Oʻzbekiston – Latviya siyosiy maslahatlashuvlari
Latviya Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Davlat kotibi oʻrinbosari, siyosiy direktori Yanis Majeykis boshchiligidagi delegatsiyaning mamlakatimizga tashrifi doirasida Toshkentda 28 mart kuni Oʻzbekiston – Latviya vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining 14 raundi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda ikki mamlakat delegatsiyalariga Oʻzbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Dilshod Ahatov va Latviya Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Davlat kotibi oʻrinbosari, siyosiy direktori Yanis Majeykis rahbarlik qildi.
Muzokaralarda ikki tomonlama hamkorlik, BMT doirasida, shuningdek, “Oʻzbekiston – Yevropa Ittifoqi” shaklidagi aloqalarning bugungi holati va istiqbollari atroflicha muhokama qilindi. Qator xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Oʻzbekiston – Latviya oʻrtasida diplomatik aloqalar oʻrnatilgan 1992 yildan buyon samarali hamkorlik yoʻlga qoʻyilgan. Muloqot chogʻida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy aloqalarni yanada rivojlantirishga qiziqish bildirildi.
Latviya mamlakatimizning Yevropa Ittifoqidagi asosiy savdo sheriklaridan. 2018 yilda oʻzaro tovar aylanmasi hajmi 429 million AQSH dollaridan ortiqni tashkil qildi. Bu 2017 yilga nisbatan 50 foizga koʻpdir.
Anjumanda tovar va xizmatlar nomenklaturasini kengaytirish orqali mahsulot yetkazib berishni diversifikatsiya qilish imkoniyatlari koʻrib chiqildi. Bu boradagi vazifalarga ijobiy yechim topishda Toshkent shahrida Oʻzbekiston – Latviya hamkorlik kengashining birinchi majlisini oʻtkazish muhim oʻrin tutishi qayd etildi.
Tadbirda turizm, ilm-fan, sogʻliqni saqlash, madaniyat sohalaridagi aloqalarni mustahkamlash hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlari ekani taʼkidlandi. Oʻzaro munosabatlardagi ustuvor vazifalar belgilab olindi.
Shu kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Afgʻoniston boʻyicha maxsus vakili Ismatulla Ergashev Latviya delegatsiyasi bilan uchrashdi. Muloqot chogʻida Afgʻonistonning ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishini qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan qoʻshma loyihalarni amalga oshirishda hamkorlik masalalari yuzasidan fikr almashildi.

Об Узбекско-Латвийских политических консультациях
В рамках визита делегации во главе с заместителем Государственного секретаря, политическим директором Министерства иностранных дел Латвийской Республики Янисом Мажейкисом в нашу страну 28 марта в Ташкенте состоялся 14-й раунд узбекско-латвийских межмидовских политических консультаций.
На встрече делегации сторон возглавляли заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов и заместитель Государственного секретаря, политический директор Министерства иностранных дел Латвийской Республики Янис Мажейкис.
Во время переговоров обсуждены текущее состояние и перспективы развития двустороннего сотрудничества, в том числе в рамках ООН, в формате «Узбекистан–Европейский союз». Вместе с тем состоялся обмен мнениями по ряду международных и региональных вопросов.
С момента установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Латвией в 1992 году налажено плодотворное сотрудничество. В ходе переговоров выражена заинтересованность в углублении торгово-экономических, инвестиционных связей.
Латвия является одним из ключевых торговых партнеров Узбекистана в Евросоюзе. В 2018 году взаимный товарооборот достиг 429 млн долларов США, что почти на 50 процентов больше чем в 2017 году.
Стороны рассмотрели возможности диверсификации взаимных поставок за счет расширения номенклатуры товаров и услуг. В этом контексте актуальным признано проведение первого заседания Узбекско-латвийского совета делового сотрудничества в Ташкенте.
На встрече отмечалось, что перспективными направлениями сотрудничества являются туризм, культура, наука, образование и здравоохранение.
В этот же день Специальный представитель Президента Узбекистана по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с латвийской делегацией. На встрече состоялся обмен мнениями относительно взаимодействия в рамках реализации совместных проектов, направленных на содействие социально-экономическому возрождению Афганистана.