Konstitutsiyasining yaratilishi tarixiga bag‘ishlangan arxiv hujjatlari ko‘rgazmasi ochildiO‘zbekiston tarixi davlat muzeyida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining yaratilishi tarixiga bag‘ishlangan arxiv hujjatlari ko‘rgazmasi ochildi.
Ko‘rgazma O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi “O‘zarxiv” agentligi, “O‘zbekkino” milliy agentligi, O‘zbekiston tarixi davlat muzeyi hamkorligida tashkil etildi.
Ko‘rgazmaning ochilishida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari, deputatlar, sudyalar, arxiv xodimlari, oliy o‘quv yurtlari professor-o‘qituvchilari va talabalar ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisining o‘rinbosari S.Ortiqova, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudining raisi B.Mirboboyev va boshqalar mamlakatimiz qo‘lga kiritgan barcha yutuq va marralar poydevori Konstitutsiyamiz ekanligini alohida ta’kidladi. Bosh qomusimiz yurtimiz ravnaqini belgilovchi, uning mustaqilligini mustahkamlab, xalqimizning tinch-osuda, farovon hayotini ta’minlashga xizmat qiladigan muhim asosdir.
16.JPG
Mazkur ko‘rgazma Konstitutsiyaning hayotimizdagi o‘rni va ahamiyatini targ‘ib etishga, uning yaratilish tarixi haqida fuqarolar, ayniqsa, yoshlarga kengroq tushuncha berish, ularning qalbida Vatanga sadoqat, Bosh qomusimiz va qonunlarimizga hurmat tuyg‘usini mustahkamlash, huquqiy ongini yuksaltirishga xizmat qilishi bilan ham ahamiyatlidir.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 25 yilligi munosabati bilan tashkil etilgan ko‘rgazma ekspozitsiyasida Bosh qomusimiz tarixiga oid hujjatlarning asl nusxalari, Konstitutsiya loyihasini tayyorlash jarayoniga oid tarixiy hujjatlar, Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tomonidan Konstitutsiya loyihasi matnlariga qo‘lyozma tarzida kiritgan tuzatishlari joy olgan. Bundan tashqari vazirliklar, davlat qo‘mitalari, sud va prokuratura organlari, yozuvchilar, oliy o‘quv yurtlarining professor-o‘qituvchilari, imom-xatiblar tomonidan Asosiy qonun loyihasi yuzasidan yo‘llagan taklif va mulohazalari hamda xalqimizning Konstitutsiya loyihasini muhokama qilish jarayonidagi ishtirokiga oid materiallar joylashtirilgan. Ko‘rgazmada Konstitutsiyamizning o‘zbek, rus va ingliz hamda boshqa tillardagi ilk bosma matnlari nusxalari ham namoyish etilmoqda.
Tadbirda Asosiy qonunimizning mazmun-mohiyati va ahamiyati haqida so‘z yuritildi, Konstitutsiyamizning qabul qilinishi tarixiga bag‘ishlangan hujjatli film namoyish etildi.
– Bu ko‘rgazma orqali Bosh qomusimizning yaratilish tarixi haqida ma’lumotga ega bo‘lib, ushbu jarayonda bevosita ishtirok etgan insonlarning so‘zlarini tingladik, – deydi Toshkent davlat yuridik universiteti talabasi Bunyod Qodirov. – Konstitutsiya huquqiy demokratik davlatning poydevoridir. Shunday ekan, biz yoshlar huquqiy bilimlarimizni yanada boyitib, Bosh qomusimizni mukammal o‘rganishimiz, hayotimiz va ish faoliyatimizni ushbu muhim xujjat bilan chambarchas bog‘liq holda olib borishimiz lozim.

Посвящается истории создания КонституцииВ Государственном музее истории Узбекистана открылась выставка архивных документов, посвященных истории создания Конституции Республики Узбекистан.
Выставка организована палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан совместно с Конституционным судом Республики Узбекистан, агентством «Узархив» при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Национальным агентством «Узбеккино», Государственным музеем истории Узбекистана.
В открытии выставки приняли участие члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, депутаты, судьи, сотрудники архивов, профессора-преподаватели высших учебных заведений, студенты.
Заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С. Артыкова, председатель Конституционного суда Республики Узбекистан Б. Мирбобоев и другие особо отметили, что Конституция является фундаментом всех достигнутых нашей страной успехов, важной правовой основой, определяющей развитие нашей страны, способствующей укреплению ее независимости, обеспечению мирной и благополучной жизни народа.
Данная выставка особо значима тем, что пропагандирует роль и значение Конституции в нашей жизни, способствует широкому осведомлению граждан об истории ее создания, укреплению в сознании представителей молодого поколения чувства преданности Родине, уважения Конституции и законов нашей страны, повышению его правового сознания.
В экспозицию выставки, организованной в связи с 25-летием принятия Конституции Республики Узбекистан, вошли подлинные экземпляры документов по истории нашего Основного Закона, исторические материалы о процессе подготовки проекта Конституции, рукописные поправки, внесенные Первым Президентом нашей страны Исламом Каримовым в текст проекта Конституции. Кроме того, здесь также можно ознакомиться с материалами касательно мнений и предложений по проекту Конституции, направленных министерствами, государственными комитетами, органами суда и прокуратуры, писателями, профессорами-преподавателями высших учебных заведений, а также участия народа в процессе обсуждения проекта Основного Закона. На выставке также представлены первые печатные тексты нашей Конституции на узбекском, русском, английском и других языках.
На мероприятии говорилось о сути и значении нашего Основного Закона, состоялся показ документального фильма об истории принятия Конституции Республики Узбекистан.
— Благодаря данной выставке мы получили много интересной информации об истории создания нашей Конституции, послушали рассказы людей, непосредственно участвовавших в данном процессе, — сказал студент Ташкентского государственного юридического университета Бунёд Кодиров. — Конституция — фундамент правового демократического государства. Следовательно, мы, молодежь, должны непрерывно обогащать свои правовые знания, глубоко изучить наш Основной Закон, в своей жизни и деятельности руководствоваться этим важным документом.