manaman degan bokschilar ham oʻylab ringga tushadigan boʻladi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yurtimizda jismoniy tarbiya va sportga, xususan, boks sohasiga koʻrsatilayotgan eʼtibor, yaratilayotgan zarur sharoitlar roʻyobi, avvalo, mana shunday yutuqlarda koʻrinadi. Mamlakatimizda zamonaviy taʼlim-tarbiya maskanlari bilan birga, yangi-yangi sport maktablari va majmualari, stadionlar, suzish havzalari barpo etilayotgani, bolalarimiz qalbida sportga mehr uygʻotishga alohida ahamiyat berilayotgani bu borada hal qiluvchi rol oʻynamoqda. Ayniqsa, hurmatli ustoz va murabbiylar mehnati qadr topib, ularning mavqei va maqomi oshib borayotgani yutuqlar garovi boʻlmoqda.
“Yoshlar – kelajagimiz”, “Beshta muhim tashabbus”, “Obod qishloq”, “Obod mahalla”, “Obod markaz” kabi dasturlarning barchasida farzandlarimizni barkamol etib tarbiyalashga, ularning sport bilan shugʻullanishiga jiddiy eʼtibor qaratilmoqda.
Bu gʻalabaning yana bir muhim tomoni shundaki, u mamlakatimizda boshqa sport turlarining rivojiga ham qudratli turtki beradi, oʻz navbatida, yoshlarni barcha sohalarda marrani baland olib, doimo gʻalaba sari intilib yashashga oʻrgatadi, dedi davlatimiz rahbari.
Uchrashuvda terma jamoamiz qoʻlga kiritgan olamshumul yutuqqa beqiyos hissa qoʻshgan qahramon bokschilarimizning har biri haqida gʻurur va iftixor bilan fikr bildirildi.
Shahobiddin Zoirov bir qator kuchli raqiblarni, xususan, finalda hindistonlik mashhur bokschini yengib, dastlabki oltin medalni qoʻlga kiritgani, Mirazizbek Mirzaxalilov finalda kubalik oʻta kuchli raqibni ikkinchi raunddayoq magʻlub etgani, alpomishlar yurti – Surxondaryo farzandi, uchinchi oltin medal sohibi Bahodir Jalolov oʻta ogʻir vaznda ham chempion, ham chempionatning “Eng yaxshi bokschisi” degan eʼtirofga sazovor boʻlgani, yosh, isteʼdodli bokschimiz Dilshodbek Roʻzmetov bunday nufuzli musobaqada ilk bor ishtirok etganiga qaramasdan, kumush medalni qoʻlga kiritgani, bronza medaliga sazovor boʻlgan Bobo-Usmon Botirov ham jahon chempionatida ilk marta qatnashib, faxrli natijaga erishgani alohida taʼkilandi.
Yigʻilishda erishilgan gʻalabani taʼminlashda murabbiylar tarkibi, Boks federatsiyasining salmoqli hissasi borligi eʼtirof etildi.
Davlatimiz rahbari kuchli va yengilmas jamoani tayyorlash uchun chinakam fidoyilik koʻrsatgan, toʻgʻri taktika tanlagan va puxta mashgʻulotlar olib borgan Marat Qurbonov, Rahmatjon Roʻzioxunov, Toʻlqin Qilichev, Istam Kabinov, Bahodir Erkayev, Farrux Qilichev kabi murabbiylarning xizmatlarini yuqori baholab, ularni chin dildan tabrikladi.
Muloqot davomida kelasi yil Yaponiyada boʻlib oʻtadigan Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik haqida ham atroflicha soʻz yuritildi. Oʻzbekiston bokschilari katta gʻalabani qoʻlga kiritib, bu borada mustahkam poydevor yaratganiga alohida urgʻu berildi.
Jadal rivojlanayotgan, ochiq va demokratik mamlakatimiz oʻzining sport sohasidagi yangi qiyofasini namoyish etishi uchun bu Olimpiada juda katta imkoniyatdir. Albatta, sportchilarning jismoniy tayyorgarligi, professional mahorati va tajribasi juda muhim. Lekin eng zarur jihati – bu Olimpiya jamoamizning ruhiy tayyorgarligi. Sportchining oʻziga ishonchi qanchalik kuchli boʻlsa, natija ham shuncha yuqori boʻladi, dedi davlatimiz rahbari.
Uchrashuvda Prezidentimiz tomonidan boksni maktablar, mahallalar, tumanlar va viloyatlar darajasida rivojlantirish yuzasidan zarur sharoitlar yaratish boʻyicha konsepsiya ishlab chiqish, boksni umummilliy sport turiga aylantirish yuzasidan alohida dastur va chora-tadbirlar qabul qilishga doir muhim taklif va tashabbuslar ilgari surildi.
Marosimda boks boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi bosh murabbiyi M.Qurbonov, jahon chempionlari B.Jalolov, M.Mirzaxalilov va boshqalar sportni rivojlantirish hamda sportchilarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash borasida koʻrsatayotgan doimiy eʼtibori uchun Prezidentimizga samimiy minnatdorlik bildirdi.

В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 27 сентября текущего года группа спортсменов и тренеров, достигших высоких результатов на состоявшемся в российском городе Екатеринбурге чемпионате мира по боксу, была удостоена почетных званий и награждена медалями.
30 сентября в резиденции Куксарой состоялась церемония вручения этих высоких наград. В мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, руководители спортивных федераций, родители боксеров.
В нашей стране созданы все условия для самореализации молодежи и развития спорта. Последовательно реализуется Национальная концепция по развитию физической культуры и спорта Республики Узбекистан на период 2019-2023 годы. На местах вводятся в строй новые спортивные объекты, среди молодежи активно утверждается здоровый образ жизни. Создаются современные условия для тренировок профессиональных спортсменов и постоянного повышения ими своего мастерства.
На состоявшемся 4 сентября текущего года видеоселекторном совещании под председательством главы государства были определены дополнительные меры по развитию физической культуры и спорта, активизации подготовки к международным соревнованиям.
За прошедшее короткое время спортсмены Узбекистана приняли участие в нескольких турнирах и достигли больших успехов. В частности, 14-22 сентября на чемпионате мира по греко-римской борьбе в столице Казахстана Нур-Султане сборная нашей страны заняла второе место, завоевав 4 медали. Кроме того, призеры из Узбекистана получили лицензии на участие в Олимпиаде 2020 года в Токио.
20-25 сентября в Ташкенте на высоком организационном уровне прошли соревнования из серии Гран-при по дзюдо. На них в 14 весовых категориях состязались спортсмены 71 страны. Сборная Узбекистана заняла второе место с 6 медалями.
Еще более успешным для наших спортсменов стал чемпионат мира по боксу, прошедший 6-22 сентября в Екатеринбурге. На этом турнире с участием сильнейших мастеров кожаной перчатки почти из 80 стран наша сборная в упорной борьбе добыла 3 золотые, 1 серебряную и 1 бронзовую медали. Оставив позади представителей таких ведущих государств с развитой школой бокса, как США, Куба, Россия, Казахстан, Англия, Индия, узбекские спортсмены заняли первое место в общекомандном зачете. А капитан команды Баходир Жалолов признан лучшим боксером чемпионата.
Глава государства, прежде всего, искренне поздравил наших спортсменов, их тренеров и наставников, и весь наш народ с исторической победой национальной сборной Узбекистана по боксу.
Во время состоявшегося искреннего диалога особо отмечалось, что на этом чемпионате мира члены нашей национальной сборной оставили позади представителей развитых стран, и на заключительном этапе поднялись на первую ступень пьедестала, что является результатом не только физической, но и психологической, моральной подготовки.
– Только достойные потомки таких отважных выдающихся личностей, как Джалолиддин Мангуберди, Амир Темур, Пахлавон Махмуд, могут добиться таких великих побед. Вы открыли новую яркую страницу в истории национального спорта, подняли авторитет родного Узбекистана на новый, более высокий уровень, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства особо поздравил участвующих во встрече родителей наших боксеров и подчеркнул, что, воспитав таких мужественных, волевых, преданных своей Родине богатырей, они стали примером для других.
Действительно, беспрецедентный успех нашей сборной на чемпионате мира с участием лучших мастеров кожаной перчатки является настоящим подтверждением мужества и героизма спортсменов. Источником безграничной энергии, знаний и мастерства прежде всего являются наша Родина, наш благородный народ, его славная история и богатая духовность. Опираясь на такую могучую силу, миллионы наших юношей и девушек с большой решимостью и мужеством выходят на спортивную арену, трудятся во имя процветания Родины, сказал Президент страны.
Как известно, на состоявшихся в 2016 году в Бразилии Олимпийских играх также наши боксеры одолели всех соперников и в общекомандном зачете заняли первое место. Наша национальная сборная еще раз продемонстрировала всему миру, что эти победы не случайны, и Узбекистан в полном смысле слова превращается в боксерскую державу.
– Эта победа золотыми буквами вписала слова “Узбекская школа бокса”, “Боксеры Узбекистана” в историю мирового спорта. Теперь все признают силу боксеров нашей страны и уважают узбекскую школу бокса. Отныне слова “Узбекистан”, “узбекистанец” способны насторожить даже самых сильных соперников, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Уделяемое в нашей стране внимание физической культуре и спорту, в частности боксу, создаваемые условия способствуют таким успехам. Наряду с современными учебно-воспитательными учреждениями строятся новые спортивные школы и комплексы, стадионы, бассейны, уделяется особое внимание привитию детям интереса к спорту. Почитание труда учителей и наставников, повышение их статуса и авторитета особенно являются важным фактором достигаемых успехов.
Во всех программах — «Молодежь — наше будущее», «Пять важных инициатив», «Благоустроенное село», «Благоустроенная махалля», «Благоустроенный центр» уделяется первостепенное внимание гармоничному воспитанию молодежи, занятиям спортом.
— Еще один важный аспект этой победы заключается в том, что она является мощным стимулом развития и других видов спорта, в свою очередь, призывает молодежь ставить высокие планки во всех сферах, постоянно жить со стремлением к победе, — сказал глава государства.
На встрече о каждом из наших боксеров-героев, внесших безграничный вклад в грандиозную победу, были с гордостью высказаны искренние мнения.
Особо отмечалось, что Шахобиддин Зоиров одержал верх над сильными соперниками, в частности в финале одолел известного индийского боксера и завоевал первую золотую медаль. Миразизбек Мирзахалилов в финале уже во втором раунде добился победы над очень сильным кубинским соперником. Достойный потомок Алпомыша из Сурхандарьи, обладатель третьей золотой медали Баходир Жалолов стал чемпионом в сверх тяжелой весовой категории и был удостоен звания «Лучший боксер чемпионата». Молодой талантливый боксер Дилшодбек Рузметов несмотря на то, что впервые участвовал в таком престижном соревновании, завоевал серебряную медаль, а Бобо-Усмон Батуров, также участвуя впервые в чемпионате мира, добился достойных результатов.
На мероприятии отмечалось, что в достигнутой победе есть вклад тренерского состава, Федерации бокса.
Глава нашего государства дал высокую оценку заслугам таких известных тренеров, как Марат Курбонов, Рахматжон Рузиохунов, Тулкин Киличев, Истам Кабинов, Баходир Эркаев, Фаррух Киличев за проявленную самоотверженность в подготовке сильной и непобедимой команды, правильно выбранную тактику и тщательные тренировки, и горячо их поздравил.
В ходе встречи также подробно речь шла о подготовке к Олимпийским играм, которые состоятся в следующем году в Японии. Акцентировано внимание на том, что узбекские боксеры одержали большую победу и заложили надежный фундамент в этом направлении.
— Для нашей ускоренно развивающейся, открытой и демократической страны Олимпиада является хорошей возможностью демонстрации своего нового облика в сфере спорта. Конечно, физическая подготовка, профессиональное мастерство и опыт спортсменов очень важны. Однако главное – это психологическая подготовка нашей олимпийской команды. Чем больше спортсмен уверен в себе, тем лучше будет результат, — сказал глава государства.
На встрече с Президентом страны были выдвинуты важные предложения и инициативы по разработке концепции создания необходимых условий для развития бокса на уровне школ, махаллей, районов и областей, превращения бокса в общенациональный вид спорта.
На мероприятии главный тренер сборной Узбекистана по боксу М.Курбанов, чемпионы мира Б.Жалолов, М.Мирзахалилов и другие выразили Президенту страны искреннюю благодарность за постоянное внимание к развитию спорта и всестороннюю поддержку боксеров.