Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Belarus Respublikasiga rasmiy tashrifi boshlandi.
Davlatimiz rahbari Minskka kelgach, anʼanaga koʻra, Belarus poytaxtidagi Gʻalaba monumentiga gulchambar qoʻydi.
Harbiy orkest ijrosida ikki davlat madhiyalari yangradi. Faxriy qorovul askarlarining tantanali marshi boʻlib oʻtdi.
Tashrifning asosiy voqealari 1-avgust kuni boʻlib oʻtadi. Mustaqillik saroyida Oʻzbekiston va Belarus Prezidentlari tor va keng doirada muzokaralar oʻtkazadi.
Muzokaralar yakunida davlat rahbarlarining Qoʻshma bayonoti imzolanishi, Oʻzbekiston va Belarus oʻrtasidagi koʻp qirrali sheriklikni mustahkamlashga qaratilgan salmoqli hujjatlar toʻplami qabul qilinishi kutilmoqda.
Prezidentlar Minskda ochilgan Oʻzbekiston milliy sanoat koʻrgazmasi bilan tanishadilar. Tashrif dasturidan Belarus yuqori texnologiyalar parki faoliyati bilan tanishish ham oʻrin olgan.

Начался официальный визит Президента Республики Узбекистан в Республику Беларусь.
Сразу по прибытии в Минск глава нашего государства, по традиции, возложил венок к Монументу Победы в столице Беларуси.
Прозвучали государственные гимны двух стран в исполнении военного оркестра. Состоялся торжественный марш солдат Роты почетного караула.
По итогам переговоров ожидается подписание Совместного заявления глав государств и принятие солидного пакета соглашений, направленных на укрепление узбекско-белорусского многопланового партнерства.
Президенты посетят открывшуюся в Минске Национальную промышленную выставку Узбекистана. Также в программе пребывания ознакомление с деятельностью Парка высоких технологий Беларуси.