O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining majlisi to‘g‘risida AXBOROT
2019-yil 18-iyun kuni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining majlisi boʻlib oʻtdi.
Majlisni Oliy Majlis Senati Raisi Nigʻmatilla Yoʻldoshev olib bordi.
Kengash Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining yigirmanchi yalpi majlisini joriy yilning 21-iyun kuni Toshkent shahrida chaqirish toʻgʻrisida qaror qabul qildi.
Yalpi majlis kun tartibiga mamlakatimiz taraqqiyotining sifat jihatidan yangi bosqichida belgilangan maqsadlar va vazifalarni amalga oshirishga, barcha sohalarda olib borilayotgan islohotlarning huquqiy asoslarini mustahkamlashga, 2017-2021-yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasini “Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturida belgilangan vazifalar ijrosiga qaratilgan Oʻzbekiston Respublikasining bir qator qonunlari kiritilgan.
Yangi tahrirdagi “Turizm toʻgʻrisida”gi, “Shaxsga doir maʼlumotlar toʻgʻrisida”gi, “Oʻzbekiston Respublikasining Hisob palatasi toʻgʻrisida”gi, “Qurol toʻgʻrisida”gi, “Xalqaro mehnat tashkilotining 1930-yildagi Majburiy mehnat toʻgʻrisidagi 29-sonli Konvensiyasiga Bayonnomani (Jeneva, 2014-yil 11-iyun) ratifikatsiya qilish haqida”gi Oʻzbekiston Respublikasi qonunlari shular jumlasidandir.
Yalpi majlisda Navoiy viloyatining Navoiy shahri va Karmana tumani chegaralarini oʻzgartirish toʻgʻrisidagi masala koʻrib chiqiladi.
Senatorlar tomonidan Sirdaryo viloyati hokimining hududlarni rivojlantirish hamda xalq deputatlari mahalliy Kengashlari faoliyati haqidagi hisoboti ham eshitiladi.
Senat aʼzolari Istiqbolli turizm yoʻnalishida Oʻzbekiston xalqaro imijini oshirish choralari toʻgʻrisida, Ichki ishlar vazirligi akademik litseylarida qonun hujjatlari ijrosi holati toʻgʻrisida hukumatga parlament soʻrovlari yuborish masalasini muhokama qiladilar, shuningdek ilgari yuborilgan parlament soʻrovlari natijalarini koʻrib chiqadilar.
Yalpi majlisda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining vakolatlariga taalluqli boshqa masalalar ham muhokama qilinadi.
Oliy Majlis Senati qoʻmitalari va devonining yigirmanchi yalpi majlisga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazishga doir ishlarini muvofiqlashtirish uchun ishchi guruh tuzildi.

ИНФОРМАЦИОННОЕ СООБЩЕНИЕ о заседании Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
Кенгаш принял постановление о созыве двадцатого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан 21 июня текущего года в городе Ташкенте.
В повестку дня пленарного заседания включен ряд законов Республики Узбекистан, направленных на осуществление целей и задач, обозначенных на качественно новом этапе развития нашей страны, укрепление правовых основ реформ, проводимых во всех сферах, выполнение задач, определенных в Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год активных инвестиций и социального развития».
В их числе законы Республики Узбекистан «О туризме» в новой редакции, «О персональных данных», «О Счетной палате Республики Узбекистан», «Об оружии», «О ратификации Протокола к Конвенции 29 Международной организации труда 1930 года о принудительном труде (Женева, 11 июня 2014 года)».
На пленарном заседании будет рассмотрен вопрос об изменении границ города Навои и Карманинского района Навоийской области.
Сенаторы также заслушают отчет хокима Сырдарьинской области о развитии территорий и деятельности местных Кенгашей народных депутатов.
Члены Сената обсудят вопросы, касающиеся направления парламентских запросов Правительству о мерах по повышению международного имиджа Узбекистана в перспективном направлении туризма, о состоянии исполнения законодательства в академических лицеях Министерства внутренних дел, а также результаты ранее направленных парламентских запросов.
В ходе пленарного заседания будут обсуждены и другие вопросы, относящиеся к полномочиям Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Для осуществления координации работы комитетов и аппарата Сената Олий Мажлиса по подготовке и проведению двадцатого пленарного заседания образована рабочая группа.