Prezident Shavkat Mirziyoyev Buxoro viloyati faollari va mutasaddi rahbarlar ishtirokidagi yigʻilishda bu masalaga alohida toʻxtalib, tegishli vazifalarni belgilab berdi. Buning uchun avvalo zamonaviy mehmonxonalar barpo etish, transport infratuzilmasini yaxshilash zarurligini taʼkidladi.
Joriy yilda Buxoro shahridagi “Buxoro-palas”, “Varaxsha” va “Zarafshon” mehmonxonalari rekonstruksiya qilinib, 32 ta yangi mehmonxona, 9 ta motel va 50 ta mehmon uylari foydalanishga topshiriladi. Natijada mehmon oʻrni 7 mingtaga yetib, turistlarni qabul qilish imkoniyati qariyb 2 barobar koʻpayadi.
Gʻijduvon – Kogon yoʻnalishidagi 122 kilometr yoʻlni taʼmirlash, “Yetti pir” ziyoratgohlari oʻrtasida qulay va zamonaviy transport qatnovini yoʻlga qoʻyish, xalqaro halol standartini keng joriy etish boʻyicha ham ishlar olib borilmoqda.
Davlatimiz rahbari aviaqatnovlar sonini oshirish, Samarqand, Xiva, Shahrisabz shaharlari bilan avtobus va poyezdlar qatnovini koʻpaytirish orqali Buxoroni “sayohatlar chorrahasi”ga aylantirish lozimligini taʼkidladi.
Shuningdek, “Buxoro tarixi” muzeyini qurish, koʻngilochar maskanlar, hunarmandlar markazlari va Buxoroning eski shahar qismida turistlar piyoda sayr qiladigan yoʻnalishlar tashkil qilish boʻyicha topshiriqlar berildi.

Бухарская область станет "туристическим перекрестком"
Бухарская область обладает огромным туристическим потенциалом. В регионе планируется вдвое увеличить поток иностранных туристов к 2021 году и довести поступления от оказания туристических услуг до 350 миллионов долларов.
Президент Шавкат Мирзиёев на совещании с участием актива Бухарской области и ответственных руководителей особо затронул этот вопрос и определил соответствующие задачи. Он отметил необходимость строительства современных гостиниц, улучшения туристической инфраструктуры.
В текущем году в городе Бухаре будут реконструированы гостиницы «Бухоро-палас», «Варахша» и «Зарафшон», сданы в экспулатацию 32 новые гостиницы, 9 мотелей и 50 гостевых домов. В результате число мест размещения достигнет 7 тысяч, вдвое увеличатся возможности для приема туристов.
Проводится также работа по ремонту 122-километровой дороги «Гиждуван-Каган», налаживанию движения современного и комфортабельного транспорта между мавзолеями «Семи пиров», широкому внедрению международного стандарта «Халяль».
Глава государства указал на необходимость превращения Бухары в «туристический перекресток» через увеличение количества авиарейсов, повышение частоты курсирования поездов и автобусов между Бухарой и Самаркандом, Хивой и Шахрисабзом.
Вместе с тем даны поручения по строительству музея истории Бухары, развлекательных заведений, ремесленнических центров и организации пешеходных зон в старогородской части Бухары.