Prezidentlar muzokaralar natijalaridan mamnunligini bildirdi
O‘zbekiston va Germaniya Prezidentlarining muzokaralari yakunida ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimi bo‘ldi.
Axborot almashish va uni himoya qilish, parnik gazlari chiqarilishini kamaytirish va iqlim o‘zgarishlariga moslashish, «Volkswagen» kompaniyasi bilan hamkorlikda tijorat avtomobillari ishlab chiqarish to‘g‘risida va boshqa hujjatlar imzolandi. Prezidentimiz ushbu kelishuvlar, ayniqsa, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi bilan Germaniyaning “Integra GmbH” va “Vamed Engineering GmbH” kompaniyalari hamkorligida Toshkent shahrida Yadroviy tibbiyot va nurli terapiya markazini tashkil etish bo‘yicha bitim xalqimiz uchun katta ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
1531e71e-f289-8e60-9eaf-2894cfc12282.jpg
Ommaviy axborot vositalari uchun o‘tkazilgan brifingda Prezidentlar muzokaralar an’anaviy do‘stlik, ochiqlik va o‘zaro anglashuv ruhida o‘tgani, muhim kelishuvlarga erishilganini qayd etdi.
– Joriy yil yanvar oyida Berlin shahrida o‘tgan uchrashuvimizning mantiqiy davomi bo‘lgan bugungi muzokaralar natijalaridan to‘la mamnunman, – dedi Shavkat Mirziyoev. – Ikki tomonlama hamkorlikning deyarli barcha yo‘nalishlari – siyosiy muloqot, parlamentlararo aloqalar, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa ko‘plab sohalarga doir masalalar atroflicha ko‘rib chiqildi. O‘zbekiston va Germaniya hamkorligining bugungi holati muhokama qilinib, kelgusi ustuvor yo‘nalishlar va vazifalar belgilab olindi.
d4416ca0-8844-8a64-8246-ee41aee2b478.jpg
– O‘zbekistonda siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy sohalarda o‘sish ro‘y berayotganini ko‘ryapmiz va bunga hurmat bilan qaraymiz. Katta delegatsiyadan iborat ushbu tashrifimiz ham hamkorlikni kengaytirishga intilishimiz va qo‘llab-quvvatlashimizdan dalolat beradi. Mamlakatlarimiz o‘rtasida va Yevropa Ittifoqi doirasidagi aloqalarga doir keng ko‘lamli masalalarni muhokama qilganimizdan, ularning natijalaridan mamnunmiz, – dedi Frank-Valter Shtaynmayer.
0150c09c-bfbe-194c-24db-8691193abb64.jpg
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoev ijtimoiy-iqtisodiy va ilmiy-madaniy munosabatlar rivojiga hissa qo‘shib kelayotgan Germaniya tashkilotlari va vakillariga minnatdorlik bildirdi.

Президенты выразили удовлетворение результатами переговоров
По завершении переговоров Президентов Узбекистана и Германии состоялась церемония подписания двусторонних документов.
Подписаны соглашения об обмене и защите информации, сотрудничестве в сфере снижения выбросов парниковых газов и адаптации к изменениям климата, организации производства коммерческих автомобилей совместно с компанией «Volkswagen» и другие. Президент Узбекистана отметил, что эти документы, особенно соглашение между Академией наук нашей страны и немецкими компаниями «Integra GmbH» и «Vamed Engineering GmbH» по созданию Центра ядерной медицины и лучевой терапии в Ташкенте, имеют важное значение для нашего народа.
1531e71e-f289-8e60-9eaf-2894cfc12282.jpg
На брифинге для представителей средств массовой информации отмечалось, что переговоры прошли в традиционно дружеской и открытой обстановке, в духе взаимопонимания, по их итогам достигнуты важные договоренности.
– Я вполне удовлетворен результатами сегодняшних переговоров, ставших логическим продолжением нашей встречи, которая состоялась в январе нынешнего года в Берлине, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев. – Мы обстоятельно рассмотрели практически все направления двустороннего сотрудничества – политический диалог, межпарламентские связи, торгово-экономическое, инвестиционное, культурно-гуманитарное взаимодействие и многое другое. Обсудили нынешнее состояние узбекско-германского сотрудничества, определили приоритетные направления и задачи на перспективу.
d4416ca0-8844-8a64-8246-ee41aee2b478.jpg
– Мы с большой симпатией и уважением следим за политическим, экономическим, социальным прогрессом в Узбекистане. Наш нынешний визит в составе представительной делегации является свидетельством нашего стремления к расширению сотрудничества. Мы довольны результатами переговоров, в ходе которых обсудили широкий круг вопросов двусторонних отношений и взаимодействия по линии Европейского союза, – отметил Франк-Вальтер Штайнмайер.
0150c09c-bfbe-194c-24db-8691193abb64.jpg
Глава нашего государства выразил признательность организациям и представителям Германии, вносящим вклад в продвижение социально-экономических и научно-культурных связей между нашими странами.