Samarqandda Forumlar majmuasida 10-noyabr kuni «Evropa ittifoqi – Markaziy Osiyo» formatidagi davlatlar tashqi ishlar vazirlarining navbatdagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov, Qozog‘iston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Qayrat Abdrahmonov, Qirg‘iziston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Erlan Abdildayev, Tojikiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Sirojiddin Aslov, Turkmaniston tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov, Yevropa ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili, Yevrokomissiya vitse-prezidenti Federika Mogerini hamda Xalqaro hamkorlik va taraqqiyot bo‘yicha Yevropa komissari Neven Mimitsa uchrashuvda hamkorlikning dolzarb masalalarini muhokama qildi.
Ushbu formatdagi munosabatlar kelajagi, mintaqaning iqtisodiy rivojlanish istiqbollari, mintaqaviy hamkorlik va xavfsizlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha «EI va Markaziy Osiyo: yanada xavfsiz va muvaffaqiyatli kelajak yo‘lida hamkorlik» qo‘shma kommyunikesi qabul qilindi.
Tashqi ishlar vazirliklari rahbarlarining keyingi uchrashuvini 2018 yil Bryusselda o‘tkazishga kelishib olindi.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov va Yevropa ittifoqining Oliy vakili Federika Mogerini ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifing o‘tkazdi.

В Самарканде в комплексе «Форумлар мажмуаси» 10 ноября состоялась очередная встреча министров иностранных дел государств формата «Европейский союз – Центральная Азия».
Министры иностранных дел Республики Узбекистан – Абдулазиз Камилов, Республики Казахстан – Кайрат Абдрахманов, Кыргызской Республики – Эрлан Абдылдаев, Республики Таджикистан – Сироджидин Аслов, Туркменистана – Рашид Мередов, Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президент Еврокомиссии Федерика Могерини и комиссар ЕС по международному сотрудничеству и развитию Невен Мимица на встрече обсудили актуальные вопросы сотрудничества.
Отдельное внимание было уделено будущим отношениям в данном формате, перспективам экономического развития региона, а также региональному взаимодействию и вопросам безопасности.
По итогам встречи принято Совместное коммюнике «ЕС и Центральная Азия: работа во благо более безопасного и успешного будущего вместе».
Следующую встречу глав МИД решено провести в 2018 году в Брюсселе.
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов и Верховный представитель Европейского союза Федерика Могерини провели брифинг для представителей СМИ.