Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari va yirik loyihalar bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 29 mart kuni Buxoro viloyatiga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari viloyatga avvalgi tashrifi chogʻida barcha sohalarni rivojlantirish boʻyicha keng koʻlamli vazifalarni belgilab bergan edi. Ushbu topshiriqlar ijrosi yuzasidan ulkan ishlar amalga oshirildi. Yangi uy-joylar, sanoat korxonalari, ijtimoiy obyektlar bunyod etildi.Mahalliylashtirish darajasi va eksport hajmi oshdi. Transport va servis infratuzilmasi rivojlanib, sayyohlar oqimi koʻpaydi. Qishloq xoʻjaligida foydalanilmagan imkoniyatlar ishga solindi.
Prezidentimiz viloyatga bu galgi tashrifini Abduxoliq Gʻijduvoniy yodgorlik majmuasida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishishdan boshladi.
Abduxoliq Gʻijduvoniy 1103 yili Gʻijduvon shahrida tavallud topgan. Alloma islom olamida mashhur tasavvuf namoyandasi Yusuf Hamadoniydan taʼlim olgan. Buxoro zaminidan yetishib chiqqan “Yetti pir”ning birinchisi hisoblangan alloma mangu orom topgan maskan bugungi kunda tabarruk ziyoratgohga aylantirilgan.
Davlatimiz rahbari oʻtgan yili 16 fevral kuni viloyatga tashrifi chogʻida Abduxoliq Gʻijduvoniy, Bahouddin Naqshband, Orif Revgariy, Ali Romitaniy, Boboyi Samosiy, Mahmud Fagʻnaviy, Sayyid Amir Kulol meʼmoriy majmualarini oʻz ichiga olgan “Yetti pir” ziyoratgohini zamon talablari darajasida rekonstruksiya qilish va ularni bogʻlovchi yangi sayyohlik yoʻnalishi tashkil etish boʻyicha koʻrsatmalar bergan edi.
Shunga muvofiq, “Yetti pir” ziyoratgohlarida keng koʻlamli bunyodkorlik ishlari amalga oshirilmoqda. Jumladan, Abduxoliq Gʻijduvoniy majmuasida yangi masjid va yozgi ayvon, xazira yodgorligi va ziyoratgoh qoshida mehmonxona qurilmoqda, majmua atrofi obodonlashtirilmoqda.
Abduxoliq Gʻijduvoniy maqbarasi ziyorat etilib, Qurʼon tilovat qilindi.
Prezidentimiz maqbarada amalga oshirilgan qurilish-taʼmirlash ishlarini koʻzdan kechirdi. Bu yerga imom-xatiblarni jalb etib, ularga allomalarimiz maʼnaviy merosini chuqur oʻrgatish, xalqimizga yetkazish boʻyicha topshiriqlar berdi.
Kitobda oʻqish boshqa, ziyorat qilib, yurakdan oʻtkazib oʻrganish boshqa. Bu joy maʼrifat markazi boʻlishi, odamlar oʻziga ilm olib ketishi kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda “Yetti pir” ziyoratgohlarida olib borilayotgan qurilish-taʼmirlash va obodonlashtirish ishlari haqida maʼlumot berildi.Mazkur maqbaralardagi bunyodkorlik ishlari ulugʻ allomalarimiz merosini jahonga keng targʻib etish va bu yerga keluvchilar uchun barcha qulaylik yaratish maqsadida yagona konsepsiya asosida olib borilmoqda. Barcha ziyoratgohlar atrofi oʻralib, tahoratxona, masjid, muzey, mehmonxona, choyxona, avtomobillar toʻxtash joylari, esdalik buyumlar va kitob savdo rastalari barpo etilmoqda, hududi toʻliq obodonlashtirilmoqda.
Eng muhimi, Prezidentimiz gʻoyasi asosida “Yetti pir” majmualarini ziyorat qilish bitta yoʻnalishdan boshlanadi. Yaʼni viloyatga havo, temir yoʻl va avtomobil transportida kelgan sayyohlar ziyoratni Xoja Abduxoliq Gʻijduvoniy yodgorlik majmuasidan boshlaydi.
Davlatimiz rahbari bu maskanlarni obod qilish bilan birga, “Yetti pir” haqida kitob yaratish, ularning ilmiy merosini targʻib etish zarurligini taʼkidladi.
Bunday maʼnaviy xazina boshqa hech qayerda yoʻq. Bu xazinani mukammal oʻrganish, odamlarga, yoshlarga oson tilda yetkazish kerak. Maqsadimiz yoshlarimiz oʻzimizning allomalarga ergashsin, merosini bilsin, ular bilan faxrlansin, dedi Prezidentimiz.
Mamlakatimizda maʼrifiy islomni rivojlantirish, buyuk allomalar maqbaralarini obod qilishga qaratilayotgan eʼtibor xalqaro miqyosda tan olinmoqda. Xususan, Islom hamkorlik tashkilotining Taʼlim, fan va madaniyat masalalari boʻyicha tashkiloti – ISESCO tomonidan Buxoro shahri 2020 yilda Islom madaniyati poytaxti deb eʼlon qilindi.
Prezidentimiz bu sanaga yuksak darajada tayyorgarlik koʻrish, uning doirasidagi tadbirlarni Abduxoliq Gʻijduvoniy tavalludining 915 yilligi va Bahouddin Naqshband tavalludining 700 yilligi bilan hamohang nishonlash, xalqaro ilmiy konferensiya oʻtkazish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
Prezidentimiz 2017 yili Buxoro viloyatiga tashrifi chogʻida Gʻijduvon tumanidagi sobiq ip-yigiruv fabrikasining boʻsh turgan ishlab chiqarish maydonlaridan unumli foydalanish, Gʻijduvon erkin iqtisodiy zonasini ushbu hududda joylashtirish boʻyicha zarur koʻrsatmalar bergan edi.
“Parvoz Humo Ravnaq Trans” masʼuliyati cheklangan jamiyati tomonidan sobiq fabrikaning 9 gektardan ziyod maydonida qisqa muddatda yirik loyiha – ip-yigiruv korxonasi tashkil etildi.
Umumiy qiymati 27 million AQSH dollari boʻlgan fabrika uchun Ipoteka bank filialidan ajratilgan kredit evaziga Germaniya, Turkiya, Shveysariya, Yaponiya va Hindistondan zamonaviy uskunalar xarid qilindi. Masʼuliyati cheklangan jamiyat oʻz mablagʻi hisobidan bino va inshootlarni qayta qurib, rekonstruksiya qildi.
Davlatimiz rahbari mazkur ip-yigiruv va toʻquv korxonasini borib koʻrdi.
Joriy yil yanvarda ishga tushirilgan korxona yiliga 9400 tonna mahsulot ishlab chiqarish, 5 million dollarlik eksport qilish quvvatiga ega. Xalqaro andozalarga mos sifatli mahsulot ichki bozorga va xorijiy buyurtmachilarga yetkazib berilmoqda. Qariyb 33 milliard soʻmlik ip-kalava sotilib, 1,1 million dollarlik mahsulot Rossiya, Turkiya, Polsha va Moldovaga eksport qilindi. Ayni paytda korxona Turkiyada savdo uyi tashkil etib, mahsulot eksporti boʻyicha xorijiy sheriklar bilan muzokaralar olib bormoqda.
Bu loyihaning birinchi bosqichi boʻlib, ikkinchi bosqichda ishlab chiqarish quvvati yanada kengaytirilishi, eksport yiliga 51 million dollarga, ish oʻrinlari 1 ming 250 taga yetkazilishi rejalashtirilgan.
Shavkat Mirziyoyev korxonada ishlab chiqarish jarayonini koʻzdan kechirdi. Yaqinda AQSH Oʻzbekiston paxtasini sotib olishga taqiqni bekor qilganini, bu mamlakatimiz paxta yetishtiruvchilarining Amerika bozoriga toʻlaqonli kirishiga, xorijiy nufuzli kompaniyalar bilan biznes aloqalarni kengaytirishiga yoʻl ochib berganini taʼkidladi.
Endigi navbat – paxtamizni chuqur qayta ishlab, qoʻshimcha qiymatli mahsulotlar eksportini yanada oshirish choralarini koʻrishimiz zarur, dedi Prezidentimiz.
Shu yerda Buxoro viloyatining sanoat salohiyatini oshirishga qaratilgan loyihalar taqdimoti boʻlib oʻtdi.
Viloyatda 2019-2020 yillarda sanoat sohasida amalga oshiriladigan yirik loyihalar, ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi past tumanlar salohiyatini oshirish, toʻqimachilik va tikuv-trikotaj, qurilish materiallari, tibbiy mahsulotlar ishlab chiqarish, yurtimizning Xitoy, Indoneziya va Isroildagi elchixonalari bilan investitsiya loyihalarini hayotga tatbiq etish, infratuzilmani rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Ularga muvofiq, viloyatda paxta, meva-sabzavot, teri, jun va kimyo mahsulotlarini qayta ishlash hajmini koʻpaytirish, sanoat salohiyatini 3 barobar oshirish, toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb etish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishni kengaytirish, sohaga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, yangi ish oʻrinlarini koʻpaytirish yuzasidan mutasaddilarga topshiriq berdi.
Vobkent tumanida 136 mingdan ziyod aholi istiqomat qiladi. Tumanda oʻtgan yili bir qator kichik biznes subyektlari ish boshladi. “Ekvatorial chodak group” korxonasi – shulardan biri.
Korxonani tashkil etishda Milliy bankning 3 million dollar krediti hamda loyiha tashabbuskorlarining 2 million dollar mablagʻi sarflandi.
Korxonaga Yaponiya, Italiya, Turkiya va Xitoydan turli operatsiyalarni bajara oladigan va ishni konveyer asosida tashkil etish imkonini beradigan 500 dan ziyod zamonaviy tikuv mashinasi hamda dastgohlar keltirilib oʻrnatilgan. Yiliga 1 million 500 ming donagacha jinsi shim ishlab chiqarish imkoniyati mavjud. Ayni kunda korxonada 500 nafarga yaqin xotin-qiz mehnat qilmoqda. Ishchilarning samarali mehnat qilishi uchun barcha sharoit yaratilgan. Oshxona faoliyati va olisdan qatnab ishlovchilar uchun transport xizmati yoʻlga qoʻyilgan.
Ishlab chiqarilgan mahsulotlar tannarxi koʻp omillarga, jumladan, barcha texnologik jarayon korxonaning oʻzida bajarilishiga ham bogʻliq. Korxonada kiyim-kechakni boʻyash va qayta ishlov berish sexi tashkil etilgan. Qolaversa, sexda viloyatdagi turdosh korxonalarga shartnoma asosida ularning mahsulotlarini boʻyash hamda xizmat koʻrsatish hisobiga qoʻshimcha foyda olinadi. Yaqinda ish boshlagan poyabzal sexi Italiyaning zamonaviy uskunalari bilan jihozlangan. Yiliga bozorga 600 ming juft mahsulot yetkazib beradi. Loyiha quvvati toʻla oʻzlashtirilgach, ishchi-mutaxassislar soni qariyb mingtaga yetadi.
Davlatimiz rahbari ishlab chiqarish jarayonini, mahsulotlar sifatini koʻzdan kechirdi, ishchilar bilan muloqot qildi. Iqtisodiy sohadagi barcha chora-tadbirlardan maqsad xalqimizni rozi qilish, aholini ish bilan taʼminlash ekanini taʼkidladi.
Shu yerda kelgusida korxona faoliyatini yanada kengaytirish, shuningdek, kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish loyihalari haqida maʼlumot berildi.
Prezidentimiz Buxoro tumanidagi “Buxoro-agro” erkin iqtisodiy zonasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining 2018 yil 10 iyuldagi qaroriga muvofiq viloyatning beshta tumanida “Buxoro-agro” erkin iqtisodiy zonasi tashkil etilgan. Ularda gidroponik issiqxonalar barpo etish orqali eksportbop qishloq xoʻjaligi mahsulotlari yetishtirish, yangi ish oʻrinlari yaratish hamda aholi daromadlarini oshirish moʻljallangan.
Erkin iqtisodiy zona uchun 3 ming gektar yer ajratilgan. Joriy yilda 598 gektar yerda 98 ta loyiha amalga oshiriladi.Ular doirasida energiya tejamkor issiqxonalar tashkil etilib, mahsulotlarni saqlash va qadoqlash uchun ekologik toza qutilar ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyiladi, 4 ming 300 dan ortiq ish oʻrni yaratiladi. Qoʻshni davlatlarga 64 million dollarlik mahsulot eksport qilinadi.
Shu yerning oʻzida “Agro Trade” meva-sabzavotchilik klasterini tashkil etish, “Buxoro Varnet” xorijiy korxonasi, “Banoaz Textil”, “Rus Trade” masʼuliyati cheklangan jamiyatlari tomonidan issiqxona barpo etish loyihalari taqdimotlari ham oʻtkazildi. Xususan, “Buxoro Varnet” xorijiy korxonasi tomonidan 115 gektar maydonda zamonaviy issiqxona qurish rejalashtirilgan. Bir gektar yerda 300 tonnadan 560 tonnagacha pomidor yetishtiriladi, 2 mingga yaqin ish oʻrni yaratiladi. Joriy yilda 30 gektarlik issiqxonalar qurish koʻzda tutilgan. Bu boradagi ishlar boshlab yuborilgan. Turkiyadan uskunalar keltirilmoqda. Korxona 2019-2021 yillarda bosqichma-bosqich ishga tushiriladi.
Tadbirkorlar – Oʻzbekistonning tayanchi. Harakat qilgan baraka topadi. Tadbirkorlik rivojlansa, koʻplab odam ishli boʻladi, daromad oladi, dedi Prezidentimiz.
Davlatimiz rahbari Buxoro viloyatida oʻzlashtirilmagan yerlar koʻpligi, xorij tajribasi va texnologiyasi asosida ulardan foydalanib, bozorbop mahsulotlar yetishtirishni yoʻlga qoʻyish kerakligini taʼkidladi. Mutasaddilar va xorijlik investorlar bilan suhbatlashib, zarur koʻrsatma va tavsiyalar berdi.
Shavkat Mirziyoyev Romitan tumanidagi “BCT Cluster” xorijiy korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Qishloq xoʻjaligida klaster tizimini rivojlantirish borasidagi ishlar doirasida mazkur korxona uchun 8 ming gektar yer ajratilgan edi. 3 mingdan ziyod kishi ish bilan taʼminlanib, paxta yetishtirish va uni qayta ishlash yoʻlga qoʻyildi. Birgina 2018 yilda 20 ming tonnadan ziyod xomashyo yetishtirilib, uni qayta ishlash natijasida 61,5 million dollarlik daromad olindi.
Eʼtiborlisi, korxonaga dastlab qariyb 75 million dollar investitsiya yoʻnaltirilgan edi. Yaʼni sarflangan mablagʻ bir yildayoq oʻzini deyarli oqladi.
Yana bir jihati: shuncha paxta tola sifatida sotilganda 11,5 million dollar boʻlardi. Qayta ishlab, tayyor mahsulot sifatida sotilganda 50 million yoki 6 barobar koʻp qoʻshimcha qiymat yaratilgan.
Mana, klaster qanday boʻlishi kerak. Tadbirkorda manfaatdorlik tuygʻusi, yangicha dunyoqarash boʻlsa, albatta, natijaga erishadi. Iqtisodiyot ishlasa, ijtimoiy sohalarniyam “tortadi”. Klaster elga manfaat keltiradi, odamlarni ish bilan, daromad bilan taʼminlaydi. Eng katta maqsadimiz ham shu, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Umuman, klaster paxta xomashyosi yetishtirish, uni qayta ishlab, tayyor mahsulotlargacha boʻlgan 8 ta loyihani oʻz ichiga oladi. Ip-kalava va mato ishlab chiqarish, ularni boʻyash, tayyor kiyim tikish fabrikalari qurilishi davom etmoqda. Shuningdek, yogʻ-moy zavodi, chorvachilik kompleksi va ozuqa ishlab chiqarish korxonasi tashkil etish rejalashtirilgan.
Shu yerda Buxoro viloyatida pillachilik, qorakoʻlchilik, baliqchilik va tomorqachilikni rivojlantirish, oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirish, zamonaviy uzumchilik, limonchilik klasterlari tashkil etish, sugʻorish tarmoqlarini rekonstruksiya qilish, fermer xoʻjaliklarini yoqilgʻi va mineral oʻgʻitlar bilan taʼminlash tizimini takomillashtirishga oid ishlar haqida maʼlumot berildi.
Xususan, Qorovulbozor tumanidaaholi tomorqasidan samarali foydalanishning namunali tizimini yaratish loyihasiga alohida eʼtibor qaratildi. “Qorovulbozor tomorqa xizmati” MCHJ tomonidan loyiha doirasida 3 mingdan ortiq xonadonda mevali bogʻ tashkil etish, ixcham issiqxonalar qurish koʻzda tutilgan. Bundan tashqari, 2 ming 500 dan ortiq xonadonga quyon, parranda, naslli qoramol yetkazib beriladi.
Davlatimiz rahbari tomorqadan samarali foydalanishga oid rejalarga alohida eʼtibor qaratib, aholiga amaliy koʻmak berish zarurligini, bu oziq-ovqat mahsulotlari moʻl-koʻlligi va arzonligi, bozorlarda narx-navo barqaror boʻlishida muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdi.

Наша главная цель - создание достойных условий для народа, повышение промышленного потенциала регионов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной работой, крупными проектами на местах и диалога с народом 29 марта прибыл в Бухарскую область.
В ходе предыдущей поездки в область глава государства обозначил широкомасштабные задачи по развитию всех сфер. За прошедший период осуществлена весомая работа по реализации этих поручений. Возведены новые жилые дома, промышленные предприятия, социальные объекты. Возросли уровень локализации и объемы экспорта. Развивались транспортная инфраструктура и сервис, увеличился поток туристов. Задействованы сельскохозяйственные возможности.
Нынешнюю поездку Президент страны начал с ознакомления с созидательной работой, осуществляемой в мавзолее Абдухолика Гиждувани.
Абдухолик Гиждувани родился в 1103 году в городе Гиждуване. Мыслитель обучался у Юсуфа Хамадони. Место упокоения духовного наставника Бухары — первого из «Семи пиров» — на сегодняшний день превратилось в святыню.
В ходе своего визита в область 16 февраля прошлого года глава государства дал указания по реконструкции в соответствии с современными требованиями комплекса «Семи пиров», состоящего из мавзолеев Абдухолика Гиждувани, Бахоуддина Накшбанда, Арифа Ревгари, Али Ромитани, Бобойи Самоси, Махмуда Фагнави, Саййида Амира Кулола, и созданию современной инфраструктуры вдоль дорог, связывающих мавзолеи.
В связи с этим в комплексе “Семи пиров” осуществляется масштабная созидательная работа. В том числе в мавзолее Абдухолика Гиждувани строятся новая мечеть и веранда, памятник хазира и гостиница, благоустраивается прилегающая территория.
Президент ознакомился с проведенной в мавзолее строительно-ремонтной работой.
Одно дело — узнавать об этом из книг, другое — лично приобщиться, увидеть все воочию. Это место должно стать центром просветительства, дающим людям знания, сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь была представлена информация о продолжающейся реставрационной и благоустроительной работе в мавзолеях «Семи пиров». В целях широкой пропаганды наследия наших великих предков во всем мире, создания всех необходимых условий для посетителей созидательная работа в этих мавзолеях проводится на основе единой концепции. Все места поклонения ограждаются стенами, возводятся мечеть, музей, гостиница, чайхана, парковка для автомобилей, сувенирные и книжные лавки, полностью благоустраивается прилегающая к ним территория.
Самое главное, в соответствии с идеей Президента посещение мавзолеев “Семи пиров” начнется с одного направления, то есть местные и иностранные туристы, прибывающие в область на воздушном, железнодорожном и автомобильном транспорте, начнут посещение с мавзолея Ходжи Абдухолика Гиждувани.
Глава государства отметил, что вместе с благоустройством мавзолеев необходимо создать книги о Семи пирах, пропагандировать их научное наследие.
Такого духовного сокровища больше нигде нет. Необходимо глубоко изучить все связанные с ним сведения и довести их до народа, особенно до молодежи, доступным языком. Наша цель — пусть молодое поколение знает и гордится этим наследием, сказал Президент.
В международном сообществе широко признается внимание, уделяемое в нашей стране просвещенному исламу, благоустройству мавзолеев великих предков. В частности, Бухара названа Исламской организацией по вопросам образования, науки и культуры (ISESCO) столицей исламской культуры в 2020 году.
Президент отметил, что следует тщательно подготовиться к этой дате на высоком уровне, дал указания по организации соответствующих мероприятий в связи с 915-летием со дня рождения Абдухолика Гиждувани и 700-летием Бахоуддина Накшбанда, проведению международной научной конференции.
В ходе визита в Бухарскую область в 2017 году Президент дал необходимые указания по рациональному использованию пустующих производственных площадей бывшей прядильной фабрики Гиждуванского района, размещению на этой территории свободной экономической зоны «Гиждуван».
Обществом с ограниченной ответственностью “Парвоз Хумо Равнак Транс” на более чем 9 гектарах площади бывшей фабрики в кратчайшие сроки реализован крупный проект – прядильное предприятие.
За счет кредита, выделенного филиалом «Ипотекабанк» для фабрики общей стоимостью 27 миллионов долларов США, было ввезено современное оборудование из Германии, Турции, Швейцарии, Японии и Индии. За счет собственных средств обществом с ограниченной ответственностью проведена реконструкция зданий и сооружений.
Глава государства посетил прядильно-швейное предприятие.
Предприятие, введенное в эксплуатацию в январе нынешнего года способно производить в год 9,4 тысячи тонн продукции и экспортировать товары на пять миллионов долларов. На внутренний и внешний рынки поставляется качественная продукция, соответствующая международным стандартам. Реализовано пряжи почти на 33 миллиарда сумов, экспортировано продукции на 1,1 миллиона долларов в Россию, Турцию, Польшу и Молдову. В настоящее время предприятие проводит переговоры с партнерами о создании торгового дома в Турции и экспорте продукции.
Это первый этап проекта, второй этап предусматривает дальнейшее расширение производственных мощностей, доведение экспорта до 51 миллиона долларов в год, числа рабочих мест — до 1250.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с технологическим процессом на предприятии. Он отметил, что на днях США отменили запрет на закупку узбекского хлопка, что откроет широкие возможности для полного входа отечественных производителей хлопка на рынки США, расширения деловых связей с престижными зарубежными компаниями.
Отныне необходимо принять меры по глубокой переработке хлопка и дальнейшему повышению экспорта продукции с добавленной стоимостью, сказал Президент.
Здесь же состоялась презентация проектов, направленных на повышение промышленного потенциала Бухарской области.
Обсуждались проекты, планируемые к реализации в Бухарской области в 2019-2020 годах, вопросы повышения потенциала районов с низким уровнем социально-экономического развития, производства текстильных, швейно-трикотажных изделий, стройматериалов, медицинских препаратов, реализации инвестиционных проектов с посольствами Узбекистана в Китае, Индонезии и Израиле. Они предусматривают наращивание объемов переработки хлопка, плодоовощной продукции, кожи, шерсти, производства химической продукции в области, троекратное повышение промышленного потенциала региона, привлечение прямых иностранных инвестиций.
Глава государства дал указания по расширению производства промышленной продукции, привлечению в сферу иностранных инвестиций, увеличению количества новых рабочих мест.
В Вабкентском районе проживают свыше 136 тысяч жителей. В прошлом году в районе начал работу ряд субъектов малого бизнеса. Предприятие “Ekvatorial chodak group” – из их числа.
Предприятие создано за счет льготного кредита Национального банка на три миллиона долларов и собственных средств инициаторов проекта на два миллиона долларов.
Здесь установлено более 500 современных швейных машин и станков из Японии, Италии, Турции и Китая, позволяющих выполнять различные операции и наладить работу на основе конвейера. Предприятие располагает производственной мощностью до 1,5 миллиона штук джинсовых брюк в год. Сегодня здесь трудятся около 500 женщин.
На предприятии созданы все необходимые условия для эффективного труда рабочих. Налажена деятельность столовой, а для рабочих из отдаленных районов — транспортное обслуживание.
Себестоимость продукции зависит от многих факторов, в том числе от выполнения всего технологического процесса на самом предприятии. Здесь действуют покрасочный и отделочный цехи. Это конкурентное преимущество способствует получению дополнительной прибыли за счет оказания дополнительных услуг смежным предприятиям. Недавно здесь введено в строй обувное производство. Установлено современное оборудование из Италии, создана возможность выпуска до 600 тысяч единиц обуви в год. После выхода на проектную мощность число работников достигнет почти тысячи.
Глава государства ознакомился с технологическим процессом, качеством продукции, побеседовал с работниками. Отметил, что все принимаемые меры и усилия в экономической сфере нацелены на повышение благосостояния народа, обеспечение занятости населения.
Здесь же представлена информация о проектах по дальнейшему расширению деятельности предприятия, развитию малого бизнеса и предпринимательства в области.
Президент ознакомился с работой, осуществляемой в свободной экономической зоне “Бухоро-агро” Бухарского района.
В соответствии с постановлением главы государства от 10 июля 2018 года на территории пяти районов Бухарской области создана свободная экономическая зона «Бухоро-агро». Здесь предусмотрено выращивание экспортоориентированной сельхозпродукции, создание новых рабочих мест и увеличение доходов населения за счет создания гидропонных теплиц.
К настоящему времени для свободной экономической зоны выделено три тысячи гектаров. В текущем году намечено реализовать 98 проектов на 598 гектарах. В частности, будут организованы энергоэффективные теплицы, производство экологичной фасовочной и упаковочной продукции, создано свыше 4,3 тысячи рабочих мест. Планируется, что в соседние страны будет экспортироваться продукция на 64 миллиона долларов в год.
Здесь же прошла презентация проектов по созданию плодоовощного кластера “Agro Trade”, теплиц с иностранным предприятием “Бухоро Варнет”, обществами с ограниченной ответственностью “Banoaz Textil”, “Rus Trade”.
В частности, проект ИП “Бухоро Варнет” предусматривает строительство современных стеклянных теплиц на площади в 115 гектаров. Ожидается, что на одном гектаре таких теплиц будут выращивать от 300 до 560 тонн помидоров, будет создано около двух тысяч рабочих мест. Начаты работы по освоению первых 30 гектаров, ввозится тепличное оборудование из Турции. Предприятие будет вводиться в строй поэтапно в течение 2019-2020 годов.
Предприниматели – опора Узбекистана. Кто трудится, тот достигает успеха. Если будет развиваться предпринимательство, многие люди получат работу, прибыль, сказал Президент.
Президент отметил, что в Бухарской области много неосвоенных земель, необходимо эффективно использовать их и наладить заготовку востребованной продукции на основе зарубежного опыта и технологий. В беседе с ответственными лицами и иностранными инвесторами глава государства дал необходимые указания и рекомендации.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью иностранного предприятия “BCT Cluster” в Ромитанском районе.
В рамках развития кластерной системы в аграрной отрасли этому предприятию было выделено восемь тысяч гектаров. Уже трудоустроены более трех тысяч человек, налажены выращивание и переработка хлопка. В одном только 2018 году было заготовлено свыше 20 тысяч тонн сырья, в результате переработки которого получен доход на сумму 61,5 миллиона долларов.
Примечательно, что в создание предприятия было вложено почти 75 миллионов долларов. Это означает, что оно почти окупило себя уже в первый год деятельности.
Достоин внимания и тот факт, что при реализации одного лишь сырья в виде хлопкового волокна предприятие получило бы только 11,5 миллиона долларов. Переработка и производство готовой продукции позволили шестикратно увеличить стоимость и заработать 50 миллионов долларов.
Вот какими должны быть кластеры. Чувство заинтересованности, новое мышление обязательно дают результат. Когда экономика работает слаженно, она способна «потянуть» за собой и социальные сферы. Кластеры выгодны, обеспечивают людей работой и доходом. Именно в этом наша высшая цель, сказал Шавкат Мирзиёев.
В целом данный кластер включает восемь проектов, охватывающих заготовку, переработку хлопка и производство готовой продукции. Продолжается строительство прядильной и текстильной фабрик.
Также планируется введение в строй масложирового завода, животноводческого комплекса и предприятия по выпуску корма.
Здесь же представлена информация о запланированной работе по развитию шелководства, каракулеводства, рыбоводства, садоводства, производству продуктов питания, созданию современных кластеров по выращиванию лимонов и винограда, реконструкции оросительных сетей Бухарской области, совершенствованию системы снабжения фермерских хозяйств топливом и минеральными удобрениями.
В частности, уделено особое внимание проекту создания образцовой системы эффективного использования приусадебных участков населения в Караулбазарском районе. В рамках проекта ООО “Коровулбозор томорка хизмати” предусматривается создание сада и компактных теплиц в более 3 тысячах домов жителей. Кроме того, свыше 2500 семьям будут переданы кролики, птица и породистый скот.
Президент отметил, что необходимо уделить особое внимание рациональному использованию приусадебных земель, оказанию населению практической помощи в этом вопросе, имеющем важное значение для обеспечения изобилия и доступности продовольственной продукции.