O‘zbekistonlik o‘quvchilar Xalqaro bilimlar olimpiadasida 49 medalni qo‘lga kiritdi
Turkiyada IX Xalqaro bilimlar olimpiadasi bo‘lib o‘tdi. Antaliya sayyohlik akademiyasi hamda Rossiyaning EDUANT xalqaro maktabi tomonidan tashkil etilgan olimpiadada yurtimiz maktab o‘quvchilari ham muvaffaqiyatli ishtirok etdi.
Toshkent shahridagi “Intellect” bog‘cha-maktab nodavlat ta’lim muassasasining 25 o‘quvchisidan iborat jamoa 6 oltin, 20 kumush va 23 bronza – jami 49 medalni qo‘lga kiritdi. Ular umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni egalladi hamda matematika, rus va ingliz tillari, tasviriy san’at bo‘yicha to‘rtta kubokka sazovor bo‘ldi.
Mamlakatimiz ta’lim tizimida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar yosh avlodga dunyo talablariga muvofiq bilim berishga yo‘naltirilgan. Bugungi kunda ta’limning barcha bo‘g‘inlarida o‘qitish standartlarini takomillashtirish va shu asosda zamonaviy o‘quv dasturlari, rejalari, darslik va qo‘llanmalarni yaratishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bu o‘z samarasini bermoqda. “Intellect” bog‘cha-maktabining muvaffaqiyatli faoliyati bunga yaqqol misoldir.
2008 yilda tashkil etilgan mazkur nodavlat ta’lim muassasasi o‘zining yuksak malakali pedagogik jamoasi bilan boshqa maktablardan ajralib turadi. Ular o‘quvchilarga bilim berish bilan birga, har bir bolaning qobiliyati va iqtidorini ro‘yobga chiqarish uchun qulay muhit yaratadi. Bu yerda bolalarning axloqiy va estetik rivojlanishiga alohida e’tibor qaratiladi.
Maktab o‘qituvchilari an’anaviy o‘qitish uslublariga sodiq qolgan holda, innovatsion ishlanmalarni faol qo‘llab kelmoqda. O‘quvchilarda erkinlik va tashabbuskorlikni shakllantirishga alohida ahamiyat qaratiladi. Bu kelajakda ularning muhim ijtimoiy va professional vazifalarni amalga oshirishiga asos bo‘ladi. Bolalarda algoritmlarni ishlash, masala tuzish va uni yechishda amallar ketma-ketligini belgilash, boshlangan ishni nihoyasiga yetkazish, matnlarni ongli o‘qish hamda ularning ma’nosini chaqish, kuzatish obyektlarini tasvirlash, ularni taqqoslash, qiyosiy natijalar bo‘yicha shaxsiy mulohazalarni bildirish ko‘nikmalari shakllantiriladi.
Boshlang‘ich maktab ta’lim, tarbiya, rivojlantirish, hayotni anglash va ma’rifat singari an’anaviy ta’limning barcha tarkibiy qismlarini o‘z ichiga oladi. Ingliz tili fani birinchi sinfdan boshlab haftada to‘rt marotaba, 2-sinfda besh-olti martagacha o‘qitiladi.
– Maktabimizda har bir bolaga alohida yondashiladi, – deydi “Intellect” nodavlat ta’lim muassasasining direktori o‘rinbosari Natalya Bannova. – Shu bois o‘quvchilarimizning o‘zlashtirishi yuqori. Mamlakatimizda bolalarning fan olimpiadalari va tanlovlarda o‘z iqtidorini namoyish etishi uchun barcha sharoit yaratilgan. O‘quvchilarimiz bir necha yildan buyon va xalqaro miqyosdagi olimpiadalarda sovrinli o‘rinlarni qo‘lga kiritib kelmoqda. Biz o‘quvchilarimiz bilan faxrlanamiz!
Maktabda kun tartibini samarali tashkil etish, aqliy va jismoniy vazifalarni to‘g‘ri taqsimlash, inson salomatligi uchun foydali texnologiyalarni joriy etish, jamoada ijobiy psixoemotsional muhitni yaratishga alohida e’tibor qaratiladi.
Boshlang‘ich sinf o‘quvchilari uy vazifalarini maktabda kunning ikkinchi yarmida o‘qituvchilari kuzatuvi ostida bajaradi. Bu ota-onalarga farzandlari bilan jonli muloqot qilish va bolalar o‘yinlari uchun yanada ko‘proq vaqt ajratishga imkon yaratadi. Bu esa bola ruhiyati va oila muhitiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.
IX Xalqaro bilimlar olimpiadasida Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, Turkiya, O‘zbekiston, Ukraina mamlakatlaridan besh yuz nafar maktab o‘quvchisi matematika, geografiya, fizika, kimyo, biologiya, jahon tarixi, atrof-muhit, tasviriy san’at, rus, ingliz va turk tillari bo‘yicha o‘z bilimlarini namoyish etdi. Mazkur olimpiadada “Intellect” maktabining direktori o‘rinbosari N.Bannova rahbarligidagi o‘quvchilar matematika, rus va ingliz tillari, tasviriy san’at fanlari bo‘yicha ilk bor ishtirok etdi. O‘quvchilar, shuningdek, “Olimpiada malikasi”, “Shon-shuhrat daqiqasi”, “Fotosuratlar tanlovi” singari ijodiy va sport musobaqalari, mini-futbol va shaxmat turnirlarida ham faol qatnashdi.
Nigina Inoyatova (to‘rtta medal), Ikrom Yusupov (to‘rtta medal), Jamola Mirkomilova (uchta medal) va Odil Muhiddinov (uchta medal) IX Xalqaro bilimlar olimpiadasining eng bilimdon ishtirokchilari deb e’tirof etildi.
– Ingliz tiliga juda qiziqaman, – deydi maktabning 4-sinf o‘quvchisi Nigina Inoyatova. – Olimpiadada ingliz tili bo‘yicha birinchi, matematika, rus tili va tasviriy san’at bo‘yicha ikkinchi o‘rinni egalladim. Do‘stlarim erishgan yutuqlardan ham xursandman. Bizga ustozlarimiz va ota-onalarimizning ko‘magi ulkan madad bo‘ldi.
Ishtirokchilar olimpiadaning intellektual bellashuvlar haftaligida nafaqat katta tajriba to‘pladi, balki ijobiy taassurotlar oldi, yangi do‘stlar orttirdi. O‘zbekistonning ana shunday yoshlari yangi bilim cho‘qqilarni zabt etib, xalqaro miyosda yurtimiz sharafini himoya qilishi shubhasiz.

В Турции прошла IX Международная олимпиада знаний, организованная Академией туризма Антальи и Международной русской школой EDUANT. На ней успешно выступили и школьники из Узбекистана.
Команда из 25 учащихся негосударственного образовательного учреждения сада-школы «Intellect» завоевала 6 золотых, 20 серебряных и 23 бронзовые медали – всего 49 наград. В общекомандном зачете школа «Intellect» завоевала 1-е место и получила 4 кубка по четырем предметам: математике, русскому и английскому языкам, изобразительному искусству.
Проводимые в нашей стране под руководством Президента Шавката Мирзиёева последовательные реформы в системе образования направлены на обучение молодого поколения в соответствии с мировыми требованиями. Уделяется особое внимание совершенствованию образовательных стандартов во всех звеньях системы образования и созданию на этой основе современных учебных программ, планов, учебников и пособий. Осуществляемые реформы дают свои высокие результаты. Ярким тому примером служит успешная деятельность сада-школы «Intellect».
Школа «Intellect», основанная в 2008 году, заметно отличается от других школ высокопрофессиональным педагогическим коллективом, который не только делится своими знаниями, но и создает атмосферу, в которой каждый ребенок может проявить свои способности и таланты. Здесь уделяется большое внимание нравственному и эстетическому развитию детей.
Педагогический коллектив школы активно проводит инновационную политику в сфере образования, сохраняя при этом традиции классического обучения. Преподаватели умело применяют в своей работе как традиционные, проверенные временем методики, так и современные. В основу работы с учащимися положена система формирования у них самостоятельности и инициативности, позволяющая в будущем решать важнейшие социальные и профессиональные задачи. Здесь детей учат выполнять работу по несложному алгоритму, совместно ставить новую задачу и определять последовательность действий для ее решения, доводить начатое дело до конца, осмысленно читать тексты и выделять в них главную мысль, искать нужную информацию в учебной литературе, описывать объекты наблюдения, сравнивать их, высказывать собственные суждения по результатам сравнения.
Образовательный процесс в начальной школе включает все компоненты классического образования — обучение, воспитание, развитие, жизнеобеспечение и просветительство. Английский язык дети начинают изучать с 1-го класса 4 раза в неделю, со 2-го класса количество этих уроков увеличивается до 5-6 раз в неделю.
– На занятиях мы индивидуально подходим к каждому ребенку, – говорит заместитель директора сада-школы “Intellect” Наталья Баннова. – В нашей стране созданы все условия для того, чтобы дети и молодежь могли проявлять свои таланты на предметных олимпиадах и конкурсах. Наши ученики на протяжении уже нескольких лет занимают призовые места на международных олимпиадах. Мы гордимся нашими учениками!
Особое внимание в школе уделяется максимально эффективной организации учебного дня, правильному распределению умственной и физической нагрузок, внедрению сберегающих здоровье технологий, созданию положительного психоэмоционального климата в коллективе.
Домашние задания учащиеся начальных классов выполняют под наблюдением педагога в школе во второй половине дня. Это позволяет родителям посвящать гораздо больше времени живому общению и играм с детьми, что благоприятно влияет на детскую психику и семейную атмосферу в целом.
На IX Международной олимпиаде знаний 500 школьников из таких стран, как Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Россия, Турция, Узбекистан, Украина демонстрировали знания по математике, географии, физике, химии, биологии, всемирной истории, окружающему миру, изобразительному искусству, русскому, английскому, турецкому языкам. Школьники «Intellect» во главе с заместителем директора Н. Банновой впервые приняли участие в данной олимпиаде по 4 дисциплинам: математике, русскому и английскому языкам, изобразительному искусству. Они также активно участвовали в таких творческих и спортивных мероприятиях, как «Мисс Олимпиада», «Минута славы», «Конкурс фотографий», турниры по мини-футболу и шахматам.
Лучшими участниками IX Международной олимпиады знаний были признаны Нигина Иноятова (4 медали), Икрам Юсупов (4 медали), Жамола Миркамилова (3 медали) и Адыл Мухитдинов (3 медали).
– Люблю изучать английский язык, – говорит учащаяся 4-го класса школы Нигина Иноятова. – На олимпиаде я заняла первое место по английскому языку, вторые – по математике, русскому и изобразительному искусству. Я также рада успехам моих друзей. Нам помогла поддержка наших учителей и родителей.
На неделе интеллектуальных состязаний участники олимпиады приобрели бесценный опыт, получили положительные эмоции, завели новые знакомства. Нет сомнений, что такая интеллектуальная молодежь Узбекистана будет продолжать покорять вершины знаний и прославлять нашу страну на международной арене.