Davlatimiz rahbari 8-9-iyun kunlari Ostona shahrida o‘tgan Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitidagi nutqida Samarqandda Imom Buxoriy nomidagi xalqaro tadqiqot markazining tashkil etilishi millatlararo, madaniyatlararo munosabatlarni mustahkamlashda muhim qadam bo‘lishini alohida ta’kidladi.Tashkil etiladigan yangi markaz islom madaniyati va qadriyatlarini targ‘ib qilish, yoshlarimizni turli yot g‘oyalardan asrash, ularning zamonaviy ta’lim-tarbiya olishi, komil inson bo‘lib yetishishi, navqiron avlodning qalbida buyuk ajdodlarimizga munosib bo‘lishdek yuksak tuyg‘ularni shakllantirishga xizmat qiladi.
Prezidentimizga bunyod etilayotgan markazning umumiy konsepsiyasi, atrofini obodonlashtirish bo‘yicha qilinadigan ishlar loyihasi haqida ma’lumot berildi.
Muborak Ramazon oyida bunday ezgu ishlarni boshlash va amalga oshirish har jihatdan xayrli va maqsadga muvofiqdir, dedi davlatimiz rahbari. Pok niyatlar bilan  boshlagan ishimiz o‘z mevasini beradi. Yana bir jihatga alohida e’tibor berish kerak. Imom Buxoriy majmuasiga ziyoratga keluvchilar markazga ham kiradi, ular haqiqiy islom ta’limoti to‘g‘risida kerakli ma’lumotlar olsin.
Loyihalarda majmua atrofini obodonlashtirish, yo‘llarni kengaytirish, savdo va maishiy  xizmat ko‘rsatish shoxobchalari qurish va ta’mirlash lozimligi o‘z aksini topgan.
O‘zbekiston Prezidenti 21-may kuni Saudiya Arabistonida bo‘lib o‘tgan Arab-musulmon mamlakatlari va AQSh sammiti doirasida Islom taraqqiyot banki prezidenti Bandar Hajar bilan uchrashdi. O‘zbekiston bilan Islom taraqqiyot banki o‘rtasida Imom Buxoriy nomidagi xalqaro tadqiqot markazini tashkil qilish bo‘yicha Anglashuv memorandumi imzolandi. Mazkur hujjat ijrosi yuzasidan bugun tizimli ishlar olib borilmoqda.
Davlatimiz rahbari Payariq tumanida aholi uchun ikki va uch qavatli arzon uy-joylar qurish loyihasi bilan ham tanishdi.
Prezidentimiz Payariq tumanidagi “To‘polos” fermer xo‘jaligi dalasida bo‘ldi. Fermer va dehqonlar bilan suhbatlashdi, qishloq xo‘jaligi ekinlari hosildorligi bilan qiziqdi. Paxta va g‘alla maydonlarini ko‘zdan kechirdi.
Shavkat Mirziyoyev raisligida viloyat rahbarlari, mutasaddilari ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda viloyat iqtisodiyotini yuksaltirish, yangi ish o‘rinlari yaratish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar, istiqboldagi dolzarb vazifalar muhokama qilindi.

Шавкат Мирзиёев: "Новый центр послужит развитию исламской культуры"
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил мемориальный комплекс Имама Бухари в Самаркандской области.
Глава нашего государства в своем выступлении на состоявшемся 8-9 июня в Астане саммите Шанхайской организации сотрудничества подчеркнул, что организация в Самарканде Международного исследовательского центра имени Имама Бухари станет важным шагом к дальнейшему укреплению межнациональных и межкультурных отношений.
Организуемый новый центр послужит пропаганде исламской культуры и ценностей, ограждению нашей молодежи от различных деструктивных идей, созданию условий для получения ею современного образования, воспитанию молодого поколения гармонично развитыми личностями, формированию в его сознании высокого чувства быть достойными преемниками наших великих предков.
Президенту нашей страны была представлена информация об общей концепции возводимого центра, проекте предстоящей работы по благоустройству прилегающей территории.
Начало таких благородных дел в священный месяц Рамазан и их последовательная реализация имеют глубокий смысл и целесообразность, сказал глава нашего государства. Начатая нами с чистыми помыслами работа, несомненно, даст свои плоды. Следует обратить особое внимание на еще один важный аспект. Посещающие комплекс Имама Бухари также будут знакомиться и с центром, получать здесь необходимую информацию об истинном учении ислама.
В проекте строительства предусмотрены благоустройство территории комплекса, расширение дорог и тротуаров, строительство и ремонт пунктов торговли и услуг.
Президент Узбекистана 21 мая в рамках прошедшего в Саудовской Аравии Саммита арабо-мусульманских стран и США встретился с президентом Исламского банка развития Бандаром Хаджаром. Был подписан Меморандум о взаимопонимании между правительством Узбекистана и Исламским банком развития об организации Международного исследовательского центра имени Имама Бухари. Сегодня ведется системная работа по реализации этого документа.
Глава нашего государства также ознакомился с проектом строительства в Пайарыкском районе доступного двух- и трехэтажного жилья для населения.
Президент нашей страны побывал на полях фермерского хозяйства «Туполос» Пайарыкского района. Беседовал с фермерами и дехканами, интересовался урожайностью сельхозкультур. Осмотрел хлопковые и зерновые поля.
Под председательством Шавката Мирзиёева прошло совещание с участием руководителей, ответственных лиц области. На нем обсуждена работа, осуществляемая по повышению уровня экономики области, созданию новых рабочих мест, развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, а также очередные актуальные задачи.