Shavkat Mirziyoyev Belarusning yetakchi innovatsion kompaniyalarini Oʻzbekistonga taklif qildi
Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Belarus Bosh vaziri Sergey Rumas hamrohligida “Belarus” yuqori texnologiyalar parki faoliyati bilan tanishdi.
Ushbu park 2005-yilda axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirishga qulay muhit yaratish, shu orqali mamlakat iqtisodiyotining raqobatbardoshligini oshirish maqsadida tashkil etilgan. 2014-yilda unga qator imtiyozlar berilib, faoliyat yoʻnalishlari kengaytirilgan.
Bugungi kunda “Belarus” YUTP dasturlash, axborot texnologiyalari, iqtisodiyot tarmoqlari uchun innovatsion yechimlar, konsalting va boshqa yoʻnalishlarda yetakchi markazlardan biriga aylangan. Bu yerda ishlab chiqilgan dasturiy mahsulotlarning 90 foizdan ziyodi eksport qilinmoqda, 67 mamlakat kompaniyalari ularning buyurtmachilari hisoblanadi.
Prezidentimizga Yuqori texnologiyalar parkida bank-moliya, tibbiyot, qishloq xoʻjaligi, ekologiya va boshqa sohalar uchun yaratilgan innovatsion yechim va ishlanmalar haqida maʼlumot berildi.
Davlatimiz rahbari mazkur texnopark rezidentlari imkoniyatlarining Oʻzbekistonda taqdimotini tashkil etish taklifini ilgari surdi. Texnologik hamkorlikni mustahkamlash, kadrlar tayyorlash va tajriba almashish boʻyicha aloqalarni kengaytirish yuzasidan tavsiyalar berildi.
Shu bilan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Belarus Respublikasiga rasmiy tashrifi nihoyasiga yetdi. Davlatimiz rahbari Toshkentga joʻnab ketdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в сопровождении Премьер-министра Беларуси Сергея Румаса ознакомился с деятельностью Парка высоких технологий «Беларусь».
Парк был создан в 2005 году в целях формирования благоприятных условий для развития информационно-коммуникационных технологий и повышения за счет этого конкурентоспособности экономики страны. В 2014 году парку был предоставлен ряд льгот, были расширены направления его деятельности.
Сегодня ПВТ «Беларусь» является одним из передовых центров программирования, информационных технологий, инновационных решений для отраслей экономики, консалтинга и по другим направлениям. Свыше 90 процентов программных продуктов парка экспортируется, их заказчиками являются компании 67 стран. Вниманию Президента Шавката Мирзиёева представлена информация о созданных в парке инновационных решениях и разработках для применения в банковско-финансовом секторе, медицине, сельском хозяйстве, экологии и других сферах.
Глава государства предложил организовать в Узбекистане презентацию возможностей резидентов технопарка. Даны рекомендации по укреплению технологического партнерства, расширению сотрудничества в области подготовки кадров и обмена накопленным опытом.
На этом официальный визит Президента Республики Узбекистан в Республику Беларусь завершился. Глава нашего государства отбыл в Ташкент.