2019-yil 27-avgust kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi yigʻilishi boʻlib oʻtdi. Unda deputatlar Davlat byudjetining va davlat maqsadli jamgʻarmalari byudjetlarining 2019-yil birinchi yarim yillikdagi ijrosi yakunlarini koʻrib chiqdilar.
Ushbu masala dastavval siyosiy partiyalar fraksiyalarining va Oʻzbekiston Ekologik harakati deputatlar guruhining, shuningdek, Qonunchilik palatasi masʼul qoʻmitasining kengaytirilgan majlislarida atroflicha muhokama qilingan edi.
Majlis avvalida deputatlar keyingi yillarda yurtimizda byudjet maʼlumotlarining ochiqligi va shaffofligini oshirish, byudjet mablagʻlarining shakllanishi hamda sarflanishi ustidan parlament va jamoatchilik nazoratini yanada kuchaytirishga katta eʼtibor qaratilayotganini qayd etdilar. Buning yorqin misoli boʻlgan mazkur majlisda Harakatlar strategiyasida hamda joriy yilga moʻljallangan Davlat dasturida belgilangan ustuvor vazifalarni izchil amalga oshirish, jamiyatning ijtimoiy-iqtisodiy sohalarini tubdan rivojlantirish boʻyicha olib borilayotgan islohotlar iqtisodiyotni yangicha asosda tashkil etish, yanada erkinlashtirish, ishlab chiqarishni modernizatsiya va diversifiqatsiya qilish, hududlarning xomashyo va resurs salohiyatidan oqilona foydalanish, faol investitsiya siyosati yuritish hamda biznes muhitini yaxshilashda keng imkoniyatlarni yaratayotgani taʼkidlab oʻtildi. Buning natijasida 2019-yilning birinchi yarim yilligida makroiqtisodiy barqarorlikni va iqtisodiy oʻsishning yuqori surʼatlarini taʼminlashga imkon yaratilgani qayd etildi.
Xususan, 2019-yilning birinchi yarmida Davlat byudjeti daromadlari oʻtgan yilning mos davriga nisbatan 52,9 foizga oʻsib, belgilangan reja 108,9 foizga bajarildi, uning yalpi ichki mahsulotdagi ulushi esa 22,8 foizni tashkil qildi. Mamlakat YAIM qariyb 222,0 trln. soʻmni tashkil etib, oʻtgan yilga nisbatan 5,8 foizga oʻsdi. Xususan, tarmoqlar tarkibida qishloq, oʻrmon va baliq xoʻjaligining ulushi 27,3 foizdan 24,3 foizga kamaygan boʻlsa, sanoatning ulushi 27,1 foizdan 30,3 foizga, qurilish ulushi 7,3 foizdan 7,6 foizga oʻsdi. Aholi umumiy daromadlari 153,3 trln. soʻmni tashkil etdi va 2018-yilning mos davriga nisbatan 121,7 foiz nominal oʻsishiga erishildi.
Yigʻilishda mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirish hamda soliq-byudjet siyosati sohasidagi, xususan soliq maʼmuriyatchiligini va byudjetlararo munosabatlarni takomillashtirish, mahalliy byudjetlar daromad bazasini mustahkamlash borasida amalga oshirilgan kompleks chora-tadbirlar oʻz natijasini bergani qayd etildi. Davlat byudjeti daromadlari ijrosiga toʻxtalib oʻtgan deputatlar hisobot davrida Davlat byudjeti daromadlari 50 696,9 mlrd. soʻmni tashkil qilib, oʻtgan yilning mos davriga nisbatan 52,9 foizga oʻsishga erishilgani, belgilangan reja 4 133,9 mlrd. soʻmga ortigʻi bilan yoki 108,9 foizga bajarilganini ijobiy baholadilar.
Parlament aʼzolari Davlat byudjetining xarajatlariga ham alohida eʼtibor bilan yondashdilar. Mazkur xarajatlar (davlat maqsadli jamgʻarmalarisiz) 55 266,3 mlrd. soʻmni tashkil qilgani qayd etildi. Hisobot davrida Davlat byudjeti xarajatlarining ijtimoiy yoʻnaltirilgani taʼminlanib, sohaga umumiy xarajatlarning 54,4 foizi miqdorida mablagʻlar sarflangan. Bunda asosiy eʼtibor aholining real daromadlarini izchil oshirib borish va ijtimoiy himoya qilish, taʼlim, sogʻliqni saqlash, madaniyat, ilm-fan, adabiyot, sanʼat va sport sohalarini rivojlantirishga, shahar va qishloq joylarda aholi turmush sharoitini yanada yaxshilashni taʼminlovchi arzon uy-joylar barpo etish, ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish hamda modernizatsiya qilish boʻyicha maqsadli dasturlarni oʻz vaqtida moliyalashtirishga qaratilgani diqqatga sazovordir.
Yigʻilishda aholining turmush sharoitini yanada yaxshilash, arzonlashtirilgan uy-joylar qurish singari ijtimoiy ahamiyati yuqori boʻlgan yirik loyihalarni amalga oshirish borasida Prezidentimiz tomonidan belgilangan vazifalarni bajarish Davlat byudjeti ijrosining ustuvor yoʻnalishlari boʻlgani, birgina “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlarining 2019-yil parametrlari ijrosi uchun 136,1 mlrd. soʻm sarflangani taʼkidlandi. Bundan tashqari, taʼlim sohasiga ijtimoiy xarajatlarning 54,5 foizi ajratilgani, sogʻliqni saqlash sohasiga Davlat byudjetidan yoʻnaltirilgan mablagʻlar miqdori 6 630,9 mlrd. soʻmni tashkil etgani ham yuqori baholandi.
Ijtimoiy soha va aholini ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash xarajatlariga Davlat byudjetidan 27 939,6 mlrd. soʻm miqdorda mablagʻlar yoʻnaltirilgan. Birgina bolalikdan nogironlar uchun toʻlanadigan nafaqalarga Davlat byudjetidan 657,5 mlrd. soʻm mablagʻ ajratilgani ushbu sohaga eʼtiborning naqadar ortib borayotganidan dalolatdir.
Mahalliy davlat hokimiyati organlarining mahalliy byudjetlarni shakllantirishda va mablagʻlardan samarali foydalanishda mustaqilligi va masʼuliyatini oshirish borasida amalga oshirilgan chora-tadbirlar natijasida joriy yilning birinchi yarmida mahalliy byudjetlarga 2,6 trln. soʻm miqdorida qoʻshimcha mablagʻlar tushirilgan. Bu oʻtgan yilning mos davriga nisbatan qariyb 54 foizga koʻp. Bevosita mahalliy hokimliklar ixtiyorida qoldirilgan ushbu mablagʻlar hududlarni rivojlantirishga, joylardagi mavjud muammolarni, yechimini kutayotgan masalalarni hal etishga sarflangani koʻzlangan natijalarni bermoqda.
Shu bilan birga, majlisda deputatlar byudjet mablagʻlaridan maqsadsiz foydalanish, ularning noqonuniy ishlatilishi bilan bogʻliq ayrim kamchiliklar ham mavjudligini koʻrsatib oʻtdilar. Xususan, hisobot davrida ayrim byudjet tashkilotlarida mablagʻlarning ishlatilishi bilan bogʻliq moliyaviy huquqbuzarliklarga yoʻl qoʻygani, ayrim tarmoqlarda toʻlov intizomiga rioya etilmagani oqibatida debitorlik va kreditorlik, ayniqsa, byudjet oldidagi boqimanda qarzdorlikning yuzaga kelayotgani keskin tanqid qilindi. Nazorat tadbirlari natijasida byudjet toʻgʻrisida qonun hujjatlari buzilish holatlari aniqlangan byudjet tashkilotlarining 154 nafar rahbar va mansabdor shaxsi 111,5 mln. soʻm miqdorida maʼmuriy javobgarlikka tortilib, ulardan 88 mln. soʻmi undirilgani bu borada jiddiy bosh qotirish lozimligini koʻrsatayotganiga eʼtibor qaratildi.
Shundan kelib chiqib, parlament aʼzolari vazirlik va idoralar, mahalliy davlat hokimiyati organlari mansabdor shaxslarining ijro intizomini kuchaytirish, Davlat byudjetining va davlat maqsadli jamgʻarmalari byudjetlarining kelgusi davr uchun oʻz vaqtida, sifatli ijro etilishi ustidan qatʼiy parlament nazoratini amalga oshirish muhim ahamiyat kasb etishini taʼkidladi.
Majlisda mamlakatimiz asosiy moliyaviy hujjatining hisobot davridagi ijrosi tanqidiy-tahlil ruhida, talabchanlik asosida koʻrib chiqildi. Qizgʻin bahs-munozara va muhokamalar yakunlariga koʻra, Davlat byudjetining va davlat maqsadli jamgʻarmalari byudjetlarining 2019-yil birinchi yarim yilligidagi ijrosi toʻgʻrisidagi hisobotni tasdiqlash haqida qaror qabul qilindi.

Удовлетворены ли депутаты исполнением Государственного бюджета в I полугодии 2019 года?
27 августа 2019 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. На нем депутаты рассмотрели итоги исполнения Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов в I полугодии 2019 года.
Данный вопрос сначала был всесторонне обсужден на заседаниях фракций политических партий и депутатской группы от Экологического движения Узбекистана, а также ответственного комитета Законодательной палаты.
На заседании депутаты отметили, что в последние годы в нашей стране уделяется большое внимание повышению открытости и прозрачности бюджетных данных, дальнейшему усилению парламентского и общественного контроля за формированием и расходованием бюджетных средств. Ярким тому примером служит данное заседание, в ходе которого подчеркивалось, что реформы, проводимые по последовательной реализации приоритетных задач, намеченных в Стратегии действий и Государственной программе на текущий год, коренному развитию социально-экономических сфер общества, создают широкие возможности для организации экономики на новой основе, ее дальнейшей либерализации, модернизации и диверсификации производства, рационального использования ресурсно-сырьевого потенциала региона, осуществления активной инвестиционной политики и улучшения бизнес-среды. Констатировалось, что в результате этого в I полугодии 2019 года обеспечены макроэкономическая стабильность и высокие темпы экономического роста.
В частности, в I полугодии 2019 года доходы Государственного бюджета выросли по сравнению с данным периодом прошлого года на 52,9 процента, намеченный план выполнен на 108,9 процента, его доля в валовом внутреннем продукте составила 22,8 процента. ВВП страны составил около 222,0 трлн сумов, по сравнению с прошлым годом вырос на 5,8 процента. В частности, если в отраслевой структуре доля сельского, лесного и рыбного хозяйства снизилась на 27,3 процента до 24,3, то доля промышленности выросла с 27,1 до 30,3 процента, доля строительства — с 7,3 до 7,6 процента. Общие доходы населения составили 153,3 трлн сумов, достигнут номинальный рост на 121,7 процента относительно соответствующего периода 2018 года.
На заседании отмечалось, что свои результаты дали комплексные меры, осуществленные в деле развития экономики страны, в налогово-бюджетной сфере, совершенствовании налогового администрирования и межбюджетных отношений, укреплении доходной базы местных бюджетов. Депутаты акцентировали внимание на исполнении доходов Государственного бюджета, который в отчетный период составил 50 696,9 млрд сумов, тем самым достигнут рост на 52,9 процента относительно данного периода прошлого года, намеченный план выполнен более чем на 4 133,9 млрд сумов, или на 108,9 процента.
Члены парламента особое внимание обратили также на расходы Государственного бюджета. Отмечалось, что данные расходы (без государственных целевых фондов) составили 55 266,3 млрд сумов. В отчетный период обеспечена социальная ориентированность расходов Государственного бюджета, на сферу затрачено 54,4 процента от общих расходов. При этом основное внимание было уделено своевременному финансированию целевых программ для последовательного повышения реальных доходов населения и его социальной защиты, развития сфер образования, здравоохранения, культуры, науки, литературы, искусства и спорта, строительства доступного жилья, обеспечивающего дальнейшее улучшение условий жизни населения в городах и сельской местности, развития и модернизации социальной инфраструктуры.
На заседании подчеркивалось, что выполнение задач, намеченных Президентом страны для дальнейшего улучшения условий жизни населения, реализации таких крупных проектов социальной значимости, как строительство доступного жилья, являлось приоритетным в исполнении Государственного бюджета. Только для исполнения параметров на 2019 год программ “Благоустроенное село” и “Благоустроенная махалля” было затрачено 136,1 млрд сумов. Кроме того, была дана высокая оценка тому, что на сферу образования выделено 54,5 процента социальных расходов, размер средств на сферу здравоохранения из Госбюджета составил 6 630,9 млрд сумов.
На расходы для социальной сферы и социальной поддержки населения из Государственного бюджета выделены средства в размере 27 939,6 млрд сумов. Лишь на пособия, выплачиваемые для инвалидов с детства, из Государственного бюджета выделено 657,5 млрд сумов, что свидетельствует о возрастающем внимании к данной сфере.
В результате мер, осуществленных по повышению независимости и ответственности местных органов государственной власти при формировании местных бюджетов и эффективном использовании средств, в первом полугодии текущего года в местные бюджеты поступили дополнительные средства в размере 2,6 трлн сумов. Это по сравнению с данным периодом прошлого года больше почти на 54 процента. Эти средства, оставленные в непосредственном распоряжении местных хокимиятов, направлены на развитие территорий, решение имеющихся на местах проблем и вопросов, что дает свои ожидаемые результаты.
Вместе с тем на заседании депутаты указали на наличие некоторых недостатков в деле нецелевого использования бюджетных средств, их незаконного расходования. В частности, резкой критике было подвергнуто то, что в отчетный период в некоторых бюджетных организациях допущены финансовые правонарушения, связанные с нецелевым использованием средств, что из-за несоблюдения в отдельных отраслях платежной дисциплины возникают дебиторские и кредиторские задолженности, особенно просроченные задолженности перед бюджетом. 154 руководящих и должностных лица бюджетных организаций, в которых в результате проведенных контрольных мероприятий выявлены факты нарушения законодательства о бюджете, привлечены к административной ответственности на сумму 111,5 млн сумов, с них взыскано 88 млн сумов, этот факт свидетельствует о необходимости серьезного подхода к данному вопросу.
Исходя из этого, члены парламента подчеркнули важность усиления исполнительской дисциплины должностных лиц министерств и ведомств, местных органов государственной власти, осуществления строгого парламентского контроля за своевременным и качественным исполнением в будущем Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов.
На заседании исполнение главного финансового документа страны в отчетный период было рассмотрено в духе критики и анализа, на основе современных требований. По итогам бурных дискуссий и обсуждений принято постановление об утверждении отчета об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за первое полугодие 2019 года.