“Sharq taronalari” – turli sivilizatsiyalar, xalqlar va millatlar oʻrtasida oʻziga xos madaniy hamkorlik hamda muloqot maydoni
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-avgust kuni “Sharq taronalari” oʻn ikkinchi xalqaro musiqa festivalining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdi va nutq soʻzladi.
Davlatimiz rahbari mehmonlarni mamlakatimizda koʻrishdan mamnunligini bildirib, yigʻilganlarni mazkur ayyom bilan muborakbod etdi.
Ushbu anjuman turli sivilizatsiyalar, xalqlar va millatlar oʻrtasida oʻziga xos madaniy hamkorlik hamda muloqot maydoniga aylanganini, Registon maydoniga qadam qoʻygan har bir sanʼatkor, millati, tili va dinidan qatʼi nazar, bashariyat farzandi sifatida dillarni dillarga, ellarni ellarga bogʻlashini taʼkidladi.
– Musiqa sanʼati madaniy fenomen sifatida yangi avlodni tarbiyalash va kamolga yetkazish borasida cheksiz imkoniyatlarga egadir. Sanʼat bilan oshno boʻlgan yoshlarning hayotga munosabati, milliy urf-odat va umumbashariy qadriyatlarga hurmati baland boʻladi, – dedi Prezident.
YUNESKO Bosh direktori Odri Azule oʻz chiqishida festival oʻtayotgan Samarqand Amir Temurning buyuk davlati, Registon maydoni esa Mirzo Ulugʻbek merosidan dalolat berishini, bu meros asrlar davomida olimlar, hunarmandlar, sanʼatkorlarni bu yerga yetaklaganini qayd etdi. Umumbashariy tarixni asrash, universal til boʻlgan musiqani rivojlantirish YUNESKOning masʼuliyat doirasiga kirishini, tashkilot Oʻzbekiston bilan keng koʻlamli hamkorlikni rivojlantirish niyatida ekanini taʼkidladi.
Shuningdek, marosimda Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi Ijroiya qoʻmitasi, Rossiya, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston, Turkmaniston, Bangladesh, Polsha, Belarus, Yaponiya, Janubiy Koreya, Buyuk Britaniya va boshqa mamlakatlardan rasmiy shaxslar, faxriy mehmonlar ishtirok etdi.
Bu yilgi festivalda 75 ta davlatdan 340 nafar vakil qatnashmoqda. Davlatimiz rahbari ularni sanʼatning chinakam fidoyilari, tinchlik va ezgulik elchilari deb atadi.
Festival doirasida “Sharq xalqlari anʼanaviy musiqa sanʼatini rivojlantirish istiqbollari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya ham boʻlib oʻtdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 августа принял участие в церемонии торжественного открытия двенадцатого Международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари» и выступил с речью.
Глава государства поприветствовал гостей и поздравил собравшихся с открытием фестиваля. Шавкат Мирзиёев отметил, что мероприятие стало своеобразной площадкой для диалога между различными культурами и цивилизациями, странами и народами, и что каждый артист, поднимаясь на эту прекрасную сцену на величественной площади Регистан, воспевает высокие идеалы гуманизма, которые объединяют людей независимо от их национальности, языка и религии.
— Музыка как феномен искусства имеет огромные возможности для гармоничного воспитания подрастающего поколения. Молодежь, приобщенная к искусству, начинает по-другому относиться к жизни, почитает национальные и общечеловеческие ценности, — сказал Президент.
Выступая также с речью, Генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле отметила, что Самарканд олицетворяет мощь великого государства Амира Темура, а площадь Регистан отражает расцвет при Мирзо Улугбеке. Это наследие веками притягивало к себе ученых, ремесленников, деятелей искусства. Высокая гостья подчеркнула, что сохранение общечеловеческого достояния, развитие музыкального искусства как универсального языка межкультурного диалога входит в задачи ЮНЕСКО, и организация стремится к развитию полномасштабного сотрудничества с Узбекистаном в этом направлении.
В церемонии также приняли участие официальные лица и почетные гости из Исполнительного комитета Содружества Независимых Государств, России, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Бангладеш, Польши, Беларуси, Японии, Южной Кореи, Великобритании и других стран.
В фестивале нынешнего года участвуют 340 артистов из 75 стран. Президент Шавкат Мирзиёев назвал их настоящими подвижниками искусства, послами мира и дружбы.
В рамках фестиваля состоялась международная научно-практическая конференция «Перспективы развития традиционного музыкального искусства народов Востока».